Migraci je nutné omezit, shodli se Sobotka a saský premiér. Merkelová poslala pozdrav

Praha - Saský premiér Stanislaw Tillich dnes jednal v Praze s českými politiky. Po schůzce s předsedou Senátu Milanem Štěchem ho čekalo jednání s šéfem české vlády Bohuslavem Sobotkou. Shodli se na tom, že migraci je třeba omezit. Uprchlická krize ale nebylo jediné téma rozhovoru.

Vedle migrace hovořili o vzájemném dopravním spojení nebo digitalizaci průmyslu.

"Přirozeně jsme se nevyhnuli také otázce migrace, shodli jsme se na tom, že potřebujeme společný evropský postup, který povede k tomu, že se podaří zregulovat silný migrační tlak," řekl po jednání Sobotka. Je podle něj důležité klást důraz na rychlá opatření k posílení vnější schengenské hranice.

V případě, že se nepodaří snížit počet uprchlíků směřujících z Turecka do Řecka, navrhuje Česko i další země V4 zavedení takzvaného plánu B, který spočívá v uzavření západobalkánské migrační trasy a důsledné ochraně řecko-makedonských a řecko-bulharských hranic.

Proti takovému plánu se zatím stavěla mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová. Tillich, který je členem stejné strany - Křesťanskodemokratické unie (CDU) - jako šéfka německé vlády, dnes do Prahy přivezl právě pozdrav Merkelové. V současné době podle Tillicha potřebuje EU soudržnost a také uchování svobody a demokracie.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka Stanislaw Tillich uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy