Proboha, zhrozil se Zeman nad platy v hospici. Výdaje na sociální péči chce zvýšit

Liberec – Prezident Miloš Zeman se v úterý zúčastnil slavnostního otevření hospice v Liberci. Při té příležitosti mluvil o potřebě zvýšit výdaje státu v oblasti sociální péče. Rád by také, aby stát přidal pracovníkům v této oblasti.

Zeman uvedl, že není třeba zvyšovat dávky těm, kteří nechtějí pracovat, ani příspěvek na bydlení, který zakládá ubytovny. Z peněz, které by se takto ušetřili, pak prý bude možné přidat na sociální péči. Do služby o nevyléčitelně nemocné by se podle něj měly ještě více zapojit i církve, a to nejen poskytováním péče, ale i finančně.

„Onen věčný spor o církevní restituce by mohl být řešen právě tak, že část prostředků, které církev takto získá, by byla věnována právě na sociální služby, samozřejmě včetně hospiců," uvedl Zeman s tím, že takový názor vyznává i papež František.

Hlava státu se zděsila, když se dozvěděla, jaké platové podmínky zaměstnanci hospoce mají. „Proboha," komentoval Zeman informaci, že pečovatelky v hospici berou jen 15.000 korun měsíčně a zdravotní sestry 22.000 korun. Víc si ale zařízení nemůže dovolit.

Liberecký hospic zaměstnává 80 lidí a jeho roční rozpočet se odhaduje na 24 milionů korun. Asi polovina by měla jít od zdravotních pojišťoven, deset procent dá ministerstvo práce. Pětinou se na nákladech podílejí sami klienti, kteří za den platí 290 korun. Liberecký kraj počítá pro příštích šest let s dotací 13,2 milionu korun, což představuje 2,2 milionu ročně. Pomáhají i obce a sponzoři.

Liberecký hospic s 28 lůžky vnikl přestavbou bývalého sirotčince v Liberci. Projekt za 109 milionů korun zaplatila z 80 procent evropská unie. Podle Taťány Janouškové, ředitelky Hospicové péče sv. Zdislavy, která ho provozuje, je jedním ze 17 hospiců v Česku. Jsou ve všech krajích s výjimkou Karlovarského, kde chtějí jeho výstavbu zahájit letos. Chybí i na Vysočině, kde ho teprve připravují. V hospicích je bezmála 500 lůžek pro nevyléčitelně nemocné, o další stovky pacientů se starají domácí hospice.

Podle expertů je hospicová péče v Česku hrazena nedostatečně. V lůžkových hospicích pokryje úhrada od pojišťoven sotva polovinu nákladů, na domácí péči nepřispívají vůbec. Výjimkou je VZP, která loni zahájila pilotní projekt s devíti vybranými poskytovateli domácích paliativních služeb. Dobře na tom není ani domácí hospicová péče, která je dostupná jen ve velkých mestech.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Liberecký kraj sociální péče

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Jan Skopeček

ODS po volbách nemá důvod k oslavám. Přesto může získat Středočeský kraj

ODS neoslavila výsledky krajských voleb. Podle předsedy a premiéra Petra Fialy sice mírně zvýší počet mandátů na krajských radnicích o zhruba 7 křesel na 106, ale ztratí část svého vlivu. Křeslo hejtmana si v sobotu večer zajistil pouze Martin Kuba v jižních Čechách, zatímco Martin Červíček v Královéhradeckém kraji a Vítězslav Schrek na Vysočině pravděpodobně svá místa neuhájí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

CERN

CERN ukončil spolupráci s Ruskem a Běloruskem

Výzkumníci z Tomské polytechnické univerzity (TPU), kteří dříve spolupracovali s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), se nyní zapojili do ruských vědeckých projektů. Oznámila to univerzita s odvoláním na web Nature.

včera

Aktualizováno včera

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy