Praha - Včerejší hlasování o podpoře biopaliv má ostrou dohru. Opoziční strany TOP 09, ODS a Úsvit chtějí hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. Server EuroZprávy.cz zjišťuje, co si o tomto návrhu myslí koalice, ta ale vysílá jasné stanovisko: Opozice nemá šanci uspět.
Poslanci TOP 09, ODS a hnutí Úsvit budou iniciovat svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, na které chtějí vyslovit nedůvěru vládě. Důvodem je změna názoru při hlasování o podpoře biopaliv. Koalice navzdory svým veřejným prohlášením odhlasovala veřejnou podporu jejich producentům na dalších 5 let.
"Tato vláda ukázala v přímém přenosu, že je korupční vládou. Měli veřejně deklarovaný postoj, vyměnili ho za soukromý zájem a byznys předsedy Babiše," řekl předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
"Včera se znovu ukázalo, že tato vláda škodí naší zemi. Chceme ochránit pracovité a aktivní lidi a proto vyvoláme hlasování o nedůvěře této vládě. Vládne nám 'velká koalice socialistů a Agrofertu'. Socialisté připravili registrační pokladny pro živnostníky, zbytečná kontrolní hlášení plátců DPH, zvyšují daně i vyplácejí více na sociální dávky. ANO podporuje socialistické priority vlády, ČSSD na oplátku podporuje byznysové zájmy Agrofertu. Zodpovědnost za tento stav nese premiér Bohuslav Sobotka," řekl předseda ODS Petr Fiala.
"Tato vláda porušila svůj slib občanům a místo veřejnému zájmu slouží zájmu jedné firmy a jednoho oligarchy. Je třeba vyslat jasný signál občanům i civilizovanému světu, že Parlament je i nadále ohniskem demokracie a že takové věci u nás netolerujeme," řekl předseda klubu poslanců hnutí Úsvit přímé demokracie Marek Černoch.
Podle koaličních poslanců ale opozice nemá se svým návrhem na hlasování šanci. "Bude minimálně jeden jednací den důvod mluvit o Babišovi. Naději na úspěch to nemá," řekl serveru EuroZprávy.cz poslanec za ČSSD Stanislav Huml.
"Je to právo opozice, tedy obvyklý nástroj pro strhnutí cca dvoudenní pozornosti na sebe," míní sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna. "Opozice má na takový krok právo. Nicméně musí vědět, že šance na úspěch jsou mizivé. Vláda důvěru obhájí," doplnil pro EuroZprávy.cz jeho stranický kolega Jeroným Tejc.
Obavy nemá ani senátor Zdeněk Škromach, který také podotkl, že opozice má právo svrhnout vládu a vyvolat volby. "Poud se k nim ale nepřidá vládní Babišovo ANO, tak vláda vydrží," dodal pro EuroZprávy.cz Škromach.
Snahy opozice netrápí ani premiéra Bohuslava Sobotku. "Na debatu s opozicí se těším. Vláda přinesla stabilitu, ekonomika roste, nezaměstnanost klesá, měníme špatné zákony. Budeme v tom pokračovat. Nepochybuji o tom, že pan Kalousek i pan Fiala umí počítat do 101 a vědí, že na vyjádření nedůvěry vládě v žádném případě hlasy nemají. Bude to tedy jen plané gesto. Na debatu ve Sněmovně se ale těším," komentoval situaci na sociální síti Sobotka.
"Rozhodnutí opozice o vyvolání hlasování o nedůvěře je planým gestem a ukázkou jejího pokrytectví. Protože to byla právě současná opozice, která za vlády Petra Nečase podporu biopaliv prosadila. Byznys Andreje Babiše by byl i bez podpory stejný, nebo paradoxně větší. Zato by zdražila biopaliva, a to především čistý bioethanol, který by se stal téměř neprodejným. O to více by se pak do biopaliv přimíchávala řepka. Kruh se uzavírá," napsal serveru EuroZprávy.cz šéf lidovců Pavel Bělobrádek.
"Ukončení podpory vysokoobjemových biopaliv by znamenalo ránu také pro spotřebitele. Dopravní podniky mají na bionaftu nastaveny své vozy a neschválění návrhu by zdražilo její litr zhruba o 14 Kč. Výrazně by tak narostla cena hromadné dopravy pro koncového cestujícího. Toto opatření by samozřejmě zasáhlo také zeměděle a jejich výdělky, nemluvě o reálném riziku, že konec pěstování cukrové řepy by také po dvou stoletích znamenal konec jednoho z tradičních oborů v Čechách a na Moravě, cukrovarnictví. Opozice říká, že má dostatek hlasů k vyjádření nedůvěry vládě. Snad umí dobře počítat," dodal Bělobrádek.
Související

Jurečka je stále v ohrožení. Změna je nutná, míní bývalý předseda lidovců

Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek
Pavel Bělobrádek , Stanislav Huml , Jaroslav Foldyna
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
před 26 minutami

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
před 1 hodinou

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
před 1 hodinou

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
před 1 hodinou

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
před 2 hodinami

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
před 2 hodinami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 3 hodinami

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 4 hodinami

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 4 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 4 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 5 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 6 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 9 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 10 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
včera
Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.
Zdroj: Jakub Jurek