Bělobrádek i Dolejš dávají ruce pryč od Humla. Co provedl?

Praha - Poslanec Stanislav Huml /ČSSD/ si vykoledoval kritiku za své výroku o sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou. Server EuroZprávy.cz oslovil politiky napříč spektrem, co si o Humlově tvrzení myslí. Nezastal se ho ani komunista Jiří Dolejš.

"Zdá se víc než jasné, že tvrdé sankce, které byly vyhlášeny s ohledem na sestřelení civilního letadla s téměř 300 mrtvými, způsobila úmyslně UA armáda. Modus operandi - rukopis - CIA se nedá zapřít," napsal nedávno Huml ve své úvaze na Facebooku.

Oslovení politici ale naznačování Humla o podílu CIA odmítají. "Očekávám, že se minimálně předseda poslaneckého klubu ČSSD od těchto výroků distancuje! Výroky pana poslance jsou přesně ty, které musí pana prezidenta Putina těšit a stačí mu, aby jen počkal, až tu bude více takovýchto Humlů. Já pevně věřím, že se tak nestane," sdělil EuroZprávám.cz místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek byl velmi stručný: "Myslím si o něm své." Evidentně se nechtěl přímo navážet do poslance koaličního partnera. Bělobrádek ale patří k zastáncům tvrdé linie vůči Rusku, takže nepochybně s názorem Humla nesouhlasí.

Nejobsáhleji se k tvrzení Humla vyjádřil místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "V rámci konfliktu na východní Ukrajině byla spuštěna propagandistická válka. Podílí se na ní jak sám Kyjev, tak i Západ a Moskva. Cílem této války není pravda ale ovlivňování lidí - takže považuji za potřebné udržovat si kritický odstup od různých tvrzení. Opak znamená aktivně se podílet na účelových dezinformačních kampaních, což nepomáhá zklidnění situace," napsal.

Humlova slova označuje za pouhé tvrzení a neočekává, že má nějakou superinformaci o sestřelení letadla. "Jeho tvrzení je o to vážnější, že jde o člena vládní koalice, která zastává postoj přijímající názor o angažovanosti Ruska v konfliktu zbraněmi i tzv. dobrovolníky. Zdá se tedy, že dopad té či oné propagandy působí napříč politickým spektrem. Agenti CIA či FBS a další se sice nepochybně o konflikt aktivně zajímají, ale tady nejde o zpravodajské informace ale spíš dezinformace. Na pravdu si budeme muset počkat - i když např. u korejského letadla ji plně neznáme dodnes," dodal.

Humlovi nechce radit v tom, co dělat, ale sám je raději zdrženlivý. "V Doněcku se nebojuje za Prahu, ale je ohrožena bezpečnost Evropy. Zájmy ukrajinských ale i ruských oligarchů těžko mohou být zájmy prostého občana ani levicového voliče. Naším zájmem je stabilita, ukončení občanské války, nepřipustit obnovení závodů ve zbrojení, obnovit kredit mezinárodního práva a místo obchodních válek raději obchodní výměnu a partnerství. Hodnotou je i územní celistvost Ukrajiny. Té ovšem nepomůže ani vstup Ukrajiny do NATO ale ani separatistické tendence často samozvaných struktur," sklouzl nakonec k popsání svého pohledu na celý konflikt.

Stanislav Huml během doby, co působí v politice, pronesl několik kontroverzních výroků. Například zkritizoval tenistku Kvitovou za to, že peníze vyhrané na Wimbledonu bude danit v Monaku, kde trvale žije, a ne v České republice, kterou reprezentuje. Huml také patří k nehlasitějším odpůrcům církevních restitucí. Církvím podle jeho názoru náleží jen duchovní budovy, ne pole či lesy. Poslanec ČSSD zároveň podporuje proruské separatisty na jihovýchodě Ukrajiny.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Stanislav Huml Pavel Bělobrádek

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 19 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

včera

včera

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

včera

včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

včera

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy