Babiš si došlápne na nepoctivé nebankovní půjčky. Ukončí lichvářské praktiky?

Praha – K tomu, aby mohl kdokoliv nabízet finanční půjčky, je dnes třeba pouze vázaná živnost. I proto k loňskému roku zaregistrováno asi 50 tisíc subjektů, u kterých je možné půjčit si částku od několika set korun až do několika set tisíc. Ne všichni poskytovatelé jsou ale poctiví. Ministerstvo financí plánuje zpřísnění podmínek, které by mělo ochránit občany od největších predátorů.

„Za problémy s nebankovními půjčkami může systémová chyba. Na subjekty dnes dohlíží Česká obchodní inspekce, ale na starosti by je měla mít Česká národní banka," uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce náměstek ministra financí Martin Pros. Na živnostenský list dnes v tomto oboru podniká asi 50 tisíc firem, od kterých mají Češi půjčeno téměř 100 miliard.

„Ne všechny nebankovní subjekty jsou nespolehlivé. Asi 80 miliard připadá na firmy, které jsou zapojeny do různých leasingových asociací, které mají přísnější podmínky fungování. Problém je těch 20 miliard, které tvoří krátkodobé půjčky u predátorů," upozorňoval ekonom Michal Mejstřík, podle kterého do tohoto segmentu spadají různé téměř lichvářské firmy. „V podmínkách třeba mají, že je splátka se platí každý týden. Lidé jsou zvyklí na splátky měsíční a na konci měsíce zjistí, že jsou tři splátky pozadu," popisuje praktiky poskytovatelů půjček Mejstřík, podle kterého se jedná hlavně o krátkodobé půjčky sjednané přes internet nebo SMS. Podle advokáta Petra Uhla navíc podobné firmy zbídačují už tak poměrně chudé vrstvy obyvatel.

To potvrzuje i Daniel Hůle z Člověka v tísni. „Existují tři možné scénáře. Člověk, který potřebuje peníze, ale v bance mu je nepůjčí, si najde zprostředkovatele, který mu slíbí, že mu půjčku někde sežene, i když ví, že to tak není. Vezme si od něj peníze za poskytnutou službu, ale nakonec mu oznámí, že mu půjčku zajistit nedokázal," říká Hůle s tím, že tato situace je ta nejméně riziková, protože jedinec zaplatí pouze jednorázový poplatek.

Druhá situace už může pro zájemce o půjčku dopadnout mnohem hůře. „Subjekt člověku půjčí poměrně malou částku, ale kvůli různým sankcím a úrokům se konečná suma vyšplhá mnohonásobně výše," popisuje Hůle nejčastější praktiku firem. Specifickým případem jsou pak firmy, kterým jde v primárné řadě o nemovitosti. „Třeba v katastru si vyhlédnou nemovitost a majiteli nabídnou nějaký produkt. Podmínky vypadají poměrně férově, často je tam třeba podmínka, že dům je možné zabavit, až když člověk nezaplatí částku ve výši trojnásobku měsíční splátky. Jedinec si řekne, že by vlastně musel neplatit tři měsíce a že to se přece nemůže stát," řekl pro Otázky VM Hůle. Ve smlouvě je pak malá doložka, že v případě zpoždění splátky je nutné uhradit pokutu ve výši tří splátek. „Stačí tedy jednou nezaplatit a dům může firma druhý den prodat," varuje aktivista.

Ministerstvu financí došla s podobnými predátory trpělivost, plánuje proto navrhnout změnu zákona. „Chceme, aby se všechny subjekty sjednotily pod Českou národní banku. Navíc firmy, které by chtěli půjčky nabízet i v budoucnu, by museli projít procesem nelicencování," komentoval plány ministerstva financí náměstek Martin Pros. V praxi by to znamenalo, že provozovatelé budou muset mít maturitu, určitou praxi v oboru, čistý trestní i obchodní rejstřík a pojištění zodpovědnosti za škodu, popřípadě určitý kapitál. „Počítáme, že z 50 tisíc poskytovatelů nebankovních půjček, by ji zůstalo asi 10 tisíc," dodal Pros.

Advokát Petr Uhl tento návrh vítá, přesto mu v něm chybí ještě několik bodů. „Ministerstvo podchytilo základní věci, ale chybí mi tam vymezení, jak by se subjekt na trhu měl chovat. Třeba to, jak může své produkty inzerovat nebo jaké budou sankce za porušování zákona," dodal Uhl.

Kdo z návrhu příliš nadšení není, je Česká národní banka. Té se nelíbí, že by se o nebankovní subjekty musela starat. „Nepřijímají vklady a nespravují finanční prostředky veřejnosti. Jejich úpadek by tedy neměl významné důsledky na finanční stabilitu České republiky," komentoval plány ministerstva financí viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Banka podle něj vítá zpřísnění podmínek, dohled nad poskytovateli nebankovních půjček by podle něj ale měl zůstat České obchodní inspekci.

Související

Moře, ilustrační fotografie. Komentář

Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují

Letošní dovolenková sezóna téměř vrcholí a letní školní prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny. Aby bylo jasno, to není názor, to jsou holá fakta. Ale hledat fakta, proč si každý rok na dovolenou půjčuje v Česku skoro 600 tisíc lidí, je o něčem jiném. Zjistit důvody proč, je opravdu jako snaha nalézt pověstnou jehlu v kupce sena. Můžete namítnout, že co je vám do toho, jestli si někdo půjčuje na dovolenou nebo ne. Ať si každý dělá, co chce a co se mu líbí. Jenže, věc tak jednoduchá zase není.
Ilustrační fotografie.

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého léta. Situaci komplikují i splátky za Vánoce, říká Hůle

Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky rapidně rostoucím cenám za energie mnohým nezbude na úhradu dluhů v kontextu s takzvaným Milostivým létem, které končí tento pátek. Záhy se podle něj dostanou do velkých problémů i lidé, kteří vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na něž si před svátky půjčili. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

Více souvisejících

půjčky Otázky Václava Moravce finance

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy