Zemanova slova o Číně jsou odpudivá a odporují české zahraniční politice, zuří Kalousek

Praha – Slova českého prezidenta o vztahu mezi Českou republikou a Čínou pobouřila šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Podle něj jdou proti dlouhodobé zahraniční a bezpečnostní politice Česka.

Zeman poskytl čínské televizi rozhovor před dnešním příletem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. „Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země. A to je moje vysvětlení toho nového začátku," uvedl Zeman.

Psali jsme:
Zeman pro čínskou TV: Česko nepodléhá tlaku Ameriky a Evropské unie jako dřív
 

Kalousek považuje výrok za odpudivý. „ČR je součástí Evropské unie, tudíž EU není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku ČR," řekl dnes ČTK Kalousek.

„Podle Zemana byly minulé vlády příliš 'pod tlakem EU a USA'. Česká republika je ale členskou zemí Evropské unie, takže tvrzení, že na ni EU vyvíjí vnější tlak, je naprosto nesmyslné. Spojené státy jsou naším spojencem v rámci NATO. Prezident tak de facto odmítá dlouholetý azimut naší zahraniční a obranné politiky, která nám zajišťuje svobodu a bezpečí. Že je to Číňanům úplně fuk, dokazuje fakt, že nejrychleji rostl náš zahraniční obchod s Čínou za Karla Schwarzenberga (zdroj Eurostat). Nám ale odpudivé výroky českého prezidenta jedno být nesmějí, protože dělají ostudu nám všem," dodal předseda TOP 09 na sociálních sítích.

Už je zase všechno,jak má být.Evropská zas vypadá jako Leninova a nedáme se ovlivnit"vrahy z Wall Streetu".Ať žije Zeman,náš moudrý báťuška!

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 28. března 2016

Kalousek dnes po slovech Zemana hovořil o dvou kolejích české zahraniční politiky. Jednu podle něj personifikuje premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD), kteří přiměřeně respektují dlouholetý azimut české zahraniční politiky a spojenecké závazky. Druhý směr se pak podle něj kolej otáčí ke Kremlu a je "podlézavý autoritativním a nesvobodným režimům". Tuto větem pak prý zastupuje především prezident republiky, ke kterému se přidal první místopředseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Slova hlavy státu odmítl i Nečas, který v době, na kterou Zeman narážel, vedl vládu. Podle něj vláda zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně. „Byla to vláda pod mým vedením, která zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně," napsal dnes bývalý předseda vlády v textové zprávě ČTK.

Zmínil dvojici svých setkání s čínským premiérem i projev na sjezdu Svazu průmyslu v září 2012. „Naše vztahy by měly být budovány na vzájemném respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí. Že na některé věci máme rozdílný názor, je logické, vycházíme z rozdílného systému hodnot. Ale cestou je dialog, nikoliv tomu druhému vnutit svůj pohled na svět," podotkl také expremiér.

Bývalá koaliční vláda podle něj nikomu nepodléhala, myslí si současný předseda ODS Petr Fiala, podle něhož levicové překrucování skutečností nezná mezí. „Vysvětlení je jediné: místo euroatlantické spolupráce nás chce (Zeman) posunout k východu, ke kterému se pravě on chová submisivně, abych použil jeho slova. To ale není žádný rozumný zahraničně-politický ani bezpečnostní koncept. Rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou je správné, kvůli tomu ale nesmíme padat na kolena a popírat hodnoty, které jsme dosud vyznávali," uvedl. 

„Zahraniční politika pravicových vlád byla nezávislá a odpovědná, ale hlavně byla srozumitelná. Nikomu nepodléhala, v EU jsme byli schopni hájit zájmy ČR mnohem lépe než Sobotkova vláda. Současná zahraniční politika prezidenta Zemana a premiéra Sobotky srozumitelná není. A v čem jsme podléhali USA? Kam na to pan prezident chodí? Vysvětlení je jediné: místo euroatlantické spolupráce nás chce posunout k východu, ke kterému se pravě on chová submisivně, abych použil jeho slova. To ale není žádný rozumný zahraničně politický ani bezpečnostní koncept. Rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou je správné, kvůli tomu ale nesmíme padat na kolena a popírat hodnoty, které jsme dosud vyznávali," dodal Fiala na sociálních sítích. 

Europoslanec Pavel Telička (ANO) ČTK napsal, že je mu ze slov hlavy státu úzko. „Především z těch, kdy chladnokrevně až téměř vypočítavě mluví o našich klíčových spojencích a EU, jejíž součásti jsme a kterou máme možnost zevnitř ovlivňovat," poznamenal. „Nejde asi ani tak o ostudnou neznalost prezidenta, ale spíše ostudnou servilitu vůči Číně. Přitom v roce 1996 se na adresu Číny vyjadřoval krajně nevhodně až nechutně. Tady už končí důvěryhodnost," napsal také. 

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že na věc nemá stejný pohled jako hlava státu. "Lidská práva jsou univerzálně platná, bez ohledu na odlišnost kultur," napsal ČTK.

Jako jediný z předních politiků se za Zemana jasně postavil předseda komunistů Vojtěch Filip. Vláda Nečase podle něj vůbec nehledala český národní zájem a byla spíše zcela závislá na příkazech z USA. Současné vládě zase podle něj chybí jasné vymezení vůči zcela chybné migrační politice Evropské unie. Přál by si prý, aby byla česká vláda schopna zajistit stejně právo na rozvoj takovému procentu lidí jako čínská vláda.

Na tyto komentáře obratem zareagoval také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček „Pan prezident narovnal České republice páteř a vrátil zemi hrdost po smutném období lokajského čecháčkovského přikrčení v režii TOP 09," napsal dnes na twitteru a Facebooku.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Miroslav Kalousek Petr Nečas

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy