Změna volebních preferencí: Posílil Úsvit, těsně by zasedl ve Sněmovně

Praha - Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by s velkou pravděpodobností až sedm politických subjektů. Největší podpoře voličů se v lednu těší hnutí ANO 2011. Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, jej v současné době dělí více než šest procentních bodů, rozdíl se však dlouhodobě zmenšuje. Posílil Úsvit – Národní koalice, který získal shodnou podporu jako KDU-ČSL a pravděpodobně by těsně zasedl ve sněmovně. Ukázal to výzkum Phoenix research.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by na počátku roku 2016 zřejmě překročilo hned sedm politických stran a hnutí, kdy se KDU-ČSL a Úsvit – Národní koalice ocitají shodně na samé hraně volební hranice nutné pro vstup do dolní komory Parlamentu. Zároveň by se celkové pořadí politických formací oproti posledním sněmovním volbám významně změnilo.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Podpora hnutí Andreje Babiše zůstává stabilní.

Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 18,1 procenta respondentů (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013).

Bronzovou příčku v lednových preferencích získala KSČM se zjištěným ziskem 10,5 procenta (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta).

Čtvrté místo obsadila a komunisty dotahuje ODS s naměřenými 10,2 procenty (v roce 2013 získala 7,72 procenta).

Na páté místo se v prvních preferencích roku 2016 dostala TOP 09. Pokud by však kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by aktuálně 6,2 procentní podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta). Její popularita po nástupu nového vedení strany mírně poklesla.

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá vládní KDU-ČSL se zjištěným ziskem rovných, avšak hraničních 5 procent (v roce 2013 získala 6,78 procenta).

Stejně vysokou míru preferencí jako lidovci získalo hnutí Úsvit – Národní koalice s rovněž naměřenými hraničními 5 procenty (ve volbách 2013 toto uskupení získalo 6,88 procenta), které v porovnání s předchozím zjišťováním zůstalo preferenčně beze změn a dosáhlo tak psychologické hranice voličské podpory pro zasednutí do sněmovních lavic.

Nejblíže k "branám Poslanecké sněmovny" je politická formace Tomia Okamury - Strana přímé demokracie (SPD) se 1,6 procenty. Těsně následovaná uskupením Starostové a nezávislí (STAN) se ziskem 1,5 procenta preferencí. Shodnou podporu zaznamenala Pirátská strana s aktuálně naměřenými 1,2 procenty a Strana zelených se 1,2 procenty vyjádřené podpory. Na posledním místě žebříčku se se ziskem 1 procenta umístili Svobodní (SSO).

Z aktuálního výzkumu rovněž vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v prvním měsíci roku 2016 zúčastnilo 52,5 procenta oprávněných voličů, došlo tedy oproti předchozím měsícům k mírnému poklesu ochoty volit (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za zmínku rovněž stojí 8,9 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď "nevím". Přes pět procent dotázaných v provedeném výzkumu zvolilo variantu "jiná strana".

Související

Více souvisejících

Volební preference průzkumy Úsvit - Národní koalice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy