Na Ruzyni se loni řešilo o 42 procent méně porušení předpisů. Ubylo převozů drog

Celníci z pražského Letiště Václava Havla loni řešili zhruba o dvě pětiny méně porušení předpisů o vývozu a dovozu oproti roku 2021. Výrazně ubylo převozů drog nebo falšovaného zboží. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnili ruzyňští celníci. Právě drogy a falšované výrobky známých značek tvoří většinu nelegální přepravy zboží. K poklesu mohla přispět prevence a dosavadní důsledné kontroly, řekla ČTK mluvčí celníků Šárka Miškovská.

Dohromady loni celníci na ruzyňském letišti zaznamenali 1329 případů porušení právních předpisů souvisejících s nelegálním dovozem a vývozem zboží. Ve srovnání s údaji za rok 2021 to bylo o 42 procent případů méně. Přitom třeba počet odbavených cestujících na Letišti Václava Havla loni stoupl více než dvojnásobně na 10,7 milionu. "Je to dáno i tím, že účinkuje naše preventivní působení," komentovala úbytek deliktů Miškovská. "Kontrolujeme i poštovní zásilky společně s Českou poštou a dalšími subjekty," dodala. Navíc podle ní funguje spolupráce na kontrolách mezi zeměmi Evropské unie.

Nejvýrazněji ubylo případů dovozu nebo vývozu drog, a to o 40 procent na 305. "Nejčastěji šlo o marihuanu, kokain, hašiš, metamfetamin a prekurzory amfetaminů v celkovém množství 325 kilogramů," uvedli celníci. V jednom z těchto případů byl odhalen osmapadesátiletý cizinec cestující do Prahy z venezuelského Caracasu přes Istanbul, který spolykal skoro kilogram tekutého kokainu v kapslích. Ještě větší množství kokainu - asi tři kilogramy - zase loni pašovala třiapadesátiletá cizinka v zavazadle.

Značně pokleslo i množství případů zadržených padělků zboží. Loni jich bylo 762, meziročně o 29 procent méně. Pachatelé převáželi třeba padělky elektroniky od firem Apple nebo Samsung, náramkových hodinek značky Rolex, šperků a módních doplňků luxusních značek jako Louis Vuitton, Dior nebo Versace i bot od firem Adidas a Nike. "Propuštěním padělků do volného oběhu by majitelům ochranných známek byla způsobena škoda ve výši 101 milionů korun," sdělili celníci. V jednom případě loni dokonce ruzyňští celníci zabránili dovozu padělaných šperků, které by v originále stály 45 milionů korun.

Třeba v ilegálním obchodu se zvířaty a s anaboliky loni naopak počet případů značně vzrostl. Tyto delikty ale tvořily méně než pětinu celkového množství nelegálních převozů na ruzyňském letišti.

V nelegálním obchodu s nejpřísněji chráněnými živočichy uvedenými na mezinárodním seznamu CITES ruzyňští celníci loni odhalili 94 případů dovozu a vývozu. Nejčastěji se jednalo o produkty tradiční asijské medicíny, lastury, mušle nebo korály. "Tam je to pořád o nevědomosti cestujících, že to nemohou převážet," řekla mluvčí celníků. Na nárůstu případů měl podle ní podíl loňský zvýšený počet cestujících po uvolnění protipandemických opatření.

Podobně mohlo přispět větší množství cestujících spolu s nevědomostí i k nárůstu případů nelegálního převozu anabolik, tedy prostředků podporujících růst svalů. "Některé látky jsou mimo Českou republiku volně prodejné, třeba v Americe, ale ne v Evropské unii," dodala mluvčí.

Související

Letiště Václava Havla Praha

Dobré i horší zprávy z pražského letiště. Letní sezónu ovlivní omezení

Dobré i horší zprávy přišly v těchto dnech ohledně pražského letiště, které je nejvytíženějším vzdušným přístavem v Česku. Na Ruzyni se připravují na několik měsíců trvající uzavírku hlavní dráhy. Mimo provoz bude i během letní sezóny. Dobrým směrem se naopak posouvá projekt vlakové trati na letiště.

Více souvisejících

Letiště Václava Havla Praha Celníci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

před 37 minutami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 44 minutami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy