Vláda kývla na azyl pro 15 syrských rodin. Je z toho pozdvižení

Praha - Dnešní rozhodnutí vlády udělit azyl 15 syrským rodinám kritizují ODS a Úsvit. Naopak neziskové organizace a Mladí zelení to vítají a žádají férový výběr rodin.

"Považuji toto rozhodnutí za chybné. Lidem postiženým občanskou válkou můžeme pomoci mimo území České republiky. Především můžeme podpořit práci uprchlických táborů na území Sýrie, které kontroluje syrská vláda. Zadruhé můžeme podpořit fungování uprchlických táborů v bezprostředním sousedství Sýrie - tedy v Jordánsku, Libanonu a Turecku. Zatřetí: česká vláda by se měla v rámci Evropské unie a NATO zasadit na ukončení jakékoliv podpory syrských islamistických povstalců," uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Radim Fiala.

ODS je proti trvalému automatickému přesídlení 15 rodin, humanitární pomoc uprchlíkům ale vítá. "Podporujeme přijetí uprchlíků pouze po dobu trvání nutné léčby, kterou ve svém regionu nemohou podstoupit. Odmítáme však, aby zde tito lidé automaticky zůstali, zejména pokud nemáme dostatek informací, zda budou schopni se dobře integrovat," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Vláda zároveň musí přijmout konkrétní opatření, která zajistí bezpečí a svobodu všem občanům ČR: „K těmto otázkám se musíme postavit otevřeně, nenechat se svazovat jazykem politické korektnosti a podobnými nesmysly," vyzývá Petr Fiala. Cestou k řešení problémů je například zpřísnění imigrační politiky Evropské unie. V žádném případě se nejedná o omezení schengenského prostoru, ale o nutnost být citlivější vůči motivacím těch, kteří k nám přicházejí z jiných kultur.

"V tomto kontextu musí vláda vyvinout tlak na integraci osob, které již na našem území žijí. Naše společnost nesmí ustupovat těm, kteří chtějí omezit základní občanské svobody. Nelze dopustit, aby se útoky proti podstatě demokratického státu množily a vedly k jeho destrukci. Součástí přijatých opatření mají být i vyšší tresty pro ty, kteří spolupracují s teroristickými organizacemi. Není možné, aby lidé, kteří připravují útoky proti bezbranným civilistům, páchali tuto činnost bez obav z přísného trestu," zní ze strany.

ODS bude iniciovat diskuzi o těchto tématech na půdě Poslanecké sněmovny: „Budeme se ptát ministrů, jaké konkrétní kroky vláda učiní, aby zajistila bezpečnost všech občanů. Budeme se ale také zajímat o aktivity muslimských organizací v České republice, stejně jako o způsoby a zdroje jejich financování," doplňuje poslankyně Miroslava Němcová.

Naopak Mladí zelení a neziskové organizace, které se uprchlictvím a migrací zabývají, rozhodnutí vlády vítají. "Považujeme to za důležité gesto solidarity jak směrem k uprchlíkům, tak i k dalším státům Evropské unie, které se do pomoci uprchlíkům prostřednictvím přesídlení již dříve zapojily," uvedla Šárka Antošová z Amnesty International Česká republika. Obdobně se vyjádřili i zástupci TOP 09, podle nich by Česko mohlo přijmout mnohem více syrských uprchlíků.

Psali jsme: Česko se migrační vlně nevyhne, burcuje TOP 09. Už navrhla opatření Vláda souhlasila s azylem pro vybrané syrské rodiny
 

Vadí jim ale, jaká kritéria chce vláda pro výběr rodin používat. "Je alarmující, že ministr (vnitra Milan) Chovanec nadále zdůrazňuje 'křesťanský původ' přijímaných uprchlíků. Hlavním kritériem pomoci musí být míra ohrožení konkrétních osob. Plošný důraz na osoby určitého vyznání může vést k nerovným podmínkám při jejím poskytování, a popřít tak zásady humanitární pomoci," dodala Elena Tulupova z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Hnutí Úsvit přímé demokracie Milan Chovanec

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy