Vojáci USA v Česku? Čeští politici se rozmluvili

Praha - Spojené státy podle zahraničního serveru Defence News zvažují, že svou evropskou operaci Atlantic Resolve zaměřenou na podporu spojenců NATO před možnou ruskou hrozbou rozšíří o Českou republiku a další země. Ačkoli se jedná o prozatím neověřené informace, v řadách veřejnosti vyvolaly velkou vlnu nevole. Server EuroZprávy.cz proto zjišťoval, co si o údajném nasazení amerických vojáků u nás myslí političtí představitelé.

Podle poslankyně Evropského parlamentu za KSČM Kateřiny Konečné to není to tak dávno, kdy se pozastavovala nad záměrem české vlády dotovat Centrum pro občanskou společnost, za jehož názvem se skrývá placení amerických instruktorů, kteří mají školit východoevropany.

Zpráva o tom, že by na území České republiky měli přijít přímo američtí vojáci, jí ale šokovala. "Tento krok vnímám od „světového policajta" jako nepříliš vhodný k tomu, aby se podařilo mírovou cestou řešit ukrajinský konflikt a mírovou situaci ve světě vůbec. Stejně jako jsem bojovala proti umístění amerického radaru v Brdech, nebudu souhlasit ani s přijetím vojáků USA v naší zemi, pokud by k němu opravdu mělo dojít. Nevidím sebemenší důvod, proč bychom měli trpět v České republice jejich přítomnost. Pokud USA chtějí dělat vojenské manévry, ať si je dělají doma," uvedla.

Za pravdu jí dává i místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš: "S pobytem cizích vojsk na našem území mají Češi špatnou zkušenost. KSČM je rozhodně proti americkým základnám u nás. Podobné nápady by neměly dostat souhlas parlamentu. Nejde o naši ochranu, ale o posun na východ Evropy, což jen zvyšuje rizika konfliktu," sdělil serveru EuroZprávy.cz.

Svérázný postoj zaujímá i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek: "Kolikrát budou muset Američané Evropu znovu zachraňovat, než si my v Evropě uvědomíme, že to takto do nekonečna nejde? Byla by Evropa jakožto spojenec USA schopna reagovat v případě pomoci a potřeby USA? Ony ano, a dokázaly to během minulého století hned několikrát...." 

Psali jsme:
USA plánují, že pošlou vojáky do Česka. Kvůli Rusku  

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský se domnívá, že to nepřipadá v úvahu. "Evropa musí udělat maximum pro to, aby se sama ubránila, a ne spoléhat na USA," řekl serveru EuroZprávy.cz a podotkl, že se jedná o nepodloženou spekulaci.

S možným umístěním amerických vojsk u nás nesouhlasí ani poslanec za ČSSD Stanislav Huml, který nám napsal, že "vojenskou pomoc nepotřebujeme."

"Česká republika se v této chvíli necítí býti ohrožená. Jsem překvapen tím, že se tady mluví o umístění základny," řekl serveru EuroZprávy.cz sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna. Podotkl, že USA se nerovná NATO a odkázal se na slova premiéra Bohuslava Sobotky, který před několika měsíci uvedl, že se Česko v ohrožení necítí.

"Účast vojsk NATO na území jiného státu je podle článku pět Washingtonské smlouvy možná ve chvíli, kdy je ta země v ohrožení, nebo jsou ohroženy jiné země, které jsou našimi partnery. Pak je to automatické, protože jsme členy aliance, ale v tuto chvíli nejsme ohroženi. Na Slovensku, které je sousedem a je blíže ukrajinskému konfliktu, žádná základna také není, to se také necítí ohroženo. Myslím si, že je to nějaká podivná planá zpráva, která přišla do České republiky. Možná že to třeba evokuje TOP 09 k tomu, aby nahradili těch 99 pragováků, kteří tehdy pozvali vojska Sovětského svazu, a Marek Ženíšek nahradí Vasila Biľaka," rýpnul si poslanec s odkazem na slavný Dopis 99 pragováků z roku 1968.

I tak by to ale bylo v rozporu s Washingtonskou smlouvou NATO. "V tuto chvíli je ta zpráva velmi zmatečná, nemá charakter NATO, a myslím si, že tak bychom se k tomu měli chovat. Proto si myslím, že bychom se tím nemuseli nijak žinýrovat. A i kdyby se to mělo zakládat na pravdě, tak to musí sdělit NATO, museli bychom být v ohrožení, kdybychom nebyli v ohrožení, musela by vláda k tomu dát souhlas, mělo by to úplně jiné konsekvence. Tady ale nikdo není v ohrožení. Měli bychom se spíš soustředit na to, abychom tu neměli milion lidí v exekuci a jeden a půl milionu na hranici bídy," dodal Foldyna.

Psali jsme: Lidé se bouří a sepisují petice: Vojáky USA u nás nechceme
 

Opačný názor zastává poslanec za ODS Marek Benda. "Určitě jsem pro přítomnost jednotek NATO i USA na našem území. Za největší chybu poslední dekády pokládám nerealizaci radarové základny v Brdech. Bezpečnostní rizika rostou dnes geometrickou řadou a naší jedinou skutečnou bezpečnostní garancí je právě účast a spolupráce v rámci NATO," sdělil Benda serveru EuroZprávy.cz.

Občanskodemokratická poslankyně Jana Černochová podotýká, že podrobnější komentář je díky nejistému původu této informace obtížný. "Obecně mohu říci, že ČR jako člen Severoatlantické aliance má závazky, které by měla naplňovat. A k těmto závazkům patří i zapojení např. do společných vojenských cvičení. Je logické, že v době zhoršené mezinárodně-bezpečnostní situace se intenzita těchto akcí zvyšuje, a to vyžaduje větší zapojení a aktivitu všech členů. Jako dlouhodobý zastánce našeho členství v NATO této potřebě rozumím, a pokud to bude smysluplné, budu zvýšení naší aktivity v rámci aliance podporovat," řekla nám Černochová.

První místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka upozorňuje, že ČR je standardní členskou zemí NATO se všemi povinnostmi a právy. "Každé rozhodnutí podléhá 100% souhlasu v NATO a navíc pobyt cizích vojsk i souhlasu obou komor našeho parlamentu. Zvýšená aktivita NATO v současné politické situaci v Evropě je dle mého nutností a osobně s ní souhlasím," uvedl pro EuroZprávy.cz senátor.

Lídr hnutí Úsvit Tomio Okamura upozornil, že jelikož o plánech NATO neví, nemůže tuto informaci posoudit. " NATO je naše spojenecká organizace, jíž jsme členem, takže principiálně a všeobecně bych každý krok na skutečnou obranu ČR vítal. Jiná věc jsou aktivity NATO, které naopak rizika války zvyšují, viz protiruské aktivity na Ukrajině. Tady jsem bytostně proti, jelikož úkolem NATO musí být obrana členských států, nikoli dobývání sfér vlivu pro USA," řekl nám Okamura.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Jaroslav Foldyna ODS

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

před 1 hodinou

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

před 1 hodinou

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 2 hodinami

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 9 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 9 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 10 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy