Praha - Sobotkův kabinet bude v pátek projednávat návrh ministerstva zahraničních věcí, které chce zvýšit svůj rozpočet na humanitární pomoc na minimálně 100 milionů korun ročně. Nyní je to 73 milionů korun. Česko pomáhá především zemím v Africe a na Blízkém východě.
Na oficiální rozvojovou pomoc Česko loni vydalo zhruba 4,36 miliardy korun, což je asi o 240 milionů korun více než v roce předchozím. Představuje to ale jen 0,11 procenta hrubého národního produktu (HNP), tedy stejně jako vydalo například krizí stižené Řecko a méně než například Portugalsko. Nicméně z nových zemí EU dává ČR podle údajů OECD nejvíc.
Do roku 2030 nyní MZV navrhuje zvýšit podíl české rozvojové pomoci na HNP z 0,11 na 0,35 procenta. Největšími příjemci této pomoci byly loni Ukrajina, Afghánistán, Moldavsko, Etiopie, Bosna, Gruzie či Sýrie.
Roční rozpočet na humanitární pomoc v gesci MZV činil v posledních pěti letech zhruba 73 milionů korun. V této pomoci dominovala pomoc uprchlíkům z Afriky a Blízkého východu.
Dne 5. února rozhodl ministr zahraničních věcí o uvolnění 3 mil. Kč na pomoc Malawi a Mosambiku po ničivých záplavách. Pomoc bude realizována prostřednictvím Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, která v obou zemích působí a vedle okamžité reakce na potřeby lidí, kteří vlivem povodní přišli o přístřeší, se zaměřuje také na prevenci dalších katastrof, uvedl mzv.cz.
Dne 4. března 2015 vláda svým usnesením č. 152 vyčlenila 10 mil. Kč na další pomoc ebolou postiženým zemím Západní Afriky. Po převedení těchto prostředků z vládní rozpočtové rezervy do humanitárního rozpočtu MZV byla koncem května pomoc realizována prostřednictvím Dětského fondu OSN (UNICEF - 5 mil. Kč) a Multidonorského partnerského fondu pod správou Rozvojového programu OSN (UNDP - MDTF na podporu zdravotnicko-bezpečnostní mise UNMEER - 5 mil. Kč).
Dne 27. března schválil ministr zahraničních věcí další humanitární pomoc pro konfliktem postižené obyvatelstvo Iráku a Sýrie. V severních oblastech Iráku budou s dotacemi v souhrnné výši 7,5 mil. Kč pomáhat vnitřně vysídleným lidem neziskové organizace Český červený kříž, Diakonie Českobratrské církve evangelické s Charita ČR se svými místními partnery. Ve vztahu k Sýrii byly rovněž uvolněny dotace v celkové výši 7,5 mil. Kč, které podpoří jak obyvatelstvo uvnitř Sýrie (Člověk v tísni a Charita ČR), tak syrské uprchlíky v Jordánsku (Diakonie ČCE).
Dne 27. března ministr zahraničních věcí dále rozhodl o uvolnění prostředků v souhrnné výši 15,9 mil. Kč na osm dotačních projektů pro země s komplexními humanitárními problémy. Dva projekty (ADRA a Diakonie ČCE) podpoří konfliktem strádající a vnitřně vysídlené či vracející se obyvatele jihovýchodní Barmy/Myanmaru. Po jednom projektu se zaměří na zdravotní a nutriční péči v Nigeru (Lékaři bez hranic) a ve Středoafrické republice (Siriri). Konfliktem postižené obyvatelstvo Jižního Súdánu podpoří projekt zaměřený na zdraví zranitelných skupin obyvatel (Magna Děti v tísni) i na veterinární péči o dobytek jakožto hlavní zdroj obživy pasteveckých rodin (Charita ČR). Základní potřeby uprchlíků z Jižního Súdánu podpoří projekt v Etiopii (ADRA) a Ugandě (Care ČR).
Související
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
Čeští diplomaté se stahují z Damašku. Diplomacie vyslala důrazné varování
ministerstvo zahraničí , Vláda ČR , humanitární pomoc
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek