Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

"Záleží na rychlosti těch náležitostí, ale myslím si, že v řádu týdnů, maximálně několika jednotek měsíců," odpověděla šéfka Sněmovny na otázku, kdy by mohly na český trh dostat například v Jižní Koreji vyrobená antibiotika nebo dětské sirupy.

S výpadky některých léků, zejména antibiotik nebo léků proti horečce včetně dětských sirupů, se Česko i další země EU potýkají od loňského prosince. Český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pátek odhadl, že nedostatek problémy s dodávkami některých léčiv potrvají zřejmě až do letních prázdnin. Podle něj zástupci ministerstva vyjednávají také v dalších zemích, například ve Spojených arabských emirátech nebo v Austrálii.

Šéfku dolní komory českého parlamentu v Asii doprovází zástupci několika desítek firem, ale i lidé z univerzit či vědeckých pracovišť se zájmem o kooperaci v regionu. V Jižní Koreji byla zorganizována dvě podnikatelská fóra, v metropoli Soul a také v Pusanu na jihovýchodě poloostrova. "Každý měl příležitost navázat kontakty a co jsem od některých podnikatelů měla možnost se dozvědět, tak to hodnotí jako velmi úspěšná jednání. Mnozí budou postupně se svými korejskými partnery uzavírat obchody," poznamenala Pekarová.

Z Jižní Koreje dnes Pekarová s delegací odlétá na Tchaj-wan, který pevninská Čína pokládá za svou provincii a s nelibostí sleduje návštěvy zahraničních činitelů na ostrově.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen.

"My máme svoji vlastní suverénní zahraniční politiku. My se chováme podle vlastních zahraničních priorit a strategií a to by mělo pro nás být něco přirozeného a samozřejmého," řekla dnes Pekarová ČTK. Návštěva podle ní odpovídá české zahraniční politice a českým zájmům. "A my bychom měli na prvním místě hledět právě na své zájmy," zdůraznila.

Podle Pekarové je důležité uvědomit si velmi podobné historické zkušenosti České republiky i Tchaj-wanu. "Jsme národy, které mají tu zkušenost, že mají ve svém blízkém okolí nebezpečného souseda," poznamenala. Na tom je podle ní možné stavět vzájemnou spolupráci, "protože si vážíme o to víc vydobyté svobody a demokracie".

Také na Tchaj-wan ji doprovází zástupci českých firem, vzdělávacích institucí, ale též reprezentanti regionů či českých úřadů, kteří mají zájem o navázání spolupráce. Pekarová zmínila Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Například ředitel českého Národního muzea Michal Lukeš na webu věnovaném nynější cestě hovoří o jednání s významným tchajwanským Národním palácovým muzeem o přivezení "pokladů z jejich sbírek" do České republiky.

Tchaj-wan jako samostatný stát uznává méně než 15 zemí světa, většinou z Latinské Ameriky a Tichomoří. Evropská unie i Spojené státy považují Tchaj-wan za součást Číny, udržují s ním ale čilé obchodní vztahy. Peking na cesty zahraničních politiků do Tchaj-peje reaguje obvykle velmi negativně.

Související

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová léky Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy