Česko si duplo: Chceme dohlížet na výběr uprchlíků, jinak žádné přesuny

Praha – Česká republika chce dohlížet na to, jaké uprchlíky přijímá. Pokud jí to nebude umožněno, postaví se proti přesunům migrantů v rámci Evropské unie. Vláda se už dříve dohodla, že do roku 2017 přijme asi 1500 uprchlíků.

„Dokud nebude ležet na stole dohoda o relokačních číslech, dohoda o relokačních podmínkách, tak nemá smysl se o tom začít bavit," uvedl ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman k přijímání uprchlíků. „My jsme připraveni od zhruba září na tom pracovat, ale neřekneme žádnou další podrobnost, dokud nebudou hotové dohody, které leží v Bruselu na stole," ujasnil ředitel.

Jednání na toto téma se podle něj ještě protáhnou, takže jasno asi nebude ani po 20. červenci, kdy se mají v Bruselu sejít ministři vnitra osmadvacítky.Kromě přesného počtu chce Česká republika nastavit i jasná pravidla procesu. Podmínka pro přijímání uprchlíků je jasná – Česko si chce samo ze zemí, kam pošle své lidi. Jde prý o to, aby je někdo „nevybíral bez rozmyslu".

Členské státy Evropské unie podle něj musí mít dozor nad výkonem azylových a imigračních procedur v Itálii a Řecku. „Pokud to nebude kondicionálně propojené, tak Česká republika bude proti tomu, aby se relokovalo," řekl. Uprchlíků z prostoru Evropské unie by ČR měla podle představ vlády převzít letos a v příštích dvou letech 1100.

„My si samozřejmě ve finále úplně nebudeme vybírat v té relokaci. Ale z těch lidí, které nám nabídnou, chceme udělat bezpečnostní screening a také mimo jiné pohovor s tím člověkem," uvedl ředitel odboru. „Také při tom pohovoru se ho zeptáme na jeho vůli k nám jít," doplnil.

Dalších asi 400 uprchlíků by pak mělo přijít do roku 2017 ze států mimo EU, většinou z Jordánska, Sýrie nebo Kurdistánu. Dále by unijní státy měly přijmout 20 tisíc běženců, kteří jsou v uprchlických táborech mimo evropské území. Podle původní představy EU mělo Česko letos a příští rok přijmout dohromady přes 1850 běženců.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Tomáš Prouza (ekonom) Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy