Kyberútoků bylo v květnu nadprůměrně. Návodů, jak se jim ubránit, je několik

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB) dnes na svých webových stránkách zveřejnil přehled kybernetických incidentů za květen 2023. Dominovaly DDoS útoky, hackeři se zaměřili i na instituce státní správy. 

Za měsíc květen proběhlo 19 incidentů, což se podle NÚKIB pohybuje vysoko nad průměrem posledních dvanácti měsíců. „Opět dominovaly případy, ve kterých došlo k narušení dostupnosti služeb, včetně DDoS útoků,“ popisuje úřad. 

Útočníci navíc nastavují nový trend chování, jak při monitoringu zjistil NÚKIB. Data své oběti nezašifrovali a pouze je vyfiltrovali a následně vyhrožovali jejich zveřejněním. 

Evidovány jsou phishingové kampaně proti českým strategickým vládním cílům. Útočníci v květnu zneužívali evropské tématiky a rozesílali phishingové e-maily pod hlavičkou Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). 

Zvýšil se také počet útoků DDoS. Ty podle zjištění NÚKIB tvořily bezmála polovinu všech incidentů. „Útočníci mířili na instituce státní správy,“ poznamenal úřad ve své zprávě. Konkrétně jde o hackerskou skupinu NoName057(16), která na české cíle útočí už čtyři měsíce v řadě. „V incidentech se objevila také skupina Anonymous Russia DDoS Attacks, jejíž aktivitu jsme řešili v říjnu loňského roku,“ pokračoval NÚKIB.

Co znamenají jednotlivé útoky?

Ransomware: Jde o typ škodlivého softwaru, který zamyká uživatelovy soubory či dokonce celý počítač a za odemčení požaduje výkupné, často v Bitcoinech. Pokud nedojde k jeho zaplacení, data jsou smazána. 

Malware: Škodlivý nebo obtěžující software, který má za úkol zajistit útočníkovi tajný přístup do uživatelova zařízení. 

Phishing: Podvodné e-mailové zprávy, zprávy na sociálních sítích nebo SMS. Může jít mimo jiné o přesměrování na falešné webové stránky. Jejich cílem je získat a zneužít citlivé údaje uživatele. Ať už jde o hesla, údaje o platebních kartách, rodná čísla nebo čísla bankovních účtů.

Útok DDoS: Zaměřuje se na weby a servery a narušuje síťové služby. Pachatelé zaplavují weby nebo služby požadavky za využití řady botů, což vede k jejich špatné funkčnosti nebo úplnému vyřazení z provozu – fakticky se přehltí. Hackeři mohou během útoku napadnout soukromé databáze a získat přístup k citlivým informacím. Oběťmi jsou weby veřejně dostupné na internetu. 

Jak se na internetu chránit?

Mluvčí společnosti Gen (dříve známá jako Avast) Dominika Kalašová pro EuroZprávy.cz nastínila, jak se může uživatel bránit proti škodlivému softwaru v kybernetickém prostředí. Kupříkladu pro bezpečné nakupování by měl zákazník využít recenzí zákazníků. „Často zjistíte, že nabídka je dobrá jen na první pohled,“ podotkla.

Důležité je vyhnout se klikání na odkazy, díky kterým podvodníci mohou infikovat počítač malwarem. „Například trojský kůň dokáže do vašeho zařízení proklouznout v přestrojení za neškodnou přílohu a pak s sebou přinést spyware nebo adware. Některý malware vám zobrazí pouze reklamu, zatímco jiný může být mnohem škodlivější,“ vysvětlila Kalašová. 

Již přirozené by mělo být nechat si osobní údaje v soukromí, mít silná hesla spojená s dvoufázovým ověřením při přihlašování (kombinace hesla a např. kódu zaslaného na mobilní telefon) a zálohování systému. Pravidelným zálohováním se snižuje pravděpodobnost kompletní ztráty souborů v případě napadení malwarem. 

Antivirus je základním kamenem pro bezpečnost počítače. Taktéž je vhodné mít virtuální privátní síť (VPN), která tvoří zabezpečené a šifrované připojení. Tím pádem chrání uživatelská data před zneužitím. „VPN umožňuje anonymní procházení internetu a také nastavení jiného umístění, abyste nemohli být sledováni. Něco jako kdybyste na sobě v reálném světě měli neviditelný plášť,“ doplnila mluvčí.

Související

Hackeři, ilustrační fotografie.

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se po lednu vrátil do průměru

Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil do průměru. Úřad jich evidoval 13, po čtyřech měsících se stal jeden velmi významný kybernetický incident. Šlo o útok, který způsobil nedostupnost systémů ministerstva. NÚKIB o tom dnes informoval na webu.
TikTok

TikTok je bezpečnostní hrozbou, NÚKIB varuje pře jeho instalací i používáním

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před instalací a používáním čínské aplikace TikTok na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury a dalším významným informačním systémům. Úřad dnes ČTK sdělil, že aplikace představuje bezpečnostní hrozbu. Zvážit používání aplikace i to, co skrze ni lidé sdílí, doporučuje úřad i široké veřejnosti.

Více souvisejících

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Hackeři Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 53 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 6 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy