
Místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr neposílí Ústavní soud, nominace se vzdává kvůli tlaku. V pondělí to oznámil novinářům s tím, že nedokázal eliminovat nedůvěru veřejnosti v otázce svého působení v justici za minulého režimu. Fremr však zdůraznil, že jeho krok by rozhodně neměl být vnímán jako doznání.
Fremr dnes prozradil, že své rozhodnutí již oznámil prezidentovi Petru Pavlovi, který minulý týden ve středu na sociální síti X uvedl, že odkládá rozhodnutí o jmenování někdejšího místopředsedy Mezinárodního trestního soudu do funkce ústavního soudce.
"Nemyslím, že to pana prezidenta překvapilo. Řekl mi, že by akceptoval jakýkoliv můj přístup v té věci. Říkal, že tomu rozumí," sdělil soudce. Zastal se i prezidentova konzultačního panelu, který měl hlavě státu nabídnout kvůli nominaci Fremra rezignaci, když řekl, že jeho členové neznali všechny informace a nemohli je tušit.
Pavel na sociální síti X napsal, že Fremrovo rozhodnutí respektuje. "Oba Ústavní soud považujeme za hlavní pojistku ochrany lidských práv a ústavnosti naší země. To potvrzuje i skutečnost, že naši občané ho dlouhodobě považují za nejdůvěryhodnější ústavní instituci. Oceňuji proto, že se Robert Fremr snaží v očích veřejnosti předejít jakýmkoli pochybám o hodnověrnosti či morální integritě soudcu Ústavního soudu," vysvětlil.
"Robert Fremr mě o svém rozhodnutí předem informoval a já jsem jím navržený postup přijal. Nic to však nemění na tom, že ho považuji za odborníka s nepopiratelnou profesní pověstí, uznáním v mezinárodním prostředí a za jednoho z nejkvalitnějších trestních soudců v naší zemi," dodal prezident.
Fremrovo rozhodnutí ocenil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Vzdát se kandidatury na ústavního soudce považuji za nejlepší ze špatných možností, které v současné situaci připadaly v úvahu. Věřím, že si z toho všichni dokážeme vzít poučení," konstatoval.
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který se aktuálně zabývá působením soudce v justici za minulého režimu, informoval, že Fremr odsoudil za emigraci v letech 1983 až 1985 celkem 172 lidí ve 124 případech. Pět osob bylo odsouzeno v přítomnosti k nepodmíněným trestům, třem z nich byl později odvolacím soudem změněn trest na podmíněný.
Horní parlamentní komora během předminulého týdne vyslovila souhlas se jmenováním trojice kandidátů na ústavní soudce. Kromě Fremra podpořili zákonodárci i jmenování obou dam. Konkrétně šlo o místopředsedkyni Městského soudu v Praze Veroniku Křesťanovou a profesorku z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřinu Ronovskou. Obě soudkyně už byly jmenovány.
Související

Fremr nelpí na postu ústavního soudce, místa by se mohl vzdát

Pavel prozradil další postup v kauze Fremr. Padne nové rozhodnutí
Robert Fremr , Ústavní soud ČR , Petr Pavel
Aktuálně se děje
před 50 minutami

Politico: Evropské země si půjčí miliardy od EU na vyzbrojení Ukrajiny
před 1 hodinou

Sparta nezvládla zápas v Kazachstánu. Ostrava přišla v souboji s Legií o výhru
před 1 hodinou

Klub i hráč potvrdili konec spolupráce. Ewerton se z Ostravy stěhuje do Egypta
před 1 hodinou

Místo radosti skepse. Proč je potřeba brát nové Trumpovo ultimátum pro Rusko s rezervou?
před 2 hodinami

Komunisté velebící agresora měli v Rusku zůstat. Za podkopávání demokracie zkrachovali na hranicích po právu
před 3 hodinami

Izrael pozastavil vojenské operace v Gaze. Bude to ale stačit?
před 5 hodinami

EU jen pár hodin po dohodě přiznala, že nemůže zaručit jeden ze slibů
před 5 hodinami

Macron se uznáním Palestiny vymezuje proti hladomoru jako prostředku zahraniční politiky, říká Hennlichová. Francie si nepřizná, že už není rozhodující velmoc
před 6 hodinami

Putin nedostal od Trumpa na ukončení války ani dva týdny
před 6 hodinami

Myslím, že Netanjahu lže, prohlásil Trump. Británie je situací v Gaze otřesena, dodal Starmer
před 7 hodinami

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní
před 8 hodinami

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci
před 8 hodinami

CNN: Obchodní dohoda s EU je dalším vítězstvím Trumpa. Epsteinovu aféru tím ale nesmaže
před 9 hodinami

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi
před 9 hodinami

Roman Staněk slaví životní úspěch: Drama ve Spa mu přineslo první výhru ve Formuli 2
před 10 hodinami

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy
před 11 hodinami

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku
před 12 hodinami

Proruská "hrozba pro národní bezpečnost." Europoslance Dostála vyhostili z Moldavska
před 12 hodinami

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy
před 12 hodinami
Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová
V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.
Zdroj: Jakub Jurek