Schwarzenberg takto hájí vývoz českých zbraní diktaturám

Praha - Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro DVtv komentoval dění na ministerstvu dopravy. Velká část interview se pak týkala jeho přístupu k lidským právům a nedávno řešeným událostem okolo prezidenta Miloše Zemana.

"Zajímavé je, že průměrná trvanlivost ministra dopravy v České republice je pouze pár měsíců," komentuje Schwarzenberg odchod ministra Antonína Prachaře. "To střídání škodí resortu," míní.

Prachařovým nástupcem má být Dan Ťok, ředitel společnosti Skanska. "Já ho neznám, doufejme, že bude schopný člověk, ovšem pokud vím, Skanska byla pověřena spoustou staveb, tak doufám, že tady nejde o protínání zájmů," říká Schwarzenberg.

Vyjádřil se k i k nedávné návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně. "Já nemám nic proti tomu, aby s sebou prezident vezl podnikatele. Dělal to jeho předchůdce a dělal jsem to i já, protože samozřejmě hlavní součást zahraniční politiky je starat se o export do různých zemí na světě. S Čínou máme ohromný deficit, tak je to dobrá myšlenka," míní předseda TOP 09.

Otázka podle něj je, zda se kvůli tomu vzdaluje Česká republika od zásad své dosavadní zahraniční politiky. "Důraz na lidská práva byla priorita od roku 1990," tvrdí.

Jde o formu, ne o obsah

Sám byl v lednu 2012 na státní návštěvě Bahrajnu. Stalo se tak necelý rok poté, co tam při násilném potlačování protivládních demonstrací několik lidí zemřelo a další stovky byly zraněny či zatčeny. "To nebylo protidemokratické, tady jde o spor mezi sunnity a ší'ity. Vládní dynastie a část bahrajnců jsou sunnité, většina jsou ší'ité," říká Schwarzenberg.

Souhlasí s tím, že Bahrajn patří mezi země, kde jsou politicky nepřizpůsobiví lidé zatýkáni. "To je v několika zemích, kde jsem byl na návštěvě. Je to v Rusku, je to v Ázerbajdžánu, v Saúdské Arábii. Ministr zahraničí musí také navštěvovat země, kde se lidská práva nedodržují," tvrdí.

Právě zmíněná Saúdská Arábie je považována za jednu z nejkrutějších zemí na světě. Neexistuje tam soutěž politických stran či volby, političtí aktivisté jsou zatýkáni a zabíjeni. "Je jedna věc, že se snažíme udržovat dobré vztahy, snažme se na celém světě. Já jsem ale nikdy, ani v Saúdské Arábii nebo v Bahrajnu neřekl, že jejich politika je správná nebo že schvaluju to, že mlátí ší'ity," vysvětluje Schwarzenberg.

V případě Miloše Zemana prý záleží na tom, jakým způsobem se vyjadřuje. "Jde o to, jak mluvil o stabilizaci společnosti, jak se vyjadřoval o Tibetu a Tchaj-wanu a jak slíbil, že se nebudeme vměšovat do vnitřních záležitostí Číny," tvrdí Schwarzenberg.

Ministerstvo zahraničí i ve Schwarzenbergově době zastávalo pozici uznání územní celistvosti Číny. Schwarzenberg trvá na tom, že důležitý je způsob projevu a ne jeho obsah.

Nemluvím sprostě o ženách

V roce 2012 Karel Schwarzenberg vyznamenal jednoho z pronásledovaných politických aktivistů v Ázerbajdžánu. V tomtéž roce Česká republika vyvezla do země prostředky na potlačování nepokojů (například slzný plyn) v hodnotě několika milionů korun.

Ministerstvo zahraničí má klíčové slovo ve schvalování vývozu zbraní, toxických látek a podobných materiálů. "Pokud to odpovídá našim zákonům, nemůžeme tomu zabránit," komentuje situaci Schwarzenberg.

Do Saúdské Arábie vyvezla Česká republika vojenský materiál v hodnotě 20,5 milionů eur, včetně vozidel, výbušných zařízení, zbraní a munice. Podle Schwarzenberga je to v pořádku. "Saúdská Arábie je pro nás v některých oblastech cenný spojenec, to musíme přiznat. Lidská práva tam nejsou dodržována, to je pravda. Ale život není ideální a člověk někdy taky musí mít partnery, s jejichž chováním není úplně spokojen," vysvětluje.

"Já se přiznávám, že někdy také používám sprostá slova. Na to se dokonce pan prezident odvolal a říkal, že byl mnou inspirován," komentuje Schwarzenberg Zemanův výstup v Hovorech z Lán.

Rozdíl podle něj je, že by se nikdy nevyjadřoval sprostě o ženách. "To není můj způsob. A o těch zavřených holkách bych vůbec nemluvil. Včera jsem četl dopis jedné z nich, jak líčí podmínky v táboře, kde je vězněna. Doporučil bych, aby si to pan prezident přečetl také," řekl s tím, že Pussy Riot považuje za politické vězně.

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg top 09 lidská práva

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 4 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 5 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 6 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy