Kyberútoků bylo v květnu nadprůměrně. Návodů, jak se jim ubránit, je několik

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB) dnes na svých webových stránkách zveřejnil přehled kybernetických incidentů za květen 2023. Dominovaly DDoS útoky, hackeři se zaměřili i na instituce státní správy. 

Za měsíc květen proběhlo 19 incidentů, což se podle NÚKIB pohybuje vysoko nad průměrem posledních dvanácti měsíců. „Opět dominovaly případy, ve kterých došlo k narušení dostupnosti služeb, včetně DDoS útoků,“ popisuje úřad. 

Útočníci navíc nastavují nový trend chování, jak při monitoringu zjistil NÚKIB. Data své oběti nezašifrovali a pouze je vyfiltrovali a následně vyhrožovali jejich zveřejněním. 

Evidovány jsou phishingové kampaně proti českým strategickým vládním cílům. Útočníci v květnu zneužívali evropské tématiky a rozesílali phishingové e-maily pod hlavičkou Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). 

Zvýšil se také počet útoků DDoS. Ty podle zjištění NÚKIB tvořily bezmála polovinu všech incidentů. „Útočníci mířili na instituce státní správy,“ poznamenal úřad ve své zprávě. Konkrétně jde o hackerskou skupinu NoName057(16), která na české cíle útočí už čtyři měsíce v řadě. „V incidentech se objevila také skupina Anonymous Russia DDoS Attacks, jejíž aktivitu jsme řešili v říjnu loňského roku,“ pokračoval NÚKIB.

Co znamenají jednotlivé útoky?

Ransomware: Jde o typ škodlivého softwaru, který zamyká uživatelovy soubory či dokonce celý počítač a za odemčení požaduje výkupné, často v Bitcoinech. Pokud nedojde k jeho zaplacení, data jsou smazána. 

Malware: Škodlivý nebo obtěžující software, který má za úkol zajistit útočníkovi tajný přístup do uživatelova zařízení. 

Phishing: Podvodné e-mailové zprávy, zprávy na sociálních sítích nebo SMS. Může jít mimo jiné o přesměrování na falešné webové stránky. Jejich cílem je získat a zneužít citlivé údaje uživatele. Ať už jde o hesla, údaje o platebních kartách, rodná čísla nebo čísla bankovních účtů.

Útok DDoS: Zaměřuje se na weby a servery a narušuje síťové služby. Pachatelé zaplavují weby nebo služby požadavky za využití řady botů, což vede k jejich špatné funkčnosti nebo úplnému vyřazení z provozu – fakticky se přehltí. Hackeři mohou během útoku napadnout soukromé databáze a získat přístup k citlivým informacím. Oběťmi jsou weby veřejně dostupné na internetu. 

Jak se na internetu chránit?

Mluvčí společnosti Gen (dříve známá jako Avast) Dominika Kalašová pro EuroZprávy.cz nastínila, jak se může uživatel bránit proti škodlivému softwaru v kybernetickém prostředí. Kupříkladu pro bezpečné nakupování by měl zákazník využít recenzí zákazníků. „Často zjistíte, že nabídka je dobrá jen na první pohled,“ podotkla.

Důležité je vyhnout se klikání na odkazy, díky kterým podvodníci mohou infikovat počítač malwarem. „Například trojský kůň dokáže do vašeho zařízení proklouznout v přestrojení za neškodnou přílohu a pak s sebou přinést spyware nebo adware. Některý malware vám zobrazí pouze reklamu, zatímco jiný může být mnohem škodlivější,“ vysvětlila Kalašová. 

Již přirozené by mělo být nechat si osobní údaje v soukromí, mít silná hesla spojená s dvoufázovým ověřením při přihlašování (kombinace hesla a např. kódu zaslaného na mobilní telefon) a zálohování systému. Pravidelným zálohováním se snižuje pravděpodobnost kompletní ztráty souborů v případě napadení malwarem. 

Antivirus je základním kamenem pro bezpečnost počítače. Taktéž je vhodné mít virtuální privátní síť (VPN), která tvoří zabezpečené a šifrované připojení. Tím pádem chrání uživatelská data před zneužitím. „VPN umožňuje anonymní procházení internetu a také nastavení jiného umístění, abyste nemohli být sledováni. Něco jako kdybyste na sobě v reálném světě měli neviditelný plášť,“ doplnila mluvčí.

Související

Hackeři, ilustrační fotografie.

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se po lednu vrátil do průměru

Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil do průměru. Úřad jich evidoval 13, po čtyřech měsících se stal jeden velmi významný kybernetický incident. Šlo o útok, který způsobil nedostupnost systémů ministerstva. NÚKIB o tom dnes informoval na webu.
TikTok

TikTok je bezpečnostní hrozbou, NÚKIB varuje pře jeho instalací i používáním

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před instalací a používáním čínské aplikace TikTok na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury a dalším významným informačním systémům. Úřad dnes ČTK sdělil, že aplikace představuje bezpečnostní hrozbu. Zvážit používání aplikace i to, co skrze ni lidé sdílí, doporučuje úřad i široké veřejnosti.

Více souvisejících

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Hackeři Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy