Před 23 lety rozdělili ČSFR. Jak dnes žijí Klaus a Mečiar?

Praha/Bratislava - Před 23 lety se dva muži, český předseda vlády Václav Klaus a jeho slovenský protějšek Vladimír Mečiar, dohodli na rozdělení Československa. Jak se dnes dívají na tehdejší události a co dnes oba klíčoví aktéři tohoto rozpadu dělají?

V době, kdy většina obyvatel Československa po volbách v červnu 1992 nevěděla, co se bude dít, tak Václav Klaus a Vladimír Mečiar už měli jasno. Rozdělit! Klaus, který se později stal českým prezidentem, si za tehdejším rozhodnutím stále stojí. "Já jsem byl ten, který před těmi lety neprognozoval, že Slovensko to nezvládne a že na to strašně doplatí. Byl jsem jedinej tady v Český republice," tvrdí dnes sebevědomě Klaus.

Čtyřiasedmdesátiletý Václav Klaus byl dnes na výstavě v Českých Budějovicích. Médiím se nevyhýbá zastihli jsme ho před vystoupením na pódiu opáleného a odpočatého. "Já pořád jezdím po světě. Teď zrovna jsem byl tři dny na konferenci ve švýcarských horách, takže jsem si tam každý den na hodinu sednul na sluníčko," popisuje svůj život Klaus.

O rok mladší Vladimír Mečiar se naopak novinářům už roky vyhýbá a žije v ústraní. Oba muži po větší část devadesátých let řídili vládu rozdělených států. Společnou měli také třeba zálibu ve sportu. Vladimír Mečiar byl v mládí amatérský boxerem a možná také proto k facce neměl daleko. Útočil tak i na novináře.

Láskami Václava Klause jsou třeba lyžování nebo tenis a možná proto nepříjemné otázky vždycky spíš odrážel slovním returnerm. Přesto, že si byli v mnohém podobní, jejich politické kariéry skončily naprosto odlišně. Mečiar po neúspěšných volbách v roce 1998 postupně upadl v zapomnění. Naopak hvězda Václav Klause po rozdělení federace stoupala a dvakrát dosáhl prezidentského křesla.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Vladimír Mečiar Československo

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 54 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy