Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

"Záleží na rychlosti těch náležitostí, ale myslím si, že v řádu týdnů, maximálně několika jednotek měsíců," odpověděla šéfka Sněmovny na otázku, kdy by mohly na český trh dostat například v Jižní Koreji vyrobená antibiotika nebo dětské sirupy.

S výpadky některých léků, zejména antibiotik nebo léků proti horečce včetně dětských sirupů, se Česko i další země EU potýkají od loňského prosince. Český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pátek odhadl, že nedostatek problémy s dodávkami některých léčiv potrvají zřejmě až do letních prázdnin. Podle něj zástupci ministerstva vyjednávají také v dalších zemích, například ve Spojených arabských emirátech nebo v Austrálii.

Šéfku dolní komory českého parlamentu v Asii doprovází zástupci několika desítek firem, ale i lidé z univerzit či vědeckých pracovišť se zájmem o kooperaci v regionu. V Jižní Koreji byla zorganizována dvě podnikatelská fóra, v metropoli Soul a také v Pusanu na jihovýchodě poloostrova. "Každý měl příležitost navázat kontakty a co jsem od některých podnikatelů měla možnost se dozvědět, tak to hodnotí jako velmi úspěšná jednání. Mnozí budou postupně se svými korejskými partnery uzavírat obchody," poznamenala Pekarová.

Z Jižní Koreje dnes Pekarová s delegací odlétá na Tchaj-wan, který pevninská Čína pokládá za svou provincii a s nelibostí sleduje návštěvy zahraničních činitelů na ostrově.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen.

"My máme svoji vlastní suverénní zahraniční politiku. My se chováme podle vlastních zahraničních priorit a strategií a to by mělo pro nás být něco přirozeného a samozřejmého," řekla dnes Pekarová ČTK. Návštěva podle ní odpovídá české zahraniční politice a českým zájmům. "A my bychom měli na prvním místě hledět právě na své zájmy," zdůraznila.

Podle Pekarové je důležité uvědomit si velmi podobné historické zkušenosti České republiky i Tchaj-wanu. "Jsme národy, které mají tu zkušenost, že mají ve svém blízkém okolí nebezpečného souseda," poznamenala. Na tom je podle ní možné stavět vzájemnou spolupráci, "protože si vážíme o to víc vydobyté svobody a demokracie".

Také na Tchaj-wan ji doprovází zástupci českých firem, vzdělávacích institucí, ale též reprezentanti regionů či českých úřadů, kteří mají zájem o navázání spolupráce. Pekarová zmínila Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Například ředitel českého Národního muzea Michal Lukeš na webu věnovaném nynější cestě hovoří o jednání s významným tchajwanským Národním palácovým muzeem o přivezení "pokladů z jejich sbírek" do České republiky.

Tchaj-wan jako samostatný stát uznává méně než 15 zemí světa, většinou z Latinské Ameriky a Tichomoří. Evropská unie i Spojené státy považují Tchaj-wan za součást Číny, udržují s ním ale čilé obchodní vztahy. Peking na cesty zahraničních politiků do Tchaj-peje reaguje obvykle velmi negativně.

Související

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová léky Jižní Korea

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy