Drzý, trapný, cynický Kalousek, trpí posthavlovským mesiášským komplexem. Předseda TOP 09 to pěkně schytal. Co se stalo?

Praha – Velký poprask mezi některými politiky vyvolal fakt, že Praha nakonec odsouhlasila podpis sesterské smlouvy s Pekingem. Její součástí je totiž zmínka, že zastupitelé uznávají jednotnou Čínu, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny. Proti se postavila především TOP 09. Podle europoslance ODS Jana Zahradila ale strana zbytečně vyvolává bouři ve sklenici vody.

Pražské zastupitelstvo dokument nakonec schválilo hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS. Z osmi zastupitelů ODS proti hlasovali pouze exprimátor Bohuslav Svoboda, předseda pražské ODS Filip Humplík a starosta Vinoře František Švarc.

„Při veškerém přátelství je mi k smíchu pan poslanec Marek Benda, který v parlamentu léta předstírá přátelství k Tchaj-wanu, aby pak přihlížel, jak jeho kolegové z pražské ODS hlasují pro předloženou nestoudnost. Upřímně lituji svého kolegu Petra Fialu, který se ze všech sil snaží vytvořit obraz ‚nové' ODS, aby pak trpně musel přihlížet, že o reálných činech jeho strany ve skutečnosti rozhodují Rittig, Hrdlička a Udženija," uvedl na tiskové konferenci předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

ODS to ale vidí poněkud jinak. „Politika jednotné Číny byla a je součástí české zahraniční politiky od jejího počátku, bez ohledu na to, zda se ministr zahraničí jmenoval Karel Schwarzenberg, či Luboš Zaorálek. V Praze se navíc zahraniční politika nedělá. TOP 09 na nás útočí zbytečně. Nemám ale v úmyslu celou věc dále eskalovat. Raději spolupracujme," uvedl k tomu předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Jeho stranický kolega Jan Zahradil se domnívá, že TOP 09 zbytečně vyskakuje. „K hlasování o partnerství s Pekingem v zastupitelstvu hl.m.Prahy: je to zcela v pořádku. Všechny vlády ČR, levicové i pravicové, se vždy doposud hlásily k politice 'jedné Číny', včetně ministra zahraničí Schwarzenberga. Proto také Taiwan nemá v ČR ambasádu, ale 'jen' ekonomické a kulturní zastoupení. Jako skoro všude. Celé je to zas TOPkařská bouřtička ve skleničce vodičky. Ať si nechají poradit od Karla," vzkázal kritikům prostřednictvím sociálních sítí europoslanec.

Celou kauzu považuje za přefounutou bublinu. „Tchajwanská PC firma Foxconn má hlavní evropskou výrobní základnu v ČR a je po Škodovce druhým největším exportérem z ČR. Čeští politici všech barev normálně komunikují s kulturní a ekonomickou kanceláří Tchajpeje v ČR. V EP u obchodních i investičních dohod vždy prosazujeme paralelní jednání s pevninskou Čínou i Tchajwanem, jako tomu bylo u vstupu do WTO. Čili v realitě se nic nemění," vysvětluje, jak fungují vztahy v praxi Zahradil.

„A kdo se o to zajímá, tak ví, že intenzita styků 'cross strait' (tj. mezi Čínou a Tchajwanem) se v posledních letech bezprecedentně zmnohonásobila. Doprava, obchod, investice i mezilidské vztahy. Loni se představitelé obou entit dokonce poprvé oficiálně setkali. Ovšem u nás, bez hlubšího vhledu do situace, budou opět arbitři politické korektnosti, trpící jakýmsi 'posthavlovským' mesiášským syndromem, školit pomalu celý svět, jak zacházet s Čínou. A pokud jde o protřelého politického cynika Kalouska, udělujícího morální lekce - to už není ani směšné. Jen trapné. A drzé," rýplnul si na závěr politik.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek zkritizoval návrh státního rozpočtu. Vládu osočil ze lži

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek kritizoval návrh státního rozpočtu vlády slovy, že jde o "účetní zoufalství lidí, kteří vůbec netuší, jaké systémové změny by měli promítat do fiskální politiky." Na sociální síti X naznačil, že kabinet opět neříká pravdu.

Více souvisejících

Miroslav Kalousek Jan Zahradil

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy