Neskupujte léky, vyzval Válek. Do února má dorazit půl milionu balení antibiotik

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyzval lidi, aby neskupovali léky, kterých bylo nebo stále je na trhu nedostatek. Sirupu na horečku pro malé děti se podle něj do Česka dovezlo dostatečné množství na čtvrt roku, přesto znovu někde chybí. Na dnešní tiskové konferenci zopakoval, že různých druhů antibiotik se v lednu a únoru přiveze téměř půl milionu balení. 

Podle náměstka Jakuba Dvořáčka by situace měla být stabilní na začátku března. Ministerstvo podporuje společný nákup některých léků v rámci EU, o kterém se bude jednat příští týden.

"Prosím neskupujte ty léky, nesnažte se je někde nabízet. Pokud někdo skupuje léky, tak se může stát, že pacient, který je potřebuje, je v té konkrétní chvíli nemá," řekl dnes ministr. Vznikl podle něj černý trh a léky se prodávají na internetu, čímž by se měl zabývat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Zároveň ministr varoval, že sirup má krátkou expiraci a musí se skladovat v ledničce. Řešením podle něj není mít léky ve Státních hmotných rezervách.

S nedostatkem dětského sirupu Nurofen se Česko potýkalo loni před vánočními svátky. Dovezeno bylo podle Válka 340.000 balení, dalších 80.000 až 90.000 balení po Novém roce. Válek připomněl, že dětí ve věku šest měsíců až čtyři roky, pro které je sirup určený, je zhruba 300.000 až 500.000. "Je to skoro jeden sirup pro každé dítě. To je množství, které normálně stačí na čtvrt roku," dodal.

Podle náměstka Dvořáčka bude situace komplikovaná ještě v následujících týdnech. "Je možné, že určité léčivo dočasně nebude dostupné," uvedl na dnešní tiskové konferenci. Většina výrobců podle něj dodávky obnoví v polovině února, ale bude trvat i několik týdnů, než se trh uklidní. "Předpokládáme, že na začátku března by situace měla být naprosto stabilní," dodal Dvořáček.

Ministerstvo bude podle něj také podnikat kroky, aby se situace neopakovala na podzim. Chce od výrobců nejzásadnějších léčiv informace o tom, kolik jich plánují pro ČR vyrobit. Sněmovna by podle Válka měla letos také projednat novelu zákona o léčivech, která by měla výrobcům stanovit povinnost držet dvouměsíční zásobu některých léků. Platit by měla od ledna 2024, protože se firmy na ní podle Válka musí připravit.

Důvodů, proč je v současné době nedostatek léků na horečku nebo antibiotik, je podle něho víc a vzájemně se posilují. Lidé jsou podle Válka více nemocní, protože epidemie respiračních nemocí je po dvou letech protiepidemických opatření kvůli covidu-19 výrazně silnější. Problémem je podle něj také plánování výroby léků ze strany výrobců. "Výrobci plánovali výrobu na rok 2022 začátkem roku 2021," řekl Válek. Prodloužily se podle něj i dodací lhůty. "Co se z Číny vozilo během 14 dní, to se teď vozí během čtyř měsíců," doplnil ministr.

Podle Dvořáčka se zatím nepodařilo získat antibiotika z USA, Kanady či Velké Británii, protože země jich také nemají dostatek, část dodaných léků ale z ciziny bude. "Některá antibiotika, která se podařilo zajistit, budou mít cizojazyčný obal, ale vždycky tam bude přeložený příbalový leták v češtině," dodal. Jsou podle něj z evropského trhu, například ze Slovenska, Portugalska nebo Itálie. V pondělí to podle něj bude 10.000 balení základního penicilinu amoxicillinu a příští týden dalších 100.000 balení azitromycinu. Vláda bude podle něj schvalovat, že léky budou pro pacienty plně hrazené. Pojišťovny budou stát navíc podle ministra asi 150 milionů korun.

Související

Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má rakovinu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má rakovinu a vedení úřadu na dva týdny předá do rukou náměstka. Lékaři u Válka během screeningu odhalili nádor prostaty v časné fázi, jak prozradil v pátek. Nyní ho čeká operační zákrok, při němž bude nádor odstraněn. Ministr zároveň vyzval všechny muže, aby se nechali vyšetřit.

Více souvisejících

Vlastimil Válek (TOP 09) léky

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 32 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy