Praha - Poslanec za ČSSD Antonín Seďa se zaměřil na osobu exprezidenta Václava Klause, který veřejně vystupuje proti Evropské unii. Podle poslance ale nelze vše vidět tak krátkozrace.
Seďa nepopírá, že exprezident Klaus Evropskou unii opravdu rád nemá. Možná by prý jako ekonom chtěl pouze ekonomickou spolupráci, ale ta běží v globálním světě, i tak. "Nejde totiž o to, že EU „omezuje" národní státy, jak tvrdí V. Klaus, ale spíše o to, že má ve svém vínku solidaritu, spravedlnost a svobodu. Ono se totiž velmi snadno kritizuje někoho, kdo se vlastně nemůže bránit. Protože pro občany je Brusel velmi daleko. Tak daleko, že je třeba vše špatné na něj hodit a to bez ohledu na „viníky" současných problémů," píše na blogu strany.
"Pokud tedy často oprávněně kritizujeme rozhodnutí Evropské Rady, Evropské komise či Evropského parlamentu, pak je třeba zdůraznit, že to není „jejich" Unie, ale Unie naše. Opravdu nemohu za to, že V.Klaus a jeho soukmenovci z ODS pohlíželi a často pohlížejí na EU přes prsty a namísto aktivní politiky volili pasivitu a nekonstruktivní kritiku. Pak se není čemu divit, že ničeho nejen nedosáhli, ale že tito politici byli přehlíženi či zesměšňováni. Takhle se opravdu politika dělat nemá a je jen dobře, že současná česká vláda volí pro aktivní politiku, kdy namísto odchodu z EU volí strategii změny Unie zevnitř. Což je mimochodem snaha i současného ministerského předsedy Velké Británie, bývalého spojence české pravice," dodal.
Pohlížet na EU pouze optikou současných problémů migrace či ekonomické krize je podle poslance velmi krátkozraké. Především proto, že řada členských zemí, včetně minulých pravicových vlád v České republice, si za své chyby či za neřešení vlastních problémů může často sama. Vinit toho „druhého" je prý nejen snadné, ale i nezodpovědné, a to zejména vůči vlastním občanům. "Evropská unie nám totiž dala novou legislativu, bez níž bychom tady stále měli Klausův kapitalismus 19. století, kdy se mohutně privatizovalo a tunelovalo. A kdy míra korupce přesahovala nejen všechny členské země EU, ale i řadu zemí na východ od nás. Ale to nejpodstatnější a nejcennější na EU je zajištění bezpečnosti v Evropě, protože řešit řadu současných a budoucích bezpečnostních problémů bez spojenectví nejde a nebude možné," dodal poslanec.
Evropská unie nám podle poslance poskytla nové možnosti hospodářské a příhraniční spolupráce, svobodu pohybu, zaměstnání i studia, za pomocí evropských dotací se zlepšila kvalita životního prostředí, infrastruktura obcí i řada veřejných služeb, a především se zlepšuje životní úroveň našich občanů. "Tady si však dovolím poznámku, že je to povětšinou v době levicových vlád pod vedením ČSSD. A to prostě proto, že politikou sociálních demokratů je přerozdělování národního bohatství od těch bohatších k těm chudším. Tak jako jsou jasné principy solidarity oblasti zdravotnictví, penzí, školství či veřejných služeb. A opravdu neházejme problémy s rozdělováním evropských peněz na EU. Byli jsme to my, kteří stanovovali programy a v mnohdy nedodržovali pravidla pro jejich čerpání," dodal.
Podle Sedi se možná Klausovi stýská po období, kdy mu na politickém výsluní nevadilo, že spravedlnost byla leckdy slepá a hluchá, a kdy se upřednostňovalo ekonomické a rychlé řešení před právem a transparentností, a kdy se ne veřejný majetek pohlíželo na cosi zlého a odsouzení hodného. "Nevím, zda si oba výše zmiňovaní pravicoví politici vůbec uvědomují kvalitativní posun celé české společnosti, která je na demokratické cestě k občanské společnosti. Rozdíl je v tom, že sociální demokraté vždy podporovali a podporují lidi práce, ať již zaměstnance, živnostníky, drobné podnikatele či manažery firem. Prostě proto, že si uvědomují, kdo toto národní bohatství vytváří. Proto je třeba zajistit zachování solidarity a sociálního přístupu v naší společnosti. Naopak je třeba bojovat proti daňovým únikům, tunelářům či oligarchům, kteří si pletou politiku s podnikáním a se svými zájmy," podotkl.
Seďa tvrdí, že je dobře, že žijeme v demokracii, kde lze reagovat i na výroky politiků, které jsou přinejmenším zavádějící, tak jako je dobře, že Evropská unie ještě žije a je možno ji změnit. Žijeme prý v době, kdy je třeba filtrovat informace, kterými jsme denně zahlcováni, protože řada z nich je opravdu propagandistická, účelová, zavádějící či nepravdivá. Nicméně je podle poslance třeba posuzovat rozhodování z pohledu ochrany českých národních zájmů. A také je třeba si nejen položit základní otázku: Komu ku prospěchu, ale je třeba si také na ni odpovědně a v souladu se svými osobními zájmy člověka a občana České republiky odpovědět. "A já věřím, že touto odpovědí nebude radikalizmus či přehnaný," uzavřel.
Související
Mynář jako Babiš? Hradní kancléř si založil byznys na dotacích, tvrdí server
ČSSD zuří: Ubohost. Babiš to nezvládá, Je jako malé dítě
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek