Pavel promluvil o plánu na 100 dní. Přes týden bude zřejmě bydlet v Lumbeho vile

Svůj plán pro prvních 100 dní ve funkci zveřejní prezident Petr Pavel v nadcházejících dnech. Zahrnovat bude i pravidla pro výběr ústavních soudců nebo snahu moderovat vnitropolitickou debatu mezi vládou a opozicí, řekl dnes Pavel v rozhovoru s ČTK při své první zahraniční návštěvě v Bratislavě. V dokumentu bude i plán prvních zahraničních cest.

Pavel oznámil úmysl představit plán pro prvních 100 dní ve funkci minulý týden v inauguračním projevu. Zdůraznil v té souvislosti, že mít tzv. 100 dnů hájení po nástupu do funkce by mu nebylo vlastní, raději bude kritizován za příliš aktivní start. "Veřejnost se v nadcházejících několika dnech dozví, co v plánu bude," řekl dnes ČTK Pavel.

Zahrnovat bude například proceduru pro výběr ústavních soudců. "Aby bylo naprosto jasné, jakým způsobem a v jakých lhůtách budou jmenováni ústavní soudci," uvedl. Jen v letošním roce končí mandát předsedovi Ústavního soudu (ÚS) Pavlu Rychetskému, ale i dalším šesti jeho kolegům. Soudce ÚS jmenuje prezident se souhlasem Senátu na desetileté funkční období. Pavel dříve oznámil, že chce transparentnější výběr kandidátů. Zmínil, že jejich seznam by mohl být veřejný a mohli by absolvovat veřejná slyšení.

Dokument bude zahrnovat i plán na první zahraniční cesty. Podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové zvažují prezidenti ČR a SR některé absolvovat společně. Podle Pavla by se to mohlo týkat například květnového jednání hlav států Rady Evropy v Reykjavíku. "Tam si dovedu dobře představit, že bychom mohli letět jedním letadlem. Bylo by to nejen úsporné, zelené, ale také symbolické," uvedl. Dalším případem by mohl být summit NATO ve Vilniusu.

Program bude zahrnovat i snahu moderovat vnitropolitickou debatu mezi vládou a opozicí nad složitými tématy. "Jako bude třeba náprava valorizačního vzorce (důchodů), tedy nejenom pro případné mimořádné, ale i pro standardní valorizace, ale hlavně následně parametry důchodové reformy, což je klíčové téma a bez spolupráce mezi vládou a opozicí to prostě nepůjde," doplnil Pavel.

Prezident chce při jednání o důchodové reformě především tlumit vášně

Při jednání o důchodové reformě chce prezident Petr Pavel zejména tlumit vášně a připomínat, že to musí být společné dílo. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK při návštěvě Bratislavy. Reforma přesáhne volební období kterékoli strany nebo koalice, není možné ji nastavovat každé čtyři roky nebo ještě častěji, míní.

Kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v programovém prohlášení slibuje, že reformu provede. Premiér Petr Fiala (ODS) dříve uvedl, že reformování systému důchodů je nutné, aby byl udržitelný i pro příští generace penzistů. Hovoří se o tom už několik volebních období.

"Bude zapotřebí, aby dokument byl připraven tak, že přežije volební období, protože není možné důchodovou reformu nastavovat každé čtyři roky nebo ještě častěji," uvedl prezident. Věcně domluvit se podle něj budou muset vláda, opozice i odborníci, kteří mohou přinést jiný pohled na věc.

"Udělám všechno pro to, abych tuhle debatu opravdu věcně moderoval k cíli, který bude potom přijatelný pro obě strany a který povede ke shodě, protože to budou dělat vlastně pro sebe navzájem," dodal Pavel.

Prezidenta v brzké době čeká také rozhodnutí o sporné vládní novele o nižší červnové valorizaci penzí. Schválily ji Sněmovna i Senát. K tomu, aby vstoupila v účinnost, ji musí podepsat prezident.

Pavel chce sdělit stanovisko k vládní novele poté, co se ve středu setká se zástupci opozičního hnutí ANO Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem. V případě, že by ji vetoval, Sněmovna by už pravděpodobně nestihla přehlasovat jeho postoj včas. Kabinet poukazuje na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel.

Novelu se zástupci ANO Pavel probíral ještě před svou inaugurací, představitelé hnutí s ním chtějí opět mluvit o možné protiústavnosti. Pavel už v předvolební kampani hovořil o tom, že chce komunikovat i s opozicí. Dnes ČTK řekl, že si také bude zvát na jednání ministry, pokud se bude řešit specifický problém, který se jich bude týkat. "Bude mě zajímat jejich názor, jejich přístup k řešení, případně jak by reagovali třeba na některé alternativní návrhy, jak ty problémy řešit, na kterých se právě třeba shodnou s odborníky," dodal prezident.

Pokud se podaří osvětlit Lumbeho vilu, Pavel bude přes týden rád bydlet v ní

Pokud se podaří díky vybavení osvětlit Lumbeho vilu, bude v ní nový prezident Petr Pavel s manželkou Evou přes týden rád bydlet. Objekt splňuje i bezpečnostní kritéria, řekl dnes při návštěvě Bratislavy v rozhovoru s ČTK Pavel. Používat bude na Pražském hradě stejnou kancelář jako jeho předchůdci Miloš Zeman, Václav Klaus i Václav Havel.

Pavel se s prostory na Hradě seznámil v pátek den po své inauguraci. Dříve oznámil, že na víkendy by rád jezdil do svého domova v Černoučku na Litoměřicku. Na bydlení ve zbytku týdne favorizuje Lumbeho vilu nedaleko Jeleního příkopu, ve které pobývali Klaus a zpočátku i Zeman. V poslední době v Lumbeho vilu využívala Zemanova manželka Ivana.

Pavel ČTK řekl, že vila je umístěna v krásném prostředí. "Bohužel asi měla paní Zemanová, která tam žila před námi, trochu jiný vkus, takže to prostředí působí trochu depresivně. Takže bychom ho rádi trochu osvětlili. A pokud se nám to podaří, tak tam budeme rádi přes týden bydlet," uvedl.

Rozhodnuto však podle něj ještě není. "Ale ze všech pohledů by to asi bylo optimální. Je to krásné prostředí, je to v blízkosti Hradu, takže dostupnost do práce je velice rychlá. A zároveň to splňuje všechna kritéria z hlediska bezpečnosti," uvedl. Považoval by za plýtvání prostředky, pokud by se měly vydávat peníze na zabezpečení nového objektu.

Vyloučil bydlení v apartmá přímo na Pražském hradě. "Asi málokdo by chtěl opravdu bydlet na zámku, a tam to jsou místnosti jak na starém zámku s velkými stropy a krásným starým nábytkem. Ale vůbec nepřipomínající bydlení," vysvětlil.

Vyhovující podle něj není ani tzv. Husákova vila. "To je v podstatě zámeček, něco jako menší hotel, kde je minimálně 20, 30 místností. To není bydlení pro jeden pár. Já bych si tam připadal naprosto nepatřičně. Je to zařízení, které je po rekonstrukci, není tam žádný nábytek, což samozřejmě není překážkou. Ale je to ve veřejné části zahrady, takže z hlediska bezpečnosti to nenaplňuje kritéria, ale hlavně si myslím, že nemá smysl vykládat obrovské prostředky na zajištění dalšího velkého objektu," uvedl. Dokáže si představit smysluplnější způsob využití objektu.

Související

Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

Více souvisejících

Petr Pavel Pražský Hrad Ústavní soud ČR důchody

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Aktualizováno před 37 minutami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 4 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 5 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 6 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

před 6 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí

Situace v Gaze se dramaticky zhoršuje a humanitární pracovníci varují, že bez okamžité pomoci může dojít ke katastrofě nevídaných rozměrů. Podle Toma Fletchera, britského diplomata a hlavního koordinátora humanitární pomoci OSN, může během příštích 48 hodin zemřít až 14 000 novorozenců, pokud se k nim nedostane potřebná výživa.

před 7 hodinami

Gaza

"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli

Podpora, kterou Izrael od začátku války v Gaze po útocích hnutí Hamás 7. října 2023 získával od svých západních spojenců, se nyní výrazně ztenčuje. Francie, Velká Británie a Kanada vydaly dosud nejsilnější společné prohlášení odsuzující pokračující izraelskou vojenskou ofenzivu, kterou premiér Benjamin Netanjahu označuje za nezbytnou k likvidaci Hamásu, záchraně zbývajících rukojmích a plnému ovládnutí Pásma Gazy.

před 8 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025)

Mír na Ukrajině se vzdaluje po telefonátu Trumpa s Putinem

Slíbený „mírový průlom“ zůstal pouze rétorikou. Pondělní telefonát mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky a podle mnohých spíše podtrhl, jak daleko se svět nachází od skutečného ukončení války na Ukrajině.

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Západu došla trpělivost. Za brutální útoky v Pásmu Gazy chystá sankce na Izrael

Izrael čelí narůstajícímu mezinárodnímu tlaku kvůli nové ofenzivě v Pásmu Gazy, která si jen za posledních několik dní vyžádala stovky obětí. Lídři Velké Británie, Francie a Kanady varovali, že pokud izraelská armáda neukončí útoky a neumožní vstup humanitární pomoci, přistoupí jejich země ke „konkrétním opatřením“, včetně cílených sankcí.

před 9 hodinami

AC Sparta Praha

Konce sezóny se Lars Friis nedočkal. Kouč byl z pozice trenéra Sparty po prohře ve finále MOL Cupu odvolán

Po předešlých dvou sezónách, ve kterých se pražská Sparta po letech dočkali doublu, tedy dvou ligových titulů v řadě za sebou, se Pražané opět ocitli v téměř až bezvýchodné situaci. Po sezóně plné klopýtání přišel ještě větší kolaps v samotném závěru sezóny, tedy v té její nejdůležitější fázi, v nadstavbě. Doposud v ní Sparta pokaždé prohrála a to s Plzní, Jabloncem a Slavií. Když se k tomu přidala středeční prohra ve finále MOL Cupu s Olomoucí (1:3), nebylo už pro klubové vedení jiné východisko z čím dál zoufalejší situace než se rozloučit s trenérem Larsem Friisem.

před 9 hodinami

Češi

Bude součástí týmu pro čtvrtfinále i Kämpf? Realizační tým o něj zájem má doufá, že to klapne

Poté, co nevyšel příjezd útočníka Tomáše Hertla kvůli jeho zranění ramene, otočil realizační tým národního mužstva v čele s Radimem Rulíkem své zraky na poslední možnou posilu z NHL, útočníka Davida Kämpfa, jehož Toronto už v bojích o Stanley Cup skončilo. Měl by tak popřípadě od čtvrtfinále nahradit zraněného Jáchyma Kondelíka, který se zlomeninou ruky už odcestoval domů. 

před 9 hodinami

Francie po prohře v klíčovém duelu sestupuje. Kanada poprvé prohrála a Maďarsko trápilo Nory

V rámci letošního hokejového světového šampionátu byl načat druhý týden, na jehož začátku se rozhodlo o prvním sestupujícím do nižší divize. Stala se jím Francie, která mohla všechno odvrátit v přímém duelu o záchranu se Slovinskem, které ale bylo motivované vidinou záchrany natolik, že země galského kohouta nenacházela potřebný adekvátní recept na soupeře a nepředvedl tak dostatečný výkon k tomu, aby si zasloužila účast na MS i pro příští rok. O to, nepřiblížit se tomuto sestupu, bojovalo v pondělí večer i Maďarsko ve skupině B. Muselo však bodovat s Norskem také se nacházejícím nad propastí. Přestože Maďaři předvedli další sympatický výkon, kterým trápili svého soupeře, jenž se tentokrát zmohl za jediný, avšak nakonec vítězný, o který se už v první třetině postaral Steen. Maďaři budou čekat, jak dopadne duel Kazachstánu se Švýcarskem. Bonbonkem večera se odehrál ve Stockholmu, kde se utkali Kanada s Finskem. K překvapení všech dokázalo Finsko držet s Kanadou krok a to až do samostatných nájezdů, v němž se Seveřané stali prvním týmem na tomto MS, který nad Kanadou vyhrál.

Zdroj: David Holub

Další zprávy