Parlamentní volby by s výraznou převahou vyhrálo ANO. Lidovci jsou mimo Sněmovnu

V červencových volbách do Poslanecké sněmovny by vedlo hnutí ANO s podporou 33 % hlasů, což je pokles o 2,5 procentního bodu oproti červnu. Druhá by byla ODS s 15 %, což je nárůst o jeden procentní bod. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median.

Třetí místo by obsadili Piráti s 12 % podporou. Za nimi následuje SPD se ziskem 8 %. Hnutí STAN by získalo 6,5 % a TOP 09 a sociální demokraté (SOCDEM) se pohybují kolem pětiprocentní hranice, s podporou 5,5 % a 5 % hlasů.  

Výsledkem by bylo zastoupení sedmi politických subjektů a hnutí v Poslanecké sněmovně. Autoři průzkumu však zdůrazňují, že překonání pětiprocentní volební hranice pro strany, které se kolem ní pohybují (STAN, TOP 09, SOCDEM, KDU-ČSL), není zcela jisté.

Lidovci by získali 4 % podporu, což je nárůst o dva procentní body oproti minulému měsíci. Statistická odchylka se pohybuje od půl procentního bodu u menších stran až po 3,5 procentního bodu u těch největších.

Doporučené články

Pokud jde o mandáty, hnutí ANO by mělo 77 poslaneckých mandátů, ODS 35, Piráti 29, SPD 19, STAN 15 a TOP 09 i SOCDEM by měly 14 mandátů. Strany současné vládní koalice by měly 92 mandátů, i když bez lidovců. Autoři průzkumu upozorňují, že tato distribuce mandátů nebere v úvahu případné předvolební koalice.

Z volebního modelu vyplývá, že v červenci by se k volbám určitě dostavilo 56,5 % dotázaných, 14,5 % by účast zvažovalo. Neúčast by byla určitá u 23,5 % a 5,5 % by spíše nešlo. Volební účast v říjnu 2021 byla 65,43 %. Autoři průzkumu však upozorňují, že deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než ta skutečná.
 
 

Související

Více souvisejících

Volební preference Volby Hnutí ANO ODS Česká pirátská strana KDU - ČSL

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy