Rusko jako spasitel? Politici přišli se zajímavým názorem

Praha - Syrský prezident Bašár Asad podle západu brzdí vyřešení uprchlické krize, pro Rusko je ale pro změnu klíčový. Někteří čeští europoslanci se na zapojení Ruska do boje proti islamistům dívají s nevolí, jiní tento krok vítají.

"Pokud máme někde s Ruskem společné bezpečnostní zájmy, je to boj proti islámskému terorismu. Měli bychom hledat cesty ke spolupráci," řekl v pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu bývalý europoslanec Libor Rouček. 

Z dlouhodobějšího hlediska podle něj hrozí nebezpečí islámského radikalismu Evropě i Rusku. "14 procent populace v Rusku jsou muslimové. V roce 2100 by většina obyvatel Ruska mohla být muslimská. V Islámském státě bojuje až 7 tisíc lidí s ruským pasem," dodal.

"Západ a Rusko by měli spolupracovat v boji proti islámskému terorismu. Ať je to v Sýrii nebo Afghánistánu. To ale neznamená, že Rusko má podporovat režim Asada. Konflikt vznikl před čtyřmi lety jako povstání proti Asadovi. Rusové bombardují jednotky, které bojují proti Asadovi. Nebombardují Islámský stát," podotkl Rouček.

Domnívá se, že na rozdíl od Ruska není západ v Sýrii silný vojensky ani politicky. Rusko má tudíž výhodu. 

Europoslanec Jaromír Štětina tvrdí, že Moskva zneužívá současnou nebezpečnou situaci. "Islamistický teror je nebezpečný jak pro Rusko, tak pro nás. Islámský radikalismus je pro Rusko politický prostředek, když Putin tvrdí, že pravoslavné Rusko zachraňuje Evropu," varuje.

"Jsem proti jakékoli spolupráci ve vojenské oblasti s Ruskem kdekoli na světě. Ruská armáda je tím nejregresivnějším prvkem ve společnosti. Má na svědomí válečné zločiny, 80 tisíc mrtvých civilistů v Čečensku. Spoluprací s ruskou armádou bychom popřeli veškeré naše snahy sankcionovat Rusko," dodal.

Související

Více souvisejících

Jaromír Štětina Libor Rouček Rusko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy