Poslanec Fiedler odejde z Úsvitu, vstoupil do hnutí Řád národa

Praha - Poslanec Karel Fiedler, který byl do Sněmovny zvolen za Úsvit, vstoupil do hnutí Řád národa. Řekl to na dnešní tiskové konferenci Řádu národa.

Fiedlera k odchodu přesvědčilo chování bývalé strany. "Vzhledem k tomu, co strana Úsvit v poslední době předvádí, jaké veletoče, se chci od toho distancovat. Nemám jinou možnost, než ukončit i své členství v poslaneckém klubu," řekl Fiedler ČTK. Postěžoval si na amatérismus v klubu při přípravě na jednání Sněmovny.

Podle předsedy hnutí Josefa Zicklera oslovuje Řád národa i další poslance s cílem vytvořit už v tomto volebním období poslanecký klub. "Věřím, že hnutí bude alternativou pro zklamané, podvedené, ať už tradičními stranami, ale zejména jinými novými hnutími," uvedl Fiedler. Hnutí také představilo svého prvního kandidáta do Senátu. V Praze 6 bude o zvolení usilovat mluvčí nemocnice Na Bulovce Martin Šalek, celkem by mohlo hnutí kandidovat do Senátu ve třech obvodech.

Nacionalistický Řád národa

Řád národa sám sebe prezentuje jako hnutí, které se hlásí ke konzervativnímu nacionalismu. "Konzervativní nacionalismus neklade důraz na principiální nacionalismus projevující se všeobecným sebeurčením, ale jde především o sociální soudržnost a veřejný pořádek ztělesněný v pocitech národního vlastenectví. Hlavním cílem konzervativního nacionalismu je zachování jednoty národa. Nacionalismus se tím stává jednou z forem tradicionalismu, což se projevuje uznáváním svých kořenů, tradic a historických odkazů," upozorňuje řád na svém webu.

Jde o národní hnutí politického středu, údajně bez negativních postojů vůči levici nebo pravici. Jeho vzorem jsou hospodářské úspěchy a národní politická cesta první republiky. Řád především podažuje republiku postavenou na silném právním základu s uplatněním zákonů, kdy k jejich vynucení slouží silná státní správa s kontrolními mechanismy, které jsou řízeny prezidentem republiky. Žádají také svou národní měnu, soběstačnou potravinářskou sférou, republiku zabezpečenou armádou společně s bezpečnostními a záchrannými složkami, jakož i vládu, která posílí vlastní manažerskou pozici státu tak, aby byl stát schopen sám zajistit klíčové prostředky pro jeho důstojné fungování a zabezpečení všech služeb, které vyplývají z jeho funkce.

Řád národa má podle Zicklera zhruba 2000 členů a vybudovanou krajskou strukturu. Jeho kandidáti musejí být členy hnutí a vzdát se imunity. Předseda se má starat o hnutí a nekandidovat na žádnou volenou funkci. V senátních volbách na sebe chce strana upozornit a soustředit se na příští volby do Sněmovny. "Naše ukotvení není doprava, ani doleva, je to politika čistého středu, ve prospěch občana," řekl ČTK Zickler.

Související

Martin Pecina

Zákeřný lump Sobotka? Je mi z něj na zvracení, pěkně se odkopal, spustil exministr

Praha - Stát možná bude zdaňovat peněžité náhrady, které posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Sněmovna předlohu KSČM v dnešním úvodním kole navzdory odporu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpořila. Ministr vnitra ve vládách Jiřího Rusnoka a Jana Fischera kvůli hlasování kritizuje bývalého předsedu ČSSD Bohuslava Sobovky.

Více souvisejících

Karel Fiedler Úsvit - Národní koalice Řád národa

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy