Hádka o vyšší platy politiků: Strhla se ostrá debata v přímém přenosu

Praha - Mezi politiky to vře. Někteří poslanci by si rádi zvedli platy, jiným se to nelíbí. Na téma 14procentního zvýšení platů ústavních činitelů v ostré debatě diskutoval na Radiožurnálu člen rozpočtového výboru a poslanec TOP 09 František Laudát a místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.

Pokud se na úpravě zvýšení platů zákonodárci nedohodnou, jejich mzdy by se od ledna automaticky zvýšily o 26 procent. Vláda sice původně navrhovala jen 1procentní nárust, ale po námitkách poslanců přistoupil premiér Bohuslav Sobotka zvýšení maximálně o 3,5 procenta. Koncem minulého týdne se ale předsednictvo ČSSD ohradilo proti dohodě rozpočtového výboru sněmovny, který navrhl navýšení o skoro 14,5 procent. 

Podle Laudáta ale nejde o žádnou dohodu rozpočtového výboru. "Pan předseda Votava ze sociální demokracie pouze předložil návrhy, na kterých se dohodla koaliční rada. Já jsem nebyl, a ani nikdo z nás, součástí těchto dohod. Materiál podle mých informací pochází z dílny sociální demokracie nebo koalice, nemám přesné informace," tvrdí Laudát.

Proti tomu se Gajdůšková ohradila, Laudát ale následně dodal, že "paní Gajdůšková by si nejprve měla vůbec zjistit, jak je to možné." Podotkl, že od března vědí premiér a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, že se má tato záležitost řešit.

"Tak jak je možné, že prostě nechala, aby klub sociálních demokratů v čele s panem předsedou vyjednal v koalici tuto dohodu. Opoziční strany pouze řekly dobře, my to podpoříme, jestliže vy přicházíte s takovýmto návrhem, ale to je všechno," udeřil poslanec TOP 09.

Laudát tvrdí, že na jednání rozpočtového výboru byl a že nešlo o žádnou dohodu. "Předtím byla dohoda předsedů klubů s tím, že koalice předkládá tento návrh, byly tam dokonce tři varianty. Tato byla nejnižší a všechny strany zbylé, které jsou v opozici, ať zleva nebo zprava, řekly, že se k tomuto návrhu připojíme," tvrdí.

"Fascinuje mě, že paní Gajdůšková najednou říká - předsednictvo mělo dlouho jasno. Pak by měla vysvětlit lidem, jakým způsobem vůbec funguje komunikace uvnitř sociální demokracie, když pan předseda klubu dělá nějaké dohody, podáním ruky slíbí, že toto je vyjednaný kompromis a pak se dovíme, že to vlastně vyjednáno s vedením strany neměl," rozjel se Laudát.

Dodal, že zvýšení o necelých 15 procent mu nevyhovuje. "Nás je 26 poslanců a poslankyň z 200, my jsme čekali, s čím přijde koaliční vláda. Má myslím, že 111 poslanců z 200, takže my jsme malí páni na to, abychom určovali, co kdo udělá nebo neuděl," zuřil poslanec.

Podle jeho slov koalice předložila "jakýsi návrh, my jsme řekli dobře, je to váš návrh, my ho nebudeme torpédovat. Já nevím, s čím přijdou," prozradil. "A mimochodem součástí materiálu, který teda nevím, kdo vyrobil, předpokládám, že pochází z dílny sociální demokracie, už jsou návrhy na sankce za neúčast. Tady paní Gajdůšková v přímém přenosu předvádí, jaký naprostý chaos vládne v koalici a v sociální demokracii," pokračoval poslanec.

Místopředsedkyně ČSSD se ale opět ohradila s tím, že to není pravda. "To je, protože jste měli celý rok na to, abyste se prostě domluvili a předložili jeden návrh," reagoval ostře Laudát.

Související

Více souvisejících

František Laudát Alena Gajdůšková

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 54 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy