Farmáři v České republice ve čtvrtek zahájili novou řadu protestů proti obchodní politice Evropské unie, kdy obsadili hraniční přechody a vyjeli s traktory na silnice. Důvodem jejich protestu jsou levné dovozy zemědělských produktů z Ukrajiny a Jižní Ameriky, které podle nich ohrožují evropské farmáře, píše Politico.
Demonstrace podpořili rolníci z Německa, Polska, Rakouska, Maďarska a Slovenska, kteří tak společně vyjádřili odpor vůči unijním obchodním dohodám, které podle nich nejsou nastaveny spravedlivě.
"Asociační dohoda s Ukrajinou znamená výrazný nárůst dovozu levného, ale kvalitativně horšího obilí a olejnin na evropský trh," uvedl Martin Pýcha, předseda České agrární komory. "Nejsme proti obchodu s Ukrajinou, ale jakákoliv dohoda musí být uzavřena na spravedlivých podmínkách."
Zatímco pro jihoamerické exportéry jsou tyto protesty zanedbatelné, pro Ukrajinu představují značnou hrozbu. Její dočasný bezcelní přístup na trhy EU totiž vyprší v červnu a Kyjev se snaží ujistit své východoevropské sousedy, že jeho exporty nebudou příliš zatěžovat jejich trhy.
Obavy ze zaplavení evropských trhů ukrajinským obilím vznikly už v letech 2022 a 2023, kdy ruská blokáda Černomořských přístavů donutila Ukrajinu přesměrovat své exporty na pozemní koridory. To vedlo k nahromadění velkých zásob v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Bulharsku a Rumunsku, což nakonec vyústilo v jednostranné zákazy dovozu a později i do unijních nouzových opatření.
Dnes už komerční doprava přes Černé moře funguje, a většina ukrajinského obilí směřuje do Španělska, které je jeho hlavním odběratelem v EU. Přesto Ukrajina přijala preventivní opatření, aby uklidnila své sousedy – zavedením vlastních exportních licencí a kvót na klíčové komodity chce dokázat, že si svůj export umí regulovat.
Ne všechny země se však těmto opatřením důvěřují. Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko tlačí na Brusel, aby obnovil předválečné kvóty na ukrajinské exporty. Maďarský ministr zemědělství István Nagy tvrdí, že i současné omezené objemy mohou destabilizovat evropský trh.
"Chceme návrat k normálnímu stavu – k předválečným dohodám," napsal Nagy na Facebooku. "Toto otevření trhu a obchodní dohoda EU s Ukrajinou zničila vnitřní trh. V objemu i kvalitě jde o naprosto jinou kategorii: je to levné a zničilo to ceny, což evropském farmářům znemožnilo konkurenci."
Pro Ukrajinu by obnovení cel bylo katastrofální. Domácí agrární experti varují, že ztráta bezcelního přístupu do EU by zemi mohla stát miliardy eur ve výstupech, daňových příjmech a mzdách pracovníků.
Ukrajinský ekonom Oleg Nivievskyi zpochybňuje maďarské obavy a argumentuje, že obchodní data nenaznačují žádné významné snížení cen. "Podívejte se na cukr – naše exporty pomohly stabilizovat evropský trh po špatné úrodě. Bez nich by ceny raketově vzrostly," uvedl.
Tento spor přichází v kritickém času. Dočasná obchodní opatření EU vyprší v červnu a Evropská komise čelí obtížnému úkolu: podpořit ukrajinskou ekonomiku, aniž by rozzlobila východoevropské farmáře.
Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič při návštěvě Kyjeva ujistil, že EU chce zajistit "hladký přechod" po skončení dočasných opatření. "Jsme plně odhodláni k rychlé implementaci vzájemné liberalizace obchodu," uvedl.
Související

Evropští zemědělci čelí vážným problémům. Kudy vede cesta z krize?

Trump chce, aby Evropa nakupovala více amerických zemědělských produktů. Nemůže
Aktuálně se děje
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
včera

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
29. března 2025 21:58

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
29. března 2025 21:19

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno 29. března 2025 21:00
Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích.
Zdroj: Lucie Podzimková