Kyberútoků bylo v květnu nadprůměrně. Návodů, jak se jim ubránit, je několik

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB) dnes na svých webových stránkách zveřejnil přehled kybernetických incidentů za květen 2023. Dominovaly DDoS útoky, hackeři se zaměřili i na instituce státní správy. 

Za měsíc květen proběhlo 19 incidentů, což se podle NÚKIB pohybuje vysoko nad průměrem posledních dvanácti měsíců. „Opět dominovaly případy, ve kterých došlo k narušení dostupnosti služeb, včetně DDoS útoků,“ popisuje úřad. 

Útočníci navíc nastavují nový trend chování, jak při monitoringu zjistil NÚKIB. Data své oběti nezašifrovali a pouze je vyfiltrovali a následně vyhrožovali jejich zveřejněním. 

Evidovány jsou phishingové kampaně proti českým strategickým vládním cílům. Útočníci v květnu zneužívali evropské tématiky a rozesílali phishingové e-maily pod hlavičkou Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). 

Zvýšil se také počet útoků DDoS. Ty podle zjištění NÚKIB tvořily bezmála polovinu všech incidentů. „Útočníci mířili na instituce státní správy,“ poznamenal úřad ve své zprávě. Konkrétně jde o hackerskou skupinu NoName057(16), která na české cíle útočí už čtyři měsíce v řadě. „V incidentech se objevila také skupina Anonymous Russia DDoS Attacks, jejíž aktivitu jsme řešili v říjnu loňského roku,“ pokračoval NÚKIB.

Co znamenají jednotlivé útoky?

Ransomware: Jde o typ škodlivého softwaru, který zamyká uživatelovy soubory či dokonce celý počítač a za odemčení požaduje výkupné, často v Bitcoinech. Pokud nedojde k jeho zaplacení, data jsou smazána. 

Malware: Škodlivý nebo obtěžující software, který má za úkol zajistit útočníkovi tajný přístup do uživatelova zařízení. 

Phishing: Podvodné e-mailové zprávy, zprávy na sociálních sítích nebo SMS. Může jít mimo jiné o přesměrování na falešné webové stránky. Jejich cílem je získat a zneužít citlivé údaje uživatele. Ať už jde o hesla, údaje o platebních kartách, rodná čísla nebo čísla bankovních účtů.

Útok DDoS: Zaměřuje se na weby a servery a narušuje síťové služby. Pachatelé zaplavují weby nebo služby požadavky za využití řady botů, což vede k jejich špatné funkčnosti nebo úplnému vyřazení z provozu – fakticky se přehltí. Hackeři mohou během útoku napadnout soukromé databáze a získat přístup k citlivým informacím. Oběťmi jsou weby veřejně dostupné na internetu. 

Jak se na internetu chránit?

Mluvčí společnosti Gen (dříve známá jako Avast) Dominika Kalašová pro EuroZprávy.cz nastínila, jak se může uživatel bránit proti škodlivému softwaru v kybernetickém prostředí. Kupříkladu pro bezpečné nakupování by měl zákazník využít recenzí zákazníků. „Často zjistíte, že nabídka je dobrá jen na první pohled,“ podotkla.

Důležité je vyhnout se klikání na odkazy, díky kterým podvodníci mohou infikovat počítač malwarem. „Například trojský kůň dokáže do vašeho zařízení proklouznout v přestrojení za neškodnou přílohu a pak s sebou přinést spyware nebo adware. Některý malware vám zobrazí pouze reklamu, zatímco jiný může být mnohem škodlivější,“ vysvětlila Kalašová. 

Již přirozené by mělo být nechat si osobní údaje v soukromí, mít silná hesla spojená s dvoufázovým ověřením při přihlašování (kombinace hesla a např. kódu zaslaného na mobilní telefon) a zálohování systému. Pravidelným zálohováním se snižuje pravděpodobnost kompletní ztráty souborů v případě napadení malwarem. 

Antivirus je základním kamenem pro bezpečnost počítače. Taktéž je vhodné mít virtuální privátní síť (VPN), která tvoří zabezpečené a šifrované připojení. Tím pádem chrání uživatelská data před zneužitím. „VPN umožňuje anonymní procházení internetu a také nastavení jiného umístění, abyste nemohli být sledováni. Něco jako kdybyste na sobě v reálném světě měli neviditelný plášť,“ doplnila mluvčí.

Související

Hackeři, ilustrační fotografie.

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se po lednu vrátil do průměru

Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil do průměru. Úřad jich evidoval 13, po čtyřech měsících se stal jeden velmi významný kybernetický incident. Šlo o útok, který způsobil nedostupnost systémů ministerstva. NÚKIB o tom dnes informoval na webu.
TikTok

TikTok je bezpečnostní hrozbou, NÚKIB varuje pře jeho instalací i používáním

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před instalací a používáním čínské aplikace TikTok na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury a dalším významným informačním systémům. Úřad dnes ČTK sdělil, že aplikace představuje bezpečnostní hrozbu. Zvážit používání aplikace i to, co skrze ni lidé sdílí, doporučuje úřad i široké veřejnosti.

Více souvisejících

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Hackeři Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy