NKÚ: Úřady postupovaly při evidenci zajištěného majetku nejednotně

Úřady postupovaly při evidenci zajištěného a zastaveného majetku nejednotně a rozdílně ho i oceňovaly a udržovaly. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který kontroloval správu majetku v letech 2015 až 2020 u sedmi úřadů. 

V některých případech podle kontrolorů zajištěný majetek jeho správci neocenili vůbec nebo nereálně a majetek, který rychle ztrácí na tržní hodnotě, neprodávali nebo prodávali se zpožděním. Tím snižovali příjmy zvláštního účtu ministerstva spravedlnosti, který je určen k uspokojení majetkových nároků osob poškozených trestným činem, uvedl NKÚ. Odhaduje, že na správu tohoto majetku bylo v kontrolovaném období vynaloženo 320 milionů korun.

NKÚ zkontroloval sedm úřadů: Ministerstvo vnitra (MV), Ministerstvo spravedlnosti (MSp), Generální finanční ředitelství (GFŘ), Generální ředitelství cel (GŘC), Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), Krajský soud v Ostravě a Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje (KŘP JMK). ÚZSVM v reakci uvedl, že kontrola potvrdila, že evidence majetku ÚZSVM je vedena průkazným a přehledným způsobem, neboť poskytuje ucelený přehled o zajištěném majetku včetně způsobu nakládání s ním. Reakci ostatních úřadů ČTK zjišťuje.

Postup úřadů ověřoval NKÚ na kontrolním vzorku tvořený motorovými vozidly a elektrozařízeními, například počítači, mobilními telefony či tiskárnami. Jde o majetek v čase rychle ztrácející na tržní hodnotě, a proto je u něj podle kontrolorů žádoucí co nejrychlejší prodej. Kontroloři zjistili, že například ÚZSVM nenavrhl k prodeji 57 procent osobních vozů z kontrolního vzorku 180 zajištěných aut. Průměrná doba jejich skladování činila 522 dnů. "A nenavrhl k prodeji dokonce 93 procent z kontrolního vzorku 110 zajištěných elektrozařízení," uvedl NKÚ.

Podle mluvčí ÚZSVM Michaely Tesařové úřad elektrozařízení prodával v případě, že měl souhlas orgánů činných v trestním řízení. "Konkrétní lhůty, dokdy je nutné navrhnout orgánům činným v trestním řízení prodej zajištěného majetku, ÚZSVM nastavil už před zahájením kontrolní akce NKÚ. ÚZSVM drobné nedostatky, na které NKÚ upozornil, zcela odstranil a přijal k nim patřičná opatření, aby se do budoucna neopakovaly," sdělila dnes mluvčí ČTK.

KŘP JMK podle kontrolorů neprodalo dva státu propadlé automobily v hodnotě 880.000 Kč a v osmi z deseti případů zajištěných aut obdrželo GŘC od MV CENZA (Centrum zajištěných aktiv) návrh na jejich prodej až po roce a půl od chvíle, kdy je MV CENZA dostalo do správy. Podle mluvčího jihomoravské policie Pavla Švába se při převodu dvou automobilů jednalo o pochybení pouze v oblasti administrativy krajského policejního ředitelství. "Jeden z automobilů byl převeden na jiné krajské policejní ředitelství a to jej nadále ve své kompetenci využívá pro zabezpečení výkonu své působnosti. Druhý byl převeden na obec, kde je automobil využíván jednotkou sboru dobrovolných hasičů. Obě vozidla tedy slouží veřejnému zájmu, státní správě a samosprávě," sdělil mluvčí.

Dále kontroloři zjistili, že například ÚZSVM neudržoval celé dvě třetiny z kontrolního vzorku 180 zajištěných aut a GŘC neudržovalo všechna zajištěná vozidla. "Jejich hodnota tak v důsledku neprovedené údržby prokazatelně bezdůvodně klesala, což mělo negativní dopad na výši peněžní částky získané prodejem tohoto majetku," uvedl NKÚ.

ÚZSVM zajišťoval údržbu vlastními zaměstnanci. "Žádná škoda tak nejen že nevznikla, ale došlo k úsporám výdajů státního rozpočtu. Současně zdůrazňujeme, že doposud neexistuje žádný případ, kdy by stát hradil škodu na zajištěném majetku z důvodu nedostatečné správy ze strany ÚZSVM," reagovala mluvčí.

Podle Generálního ředitelství cel tvořila vozidla pouze velmi malou skupinu majetku. "Nejedná se tedy o pochybení, které by znamenalo zásadnější ekonomické dopady a je třeba vždy zvážit, jaký postup je hospodárnější," podotkla mluvčí GŘC Hana Prudičová. K údržbě vozidel se vyjádřilo i Generální finanční ředitelství, podle jejího mluvčího Lukáše Heřtuse Finanční správa umísťuje zabavená vozidla ve skladech Správy státních hmotných rezerv (SSHR) nebo vlastních skladovacích prostorech, kde jsou chráněná proti povětrnostním vlivům. Vozidla jsou rychle vyskladňována, což NKÚ v kontrolním závěru konstatuje, dodal.

Chyby v evidenci a rozdílné oceňování majetku podle kontrolorů zapříčinily to, že nebylo možné stanovit celkovou hodnotu spravovaného majetku. Podle odhadů NKÚ činila v kontrolovaném období minimální hodnota zajištěného majetku 3,5 miliardy Kč a majetku propadlého a zabraného 2,92 miliardy Kč. NKÚ odhaduje, že na správu zajištěného, propadlého či zabraného majetku evidovaného kontrolovanými osobami bylo v kontrolovaném období vynaloženo 320 milionů Kč.

Související

Ministerstvo obrany

NKÚ: Česko není připraveno na krize a mimořádné události, obrana neumí účinně využívat peníze

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.

Více souvisejících

nkú

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 13 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy