Praha - Automaty vysávají z lidí peníze, stejně jako ze státu. Argumenty pro herny jsou účelové. Tak komentuje současnou diskusi ohledně hazardu kandidát Úsvitu do pražského zastupitelstva Milan Šarapatka.
"Extrémně liberální přístup, který řadu našich měst včetně Prahy zaplavil hernami, už snad byl opuštěn," začíná Šarapatkův příspěvek, uveřejněný na facebookovém profilu předsedy Úsvitu Tomia Okamury. "Téma automatů, vysávajících z lidí peníze a dělajících z nich lidské trosky, nepřestává být aktuální," pokračuje.
Argument o penězích, které herny přinášejí na daních obecním rozpočtům, je podle něj nepravdivý. "Negativní dopad hazardního hraní na českou ekonomiku se pohybuje okolo 30 miliard korun ročně," píše Šarapatka. Nejdůležitější jsou podle něj sociální platby, dopady trestné činnosti, vliv na HDP a náklady na léčení hráčů. Výnosy z hazardu pro veřejné rozpočty se podle něj pohybují mezi 6 a 7 miliardami korun.
Důležitý je i počet lidí, jejichž životy jsou hazardem zasaženy. "Podle dostupných analýz je v České republice řádově 100 tisíc patologických hráčů," vysvětluje Šarapatka. "Když započítáme postižené rodinné příslušníky těchto gamblerů, zaměstnavatele nebo věřitele patologických hráčů, tak ze studií vyplývá, že nějakým způsobem na tento typ hazardu doplácí 1 až 1,5 milionu obyvatel České republiky," dodává. Proto prý Úsvit tento měsíc podal návrh zákona na plošný zákaz výherních hracích automatů a jejich internetových obdob.
Peníze mohou být investovány rozumněji
Situaci vysvětluje Šarapatka zjednodušeným příběhem. "Chlapec rozbije míčem výkladní skříň, a kolemjdoucí to komentuje, že je to vlastně dobře, protože sklenář bude mít práci. Moudřejší soused mu ale vysvětlí, že na rošťárně není nic přínosného, protože jinak by si majitel obchodu místo zasklení vitríny mohl koupit něco jiného," píše.
S hazardem je to podle něj stejné. "Kdyby lidé neutráceli statisíce ve výherních automatech, mohli by je investovat mnohem rozumněji, a do obecního rozpočtu by se nejspíš vrátily také," tvrdí. Města a stát by navíc nemusela investovat do všeho, co hazard přináší, což je prý například vytížená policie, terapie závislých gamblerů, nebo kriminalita motivovaná gamblerstvím.
Hazard má za následek zlomené lidi
Někteří podnikatelé s hazardem podle Šarapatky také využívají českou legislativu, která jim umožňuje část zisků odvádět na veřejně prospěšné účely. Zakládají proto vlastní nadace, díky kterým prý perou výnosy z hazardu.
"Argumenty ve prospěch heren jsou často účelové a zastírají to nejpodstatnější," říká Šarapatka. "Hazard je nebezpečný byznys, který kšeftuje s lidskými touhami a závislostmi. Byznys, jehož důsledkem jsou zlomení lidé, rozvrácené rodiny, exekuce, majetková kriminalita a další společensky i ekonomicky škodlivé jevy," dodává. Výnosy hazardu v podobě daní jsou tak prý vysoce převáženy náklady.
"Hovořit pouze o jedné straně této rovnice je zatajováním pravdy. Tak si to uvědomme pokaždé, když slyšíme, jak jsou ty herny přínosné," zakončuje svůj příspěvek Šarapatka.
Související
"S Piráty nechceme mít nic společného." Okamura řekl, s kým chce po parlamentních volbách vládnout
Miloš Zeman má osmdesátiny. Slavit bude na Hluboké, dorazí Fico či Babiš
Tomio Okamura , Hnutí Úsvit přímé demokracie , Milan Šarapatka (Úsvit)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 49 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák