Evropa je v nebezpečí, a prý za to nemohou jen uprchlíci

Praha - Místopředsedkyně strany TOP 09 a místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Helena Langšádlová tvrdí, že pro Evropu jsou nebezpečím nejen migranti v rámci uprchlické krize, ale i extrémistické nálady řady xenofobů a populistů.

Sobotní útok na centrum Klinika je podle ní třeba jednoznačně odsoudit. Jakékoli násilí je nepřijatelné. "Obecně však platí, že k radikalizaci společnosti dochází v situaci, kdy dojde ke krizi a demokratické politické strany nereagují adekvátně. Mám obavy, že to je jednou z příčin toho, co dnes prožíváme. Je pravdou, že ne všechny reakce na migrační krizi v Evropě jsou dostatečně rychlé a dostatečně účinné. Musím ale naprosto odmítnout radikalizaci, xenofobii a to, co tady vidíme na ulicích. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že k situaci, přispěly i některé neodpovědné reakce na krizi, která ve společnosti vznikla," uvedla v pořadu Události, komentáře.

Podle ní Evropa dva roky rezignovala na kontrolu vnějších hranic. "To není ve vztahu k uprchlíkům. To je velmi nezodpovědný krok. Dlouhodobě tady nefungovala návratová politika a my vlastně nevíme, kdo do Evropy přišel. To není nic proti migrantům nebo proti jednotlivým skupinám. Stát musí zajišťovat bezpečnost. Myslím si, že některé evropské vládní elity tyto otázky opravdu podcenily," dodala.

Přesto se domnívá, že přístup české vlády k migrační krizi je adekvátní. "Přístup české vlády zajišťuje bezpečnost českých občanů, stejně jako ji zajistí postupně kroky, které se mají konat i na evropské úrovni. To, že se nereagovalo dostatečně rychle, je potřeba přiznat. Je pak na demokratických politických stranách, aby jednaly odpovědně, protože ve chvíli, kdyby toto nezvládly, tak je zde prostor pro radikální síly. To je velkým rizikem pro dnešní Evropu," tvrdí.

"Jsem přesvědčená, že kolegové z Poslanecké sněmovny, kteří se k podobným výrokům hlásí, přispívají a nesou spoluzodpovědnost za podobné násilné kroky. Na druhou stranu bych chtěla upozornit na jednu také velmi nebezpečnou věc. Z těch informací, které mám, jak jsem sledovala média, mám obavy, jestli se k těm radikálním pohledům nepřiklání i část lidí, kteří tam byli na straně policie. To by byla velmi vážná situace. Myslím, že by se tím měli v tuto chvíli vážně zabývat i představitelé ministerstva vnitra. Musí být potrestáni ti, kteří zaútočili. Musí se vyšetřit, jestli všichni policisté konali, jak konat měli. Jestli jsou tam náznaky toho, že s radikály mohli sympatizovat příslušníci Policie České republiky. To by byl varovný signál," podotkla.

"Z informací o tom, jak byl napaden štáb Českého rozhlasu a jak se jim nedostalo pomoci ze strany Policie České republiky. Tomu pak napovídají některé indicie. Tam bych byla velmi obezřetná. Myslím si, že v tuhle chvíli je podstatné, aby se demokratické politické síly v České republice, ale i v celé Evropě chovaly otevřeně, odpovědně, diskutovaly věcně o migrační krizi a ubezpečily veřejnost, že tuto situaci umí řešit. Pokud by se to nepodařilo, tak se i tímto nezodpovědným přístupem a falešnou korektností dává prostor nedemokratickým silám. Proto mě mrzí, že nebyla dokončena schůze k migraci. Jsem přesvědčená, že nesmíme podléhat panice a měl by zasednout mimořádný summit s konkrétními návrhy a konkrétními termíny. Není možné řešit podružné problémy Evropy. V tuto chvíli musíme vyřešit tuto krizi," dodala.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Helena Langšádlová Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy