Oběd ve školní jídelně se kvůli financím nebude týkat každého šestého dítěte

Letos nebude moci z finančních důvodů ve školní jídelně obědvat podle neziskové organizace Women for Women (W4W) každé šesté dítě, v roce 2022 to přitom byl každý osmý školák. Organizace, která dětem poskytuje prostřednictvím projektu W4W: Obědy pro dětistravu zdarma, očekává, že letos bude polední jídla hradit až 20.000 školákům. Organizace W4W to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě.

Programy na poskytování bezplatné stravy pro děti z nízkopříjmových rodin mají i další organizace a instituce.

Loni se W4W o obědy zdarma přihlásilo 18.765 žáků, což je o 30 procent více než v roce 2021. Letos by to podle organizace mohlo být ještě více, a to až 20.000 dětí. Strava pro téměř 19.000 dětí stála W4W zhruba 60 milionů korun. V tomto roce by mohla organizace za obědy platit až 100 milionů Kč. Nejvíce žáků, jimž organizace obědy loni platila, navštěvovalo základní školy (ZŠ) v Moravskoslezském kraji. V tomto a Středočeském kraji bylo také nejvíce do projektu zapojených škol. Obědy dotované organizací svým žákům loni poskytovalo 27 procent ze všech ZŠ v českých krajích.

W4W nabízí pomoc prostřednictvím ZŠ. Vytipování potřebných dětí mají na starosti učitelé a ředitelé škol. Aby mohlo dítě získat školní obědy zdarma, musí jeho rodiče splňovat několik kritérií. Nutné podle W4W je, aby se rodiče o dítě starali, komunikovali a spolupracovali se školou a v případně nutnosti obědy řádně odhlašovali. Organizace hradí svůj projekt penězi od dárců a z dotace od ministerstva školství (MŠMT).

Mnohé školní jídelny v Česku loni kvůli růstu cen za energie a potraviny ceny obědů zdražily. Podle MŠMT je nyní průměrná cena obědu ve školní jídelně 34 korun, což je o deset korun víc než před šesti lety. Zástupci W4W uvedli, že školní jídelny budou muset na růst cen zboží a energií reagovat i v tomto roce. MŠMT letos avizovalo, že dá neziskovým organizacím na obědy pro školáky více peněz. Plánuje rozdělit 100 milionů korun, tedy o 40 milionů více než loni.

Program na podporu školního stravování dětí, jejichž rodina se ocitla v nepříznivé finanční situaci, má i ministerstvo práce a sociálních věcí. Díky jeho projektu Obědy do škol zdarma ve školním roce 2021/2022 obědvalo 14.158 dětí z téměř tisícovky škol. Pomoc nabízí i některé radnice. Třeba městská část Praha 6 loni na obědy pro děti vyhradila ze svého rozpočtu 12 milionů korun, na obědy školákům se rozhodlo přispívat i město Znojmo.

Školní jídelny mohou od 1. února moci navýšit ceny hlavních jídel o 20 procent. Přesnídávky a odpolední svačiny budou moci zdražit o 30 procent. Jídelnám to umožní novela vyhlášky o školním stravování, kterou připravilo MŠMT. Maximální cena oběda pro žáky ve věku od sedmi do deseti let tak bude proti stávajícím 39 korunám o osm korun vyšší. Děti od 11 do 14 let budou namísto nynější nejvyšší ceny 41 korun za oběd platit nejvýše 50 korun.

Související

Evropská Unie

Evropský parlament se dohodl na revizi směrnice o snídani

V poslaneckém shromáždění Evropského parlamentu (EP) bylo ve středu večer dosaženo dohoda ohledně revize takzvané "směrnice o snídani", která má za cíl podpořit spotřebitele v informovaném rozhodování o produktech jako med, ovocné šťávy, džemy či marmelády. 

Více souvisejících

potraviny jídlo Školství

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 27 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 31 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy