Stesk po komunismu? Bývalá slovenská premiérka se pustila do Zemana a Fica

Praha - Proruské výroky prezidenta Miloše Zemana nebo slovenského premiéra Roberta Fica k ukrajinské krizi nejsou státnické. Tvrdí to bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová s tím, že tyto výroky jsou vědomě určeny té části české a slovenské společnosti, která má sklon ke stesku po komunismu.

"Není státnické přilévat oleje do ohně," reagovala Radičová na dotaz, jaký dopad mohou mít kontroverzní vyjádření Zemana nebo Fica ke konfliktu na Ukrajině a západním sankcím vůči Rusku.

"Je ale rozdíl mezi slovy a činy. Všechny členské země Evropské unie schválily sankce vůči Ruské federaci a v reálných činech postupují společně," soudí slovenská premiérka z let 2010 až 2012, která se po odchodu z politiky vrátila k profesi socioložky.

Připomněla, že na sankcích vůči Moskvě se osmadvacetičlenná unie musela dohodnout jednohlasně, a i když je Fico stejně jako Zeman kritizoval, pomáhá Slovensko Ukrajině dodávkami plynu.

"Činy jsou jednoznačné. To, že je tu jiná nebo dvojsmyslná rétorika politiků, to je rétorika dovnitř zemí, která úplně vědomě oslovuje tu část populace, která má větší příklon k Ruské federaci a k nostalgii po bývalém komunistickém režimu," dodala Radičová.

Za státnický přístup k ukrajinské krizi považuje postoj německé kancléřky Angely Merkelové. "Ta upozorňuje, že Rusko je součástí Evropy a není možné nenajít s Ruskou federací spolupráci a společnou řeč. Je nutné ji najít, ale neznamená to, že budeme akceptovat kroky, které jsou porušováním dohod a mezinárodního práva," uvedla neúspěšná slovenská prezidentská kandidátka. V Praze dnes vystoupila v debatě k 22. výročí rozpadu Československa, kterou pořádala Knihovna Václava Havla spolu s Divadlem Husa na provázku.

Ohledně Ukrajiny Radičová očekává, že východoevropská země bude muset vyřešit svůj státoprávní status. "Státoprávní otázka by měla být řešena prostřednictvím celostátního referenda, protože jinak neskončí potenciál otevřené války a konfliktu, který na Ukrajině je," domnívá se.

Související

Marian Kočner Rozhovor

Když nebudu mít svatý klid, ty nebudeš premiér. Na Slovensku je opět živo

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si začátkem září 2015 nahrál rozhovor s podnikatelem Michalem Suchobou. Tématem jejich rozhovoru byl i tehdejší premiér Robert Fico. V nahrávce zaznělo od Kočnera, že mu nyní již bývalý slovenský premiér Fico slíbil "svatý klid" před vyšetřováním jeho kauz.

Více souvisejících

Iveta Radičová Miloš Zeman Robert Fico

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy