Odborník prozradil, jak zlepšit zdraví populace

V možnostech na zlepšení zdraví populace připadají podle odborníků dvě třetiny opatření na prevenci, jen třetinu tvoří léčba. Vyplatí se to i ekonomicky, protože návratnost investic za 20 let činí asi 1,7násobek jejich vynaloženého objemu, například na úspoře za zdravotní péči. Na dnešní tiskové konferenci k publikaci Prevence - praktický návod na zlepšení zdravotního stavu a podporu ekonomického růstu to řekl její autor Pavel Hroboň. 

Z celkových nákladů za zdravotnictví jdou podle něho na prevenci pouze asi tři procenta. Jen veřejné zdravotní pojištění bude v letošním roce hospodařit se zhruba 460 miliardami korun, další peníze vydávají občané sami.

Cílem prevence je podle odborníků podporovat zdravý životní styl, odhalit riziko nebo počínající nemoc, resp. zabránit jejímu dalšími rozhoršování. Téměř polovinu úmrtí v ČR v roce 2019 bylo podle publikace možné připsat rizikovým faktorům, z toho 23 procent špatné stravě, 20 procent kouření a šest procent konzumaci alkoholu.

Zatímco střední délka života českých žen byla v roce 2019, kdy statistiky neovlivnil covid-19, vyšší než 80 let a u mužů přes 75 let, dožití ve zdraví bylo u mužů podle Hroboně o deset let nižší a u žen skoro o 12 let nižší. "Rozdíly se bohužel v čase nezkracují, zůstávají zhruba stejné," vysvětlil. "Primární prevence nemůže být zodpovědností jenom zdravotních systémů, ale celé společnosti," dodal Hroboň.

Zapojit je tak podle něj do podpory pohybu nebo zdravé stravy potřeba školy nebo zaměstnavatele. Ti velcí by mohli do budoucna podle Hroboně například dostávat data o tom, jaké jsou příčiny nemocí jejich zaměstnanců. Ve školách je pak třeba se zaměřit na stravování nebo výuku tělocviku.

Nízká je v ČR účast na preventivních prohlídkách u praktických lékařů pro dospělé, na které mají lidé nárok. Účastní se jich jen asi 30 procent populace. U preventivních vyšetření pro odhalení rakoviny prsu je účast 60 procent, u rakoviny tlustého střeva 27 procent. Studie by se podle Hroboně měla zaměřit i na to, co lidem v účasti nejčastěji brání. Podle ředitelky Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbory Mackové by pomohly i drobné organizační změny, například možnost objednat se na k lékaři on-line na přesný čas.

Publikace navrhuje i řadu doporučení pro různé instituce vstupující do systému veřejného zdraví. Například ministerstvu zdravotnictví navrhuje dotáhnout regulace například v oblasti alkoholu. Podle náměstka ministra Josefa Pavlovice (Piráti) je jedním z diskutovaných návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV) i vyšší zdanění nezdravých potravin nebo sladkých nápojů. "Je to třeba i o změně daňových sazeb, o kterých se uvažuje, tak, aby zdravé potraviny byly i daňově výhodnější," řekl na dotaz ČTK s tím, že je třeba najít na tom politickou shodu.

Zdravotní pojišťovny by podle doporučení měly navázat své benefity pro pojištěnce na absolvování prevence nebo je cíleně zaměřovat na ty, kteří změnu nejvíc potřebují, například na obézní děti. Více peněz by měly dávat také na takzvané krátké intervence, tedy edukaci ze strany lékaře například o zdravější stravě nebo rizicích kouření. Vzniknout by podle Hroboně mohly i nové profese zaměřené specificky na edukaci pacientů, které by šetřily čas lékařů či sester.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli

Praktičtí lékaři odvolali plánovaný protest, který měli uskutečnit koncem října. K rozhodnutí došlo poté, co se s ministerstvem zdravotnictví dohodli na úpravě úhradové vyhlášky, jež bude přizpůsobena jejich požadavkům. Informaci v pondělí oznámili zástupci ministerstva i lékařů.

Více souvisejících

lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy