Kyberútoků bylo v květnu nadprůměrně. Návodů, jak se jim ubránit, je několik

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB) dnes na svých webových stránkách zveřejnil přehled kybernetických incidentů za květen 2023. Dominovaly DDoS útoky, hackeři se zaměřili i na instituce státní správy. 

Za měsíc květen proběhlo 19 incidentů, což se podle NÚKIB pohybuje vysoko nad průměrem posledních dvanácti měsíců. „Opět dominovaly případy, ve kterých došlo k narušení dostupnosti služeb, včetně DDoS útoků,“ popisuje úřad. 

Útočníci navíc nastavují nový trend chování, jak při monitoringu zjistil NÚKIB. Data své oběti nezašifrovali a pouze je vyfiltrovali a následně vyhrožovali jejich zveřejněním. 

Evidovány jsou phishingové kampaně proti českým strategickým vládním cílům. Útočníci v květnu zneužívali evropské tématiky a rozesílali phishingové e-maily pod hlavičkou Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). 

Zvýšil se také počet útoků DDoS. Ty podle zjištění NÚKIB tvořily bezmála polovinu všech incidentů. „Útočníci mířili na instituce státní správy,“ poznamenal úřad ve své zprávě. Konkrétně jde o hackerskou skupinu NoName057(16), která na české cíle útočí už čtyři měsíce v řadě. „V incidentech se objevila také skupina Anonymous Russia DDoS Attacks, jejíž aktivitu jsme řešili v říjnu loňského roku,“ pokračoval NÚKIB.

Co znamenají jednotlivé útoky?

Ransomware: Jde o typ škodlivého softwaru, který zamyká uživatelovy soubory či dokonce celý počítač a za odemčení požaduje výkupné, často v Bitcoinech. Pokud nedojde k jeho zaplacení, data jsou smazána. 

Malware: Škodlivý nebo obtěžující software, který má za úkol zajistit útočníkovi tajný přístup do uživatelova zařízení. 

Phishing: Podvodné e-mailové zprávy, zprávy na sociálních sítích nebo SMS. Může jít mimo jiné o přesměrování na falešné webové stránky. Jejich cílem je získat a zneužít citlivé údaje uživatele. Ať už jde o hesla, údaje o platebních kartách, rodná čísla nebo čísla bankovních účtů.

Útok DDoS: Zaměřuje se na weby a servery a narušuje síťové služby. Pachatelé zaplavují weby nebo služby požadavky za využití řady botů, což vede k jejich špatné funkčnosti nebo úplnému vyřazení z provozu – fakticky se přehltí. Hackeři mohou během útoku napadnout soukromé databáze a získat přístup k citlivým informacím. Oběťmi jsou weby veřejně dostupné na internetu. 

Jak se na internetu chránit?

Mluvčí společnosti Gen (dříve známá jako Avast) Dominika Kalašová pro EuroZprávy.cz nastínila, jak se může uživatel bránit proti škodlivému softwaru v kybernetickém prostředí. Kupříkladu pro bezpečné nakupování by měl zákazník využít recenzí zákazníků. „Často zjistíte, že nabídka je dobrá jen na první pohled,“ podotkla.

Důležité je vyhnout se klikání na odkazy, díky kterým podvodníci mohou infikovat počítač malwarem. „Například trojský kůň dokáže do vašeho zařízení proklouznout v přestrojení za neškodnou přílohu a pak s sebou přinést spyware nebo adware. Některý malware vám zobrazí pouze reklamu, zatímco jiný může být mnohem škodlivější,“ vysvětlila Kalašová. 

Již přirozené by mělo být nechat si osobní údaje v soukromí, mít silná hesla spojená s dvoufázovým ověřením při přihlašování (kombinace hesla a např. kódu zaslaného na mobilní telefon) a zálohování systému. Pravidelným zálohováním se snižuje pravděpodobnost kompletní ztráty souborů v případě napadení malwarem. 

Antivirus je základním kamenem pro bezpečnost počítače. Taktéž je vhodné mít virtuální privátní síť (VPN), která tvoří zabezpečené a šifrované připojení. Tím pádem chrání uživatelská data před zneužitím. „VPN umožňuje anonymní procházení internetu a také nastavení jiného umístění, abyste nemohli být sledováni. Něco jako kdybyste na sobě v reálném světě měli neviditelný plášť,“ doplnila mluvčí.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Hackeři, ilustrační fotografie.

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se po lednu vrátil do průměru

Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil do průměru. Úřad jich evidoval 13, po čtyřech měsících se stal jeden velmi významný kybernetický incident. Šlo o útok, který způsobil nedostupnost systémů ministerstva. NÚKIB o tom dnes informoval na webu.

Více souvisejících

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Hackeři Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy