Jednorázové příspěvky 5000 Kč na dítě přišly stát na téměř sedm miliard

Stát vyplatil na jednorázových příspěvcích 5000 korun na dítě do konce ledna přes 6,87 miliardy korun. Dávku poslal rodinám s předloňským příjmem do milionu korun hrubého na víc než 1,37 milionu dětí. Vyplývá to z měsíčních zpráv ministerstva práce o vyplacených dávkách. Někteří experti na sociální problematiku nastavení dávky kritizovali jako příliš plošné. Odbory upozorňovaly na možné zneužívaní peněz od státu a nedostatečnou kontrolu.

Pětitisícová dávka se začala poskytovat na děti, jimž nebylo loni 1. srpna ještě 18 let. Je i pro děti, které se narodily loni od začátku srpna do konce roku. Příspěvkem chtěla vláda zmírnit dopady inflace na rodiny. Podle podkladů k zákonu by nárok na podporu mohlo mít celkem 1,6 milionu dětí. Výdaje by mohly činit asi 7,8 miliardy korun.

Podle údajů ministerstva rodiny od loňského července, kdy začal zákon o jednorázovém příspěvku platit, získaly 6,87 miliardy korun na 1,37 milionu děti. Loni v červenci úřady práce vyplatily první čtyři stovky příspěvků za 2,1 milionu korun. V srpnu poslaly 451.100 dávek za téměř 2,3 miliardy korun. Nejvíc jednorázových podpor poskytly v září, a to 680.000 za 3,4 miliardy korun. V říjnu obdrželo 5000 korun od státu 119.300 dětí. Výdaje činily 596,5 milionů korun. V listopadu bylo příspěvků 68.400 za 342 milionů korun, v prosinci 30.500 za 152,7 milionu korun a v lednu 24.300 za 121,6 milionu korun.

Automaticky peníze dostali příjemci dětských přídavků. Ostatní o dávku mohli žádat od poloviny loňského srpna on-line přes portál Jenda či osobně v Czech Pointech na radnicích a krajských úřadech. Žádosti je možné podávat do konce letošního prvního pololetí.

O případném zneužívání dávky informovaly minulý týden Hospodářské noviny (HN). Upozornily na to odbory úřadu práce. Poukazovaly na nedostatečnou kontrolu digitálních žádostí a výše příjmů. Na konci formuláře žadatelé museli čestně prohlásit, že měli příjem do milionu korun.

Před spuštěním elektronických formulářů tehdejší náměstek ministerstva práce a dnešní vrchní ředitel pro informační technologie Karel Trpkoš novinářům řekl, že pokud si lidé výší příjmu nebudou jisti, mohou zaškrtnout možnost kontroly. Úřady jejich příjem prověří před vyplacením. Trpkoš tehdy ujistil, že příjmy se zkontrolují vždy, kvůli vyššímu množství žádostí ale až dodatečně. Podle HN jsou kontroly spíš namátkové. Loni v prosinci na jednání sněmovního sociálního výboru ministerstvo sdělilo, že úřady do té doby zamítly zhruba 25.500 žádostí a u dalších 16.700 řízení zastavily. Bylo to zhruba 5,5 procenta žádostí.

Podle některých expertů na sociální problematiku byl příspěvek příliš plošný a jednorázová podpora rodinám v potížích moc nepomohla. Za vhodnější považovali zvýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení. Někteří kritici pak mluvili o uplácení voličů před loňskými komunálními volbami.

Vláda do programového prohlášení teď doplnila, že stát bude "ve vhodných případech" klást větší důraz na adresné cílení podpor. Ekonomové varují před růstem státních výdajů. Poukazují na to, že přilévání peněz do ekonomiky přispívá k inflaci.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy