Celníci z pražského Letiště Václava Havla loni řešili zhruba o dvě pětiny méně porušení předpisů o vývozu a dovozu oproti roku 2021. Výrazně ubylo převozů drog nebo falšovaného zboží. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnili ruzyňští celníci. Právě drogy a falšované výrobky známých značek tvoří většinu nelegální přepravy zboží. K poklesu mohla přispět prevence a dosavadní důsledné kontroly, řekla ČTK mluvčí celníků Šárka Miškovská.
Dohromady loni celníci na ruzyňském letišti zaznamenali 1329 případů porušení právních předpisů souvisejících s nelegálním dovozem a vývozem zboží. Ve srovnání s údaji za rok 2021 to bylo o 42 procent případů méně. Přitom třeba počet odbavených cestujících na Letišti Václava Havla loni stoupl více než dvojnásobně na 10,7 milionu. "Je to dáno i tím, že účinkuje naše preventivní působení," komentovala úbytek deliktů Miškovská. "Kontrolujeme i poštovní zásilky společně s Českou poštou a dalšími subjekty," dodala. Navíc podle ní funguje spolupráce na kontrolách mezi zeměmi Evropské unie.
Nejvýrazněji ubylo případů dovozu nebo vývozu drog, a to o 40 procent na 305. "Nejčastěji šlo o marihuanu, kokain, hašiš, metamfetamin a prekurzory amfetaminů v celkovém množství 325 kilogramů," uvedli celníci. V jednom z těchto případů byl odhalen osmapadesátiletý cizinec cestující do Prahy z venezuelského Caracasu přes Istanbul, který spolykal skoro kilogram tekutého kokainu v kapslích. Ještě větší množství kokainu - asi tři kilogramy - zase loni pašovala třiapadesátiletá cizinka v zavazadle.
Značně pokleslo i množství případů zadržených padělků zboží. Loni jich bylo 762, meziročně o 29 procent méně. Pachatelé převáželi třeba padělky elektroniky od firem Apple nebo Samsung, náramkových hodinek značky Rolex, šperků a módních doplňků luxusních značek jako Louis Vuitton, Dior nebo Versace i bot od firem Adidas a Nike. "Propuštěním padělků do volného oběhu by majitelům ochranných známek byla způsobena škoda ve výši 101 milionů korun," sdělili celníci. V jednom případě loni dokonce ruzyňští celníci zabránili dovozu padělaných šperků, které by v originále stály 45 milionů korun.
Třeba v ilegálním obchodu se zvířaty a s anaboliky loni naopak počet případů značně vzrostl. Tyto delikty ale tvořily méně než pětinu celkového množství nelegálních převozů na ruzyňském letišti.
V nelegálním obchodu s nejpřísněji chráněnými živočichy uvedenými na mezinárodním seznamu CITES ruzyňští celníci loni odhalili 94 případů dovozu a vývozu. Nejčastěji se jednalo o produkty tradiční asijské medicíny, lastury, mušle nebo korály. "Tam je to pořád o nevědomosti cestujících, že to nemohou převážet," řekla mluvčí celníků. Na nárůstu případů měl podle ní podíl loňský zvýšený počet cestujících po uvolnění protipandemických opatření.
Podobně mohlo přispět větší množství cestujících spolu s nevědomostí i k nárůstu případů nelegálního převozu anabolik, tedy prostředků podporujících růst svalů. "Některé látky jsou mimo Českou republiku volně prodejné, třeba v Americe, ale ne v Evropské unii," dodala mluvčí.
Související

Dobré i horší zprávy z pražského letiště. Letní sezónu ovlivní omezení

Na Letišti Václava Havla v Praze zasahovala policie. Evakuovala letadlo
Letiště Václava Havla Praha , Celníci
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 18 minutami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 37 minutami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 44 minutami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 1 hodinou

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 1 hodinou

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 2 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 5 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 6 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 7 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera
Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.
Zdroj: Libor Novák