Praha – K tomu, aby mohl kdokoliv nabízet finanční půjčky, je dnes třeba pouze vázaná živnost. I proto k loňskému roku zaregistrováno asi 50 tisíc subjektů, u kterých je možné půjčit si částku od několika set korun až do několika set tisíc. Ne všichni poskytovatelé jsou ale poctiví. Ministerstvo financí plánuje zpřísnění podmínek, které by mělo ochránit občany od největších predátorů.
„Za problémy s nebankovními půjčkami může systémová chyba. Na subjekty dnes dohlíží Česká obchodní inspekce, ale na starosti by je měla mít Česká národní banka," uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce náměstek ministra financí Martin Pros. Na živnostenský list dnes v tomto oboru podniká asi 50 tisíc firem, od kterých mají Češi půjčeno téměř 100 miliard.
„Ne všechny nebankovní subjekty jsou nespolehlivé. Asi 80 miliard připadá na firmy, které jsou zapojeny do různých leasingových asociací, které mají přísnější podmínky fungování. Problém je těch 20 miliard, které tvoří krátkodobé půjčky u predátorů," upozorňoval ekonom Michal Mejstřík, podle kterého do tohoto segmentu spadají různé téměř lichvářské firmy. „V podmínkách třeba mají, že je splátka se platí každý týden. Lidé jsou zvyklí na splátky měsíční a na konci měsíce zjistí, že jsou tři splátky pozadu," popisuje praktiky poskytovatelů půjček Mejstřík, podle kterého se jedná hlavně o krátkodobé půjčky sjednané přes internet nebo SMS. Podle advokáta Petra Uhla navíc podobné firmy zbídačují už tak poměrně chudé vrstvy obyvatel.
To potvrzuje i Daniel Hůle z Člověka v tísni. „Existují tři možné scénáře. Člověk, který potřebuje peníze, ale v bance mu je nepůjčí, si najde zprostředkovatele, který mu slíbí, že mu půjčku někde sežene, i když ví, že to tak není. Vezme si od něj peníze za poskytnutou službu, ale nakonec mu oznámí, že mu půjčku zajistit nedokázal," říká Hůle s tím, že tato situace je ta nejméně riziková, protože jedinec zaplatí pouze jednorázový poplatek.
Druhá situace už může pro zájemce o půjčku dopadnout mnohem hůře. „Subjekt člověku půjčí poměrně malou částku, ale kvůli různým sankcím a úrokům se konečná suma vyšplhá mnohonásobně výše," popisuje Hůle nejčastější praktiku firem. Specifickým případem jsou pak firmy, kterým jde v primárné řadě o nemovitosti. „Třeba v katastru si vyhlédnou nemovitost a majiteli nabídnou nějaký produkt. Podmínky vypadají poměrně férově, často je tam třeba podmínka, že dům je možné zabavit, až když člověk nezaplatí částku ve výši trojnásobku měsíční splátky. Jedinec si řekne, že by vlastně musel neplatit tři měsíce a že to se přece nemůže stát," řekl pro Otázky VM Hůle. Ve smlouvě je pak malá doložka, že v případě zpoždění splátky je nutné uhradit pokutu ve výši tří splátek. „Stačí tedy jednou nezaplatit a dům může firma druhý den prodat," varuje aktivista.
Ministerstvu financí došla s podobnými predátory trpělivost, plánuje proto navrhnout změnu zákona. „Chceme, aby se všechny subjekty sjednotily pod Českou národní banku. Navíc firmy, které by chtěli půjčky nabízet i v budoucnu, by museli projít procesem nelicencování," komentoval plány ministerstva financí náměstek Martin Pros. V praxi by to znamenalo, že provozovatelé budou muset mít maturitu, určitou praxi v oboru, čistý trestní i obchodní rejstřík a pojištění zodpovědnosti za škodu, popřípadě určitý kapitál. „Počítáme, že z 50 tisíc poskytovatelů nebankovních půjček, by ji zůstalo asi 10 tisíc," dodal Pros.
Advokát Petr Uhl tento návrh vítá, přesto mu v něm chybí ještě několik bodů. „Ministerstvo podchytilo základní věci, ale chybí mi tam vymezení, jak by se subjekt na trhu měl chovat. Třeba to, jak může své produkty inzerovat nebo jaké budou sankce za porušování zákona," dodal Uhl.
Kdo z návrhu příliš nadšení není, je Česká národní banka. Té se nelíbí, že by se o nebankovní subjekty musela starat. „Nepřijímají vklady a nespravují finanční prostředky veřejnosti. Jejich úpadek by tedy neměl významné důsledky na finanční stabilitu České republiky," komentoval plány ministerstva financí viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Banka podle něj vítá zpřísnění podmínek, dohled nad poskytovateli nebankovních půjček by podle něj ale měl zůstat České obchodní inspekci.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují
Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého léta. Situaci komplikují i splátky za Vánoce, říká Hůle
půjčky , Otázky Václava Moravce , finance
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák