Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).
"Záleží na rychlosti těch náležitostí, ale myslím si, že v řádu týdnů, maximálně několika jednotek měsíců," odpověděla šéfka Sněmovny na otázku, kdy by mohly na český trh dostat například v Jižní Koreji vyrobená antibiotika nebo dětské sirupy.
S výpadky některých léků, zejména antibiotik nebo léků proti horečce včetně dětských sirupů, se Česko i další země EU potýkají od loňského prosince. Český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pátek odhadl, že nedostatek problémy s dodávkami některých léčiv potrvají zřejmě až do letních prázdnin. Podle něj zástupci ministerstva vyjednávají také v dalších zemích, například ve Spojených arabských emirátech nebo v Austrálii.
Šéfku dolní komory českého parlamentu v Asii doprovází zástupci několika desítek firem, ale i lidé z univerzit či vědeckých pracovišť se zájmem o kooperaci v regionu. V Jižní Koreji byla zorganizována dvě podnikatelská fóra, v metropoli Soul a také v Pusanu na jihovýchodě poloostrova. "Každý měl příležitost navázat kontakty a co jsem od některých podnikatelů měla možnost se dozvědět, tak to hodnotí jako velmi úspěšná jednání. Mnozí budou postupně se svými korejskými partnery uzavírat obchody," poznamenala Pekarová.
Z Jižní Koreje dnes Pekarová s delegací odlétá na Tchaj-wan, který pevninská Čína pokládá za svou provincii a s nelibostí sleduje návštěvy zahraničních činitelů na ostrově.
Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen.
"My máme svoji vlastní suverénní zahraniční politiku. My se chováme podle vlastních zahraničních priorit a strategií a to by mělo pro nás být něco přirozeného a samozřejmého," řekla dnes Pekarová ČTK. Návštěva podle ní odpovídá české zahraniční politice a českým zájmům. "A my bychom měli na prvním místě hledět právě na své zájmy," zdůraznila.
Podle Pekarové je důležité uvědomit si velmi podobné historické zkušenosti České republiky i Tchaj-wanu. "Jsme národy, které mají tu zkušenost, že mají ve svém blízkém okolí nebezpečného souseda," poznamenala. Na tom je podle ní možné stavět vzájemnou spolupráci, "protože si vážíme o to víc vydobyté svobody a demokracie".
Také na Tchaj-wan ji doprovází zástupci českých firem, vzdělávacích institucí, ale též reprezentanti regionů či českých úřadů, kteří mají zájem o navázání spolupráce. Pekarová zmínila Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Například ředitel českého Národního muzea Michal Lukeš na webu věnovaném nynější cestě hovoří o jednání s významným tchajwanským Národním palácovým muzeem o přivezení "pokladů z jejich sbírek" do České republiky.
Tchaj-wan jako samostatný stát uznává méně než 15 zemí světa, většinou z Latinské Ameriky a Tichomoří. Evropská unie i Spojené státy považují Tchaj-wan za součást Číny, udržují s ním ale čilé obchodní vztahy. Peking na cesty zahraničních politiků do Tchaj-peje reaguje obvykle velmi negativně.
před 34 minutami
Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální
Související

Pavel příští týden navštíví Sněmovnu, dohodl se s Pekarovou Adamovou

Lipavský srovnal zničení Kachovky s použitím zbraní hromadného ničení. Reagují i světoví politici
Markéta Pekarová Adamová , léky , Jižní Korea
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální
Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinci na některých místech prolomili ruské obranné linie, tvrdí Londýn
před 1 hodinou

Hasiči druhým dnem zasahují u požáru haly na Hodonínsku
před 2 hodinami

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní
Aktualizováno před 2 hodinami

Nad Brněnskou přehradou se rozzáří první ze čtyř soutěžních ohňostrojů Ignis Brunensis
před 3 hodinami

Dnes je Den památky obětí vyhlazení obce Lidice. Tou nejznámější je katolický kněz Josef Štemberka
před 4 hodinami

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil
před 4 hodinami

Rusové v noci zaútočili na Oděsu, tři lidé nepřežili
před 4 hodinami

Země zvýšily dovoz z EU až o 300 procent. Rusku pomáhají obcházet sankce
před 4 hodinami

Sabotéři, kteří poškodili Nord Stream, použili Polsko jako základnu, píše WSJ
před 6 hodinami

Teplé počasí vydrží s krátkým ochlazením i příští týden
před 11 hodinami

Kritická situace v Záporožské jaderné elektrárně. Chladící nádrž je pod tlakem, oznámila MAAE
před 11 hodinami

Expremiér Boris Johnson oznámil, že se vzdává mandátu poslance britského parlamentu. Kvůli večírku
včera

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály
včera

Rusové podminovali chemickou fabriku na Krymu. Výbuch by zasáhl i Turecko
Aktualizováno včera

Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin
včera

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál
včera

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein
včera

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu
včera
Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení
Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.
Zdroj: Libor Novák