Praha - Senátor Zbyněk Linhart tvrdí, že česká dotační politika je zvrhlá. Úspěch prý měříme jen tím, kolik čerpáme z evropských peněz, to je ale úplně zcestné, protože jde o naše a nám odebrané peníze, se kterými bychom jinak bedlivě hospodařili.
Linhart připomíná, že premiér Bohuslav Sobotka opět svolává na červen mimořádné jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, protože není spokojen s tempem „čerpání" evropských peněz. To květnové totiž nebylo usnášeníschopné, protože chyběli dokonce i ti ministři, co mají EU fondy přímo na starosti.
"V únoru jsem panu premiérovi opakovaně psal, že úspěšně čerpat znamená nikoli utratit co nejvíce peněz, ale naplňovat cíle kohezní politiky, a v tom že Česká republika opakovaně a naplno selhává, protože stav postižených regionů, Ústeckého kraje zejména, je i po tzv. „vyčerpání" evropských dotací v celkovém kontextu nakonec ještě horší, než byl před tímto hurá čerpáním," napsal na svém blogu Linhart.
Mnozí ekonomové už podle něj léta upozorňují na to, že četné dotace poškozují v důsledku ekonomiku a v zásadě mnohému dlouhodobě moc nepomohly. Často prý totiž korumpují, zavazují, narušují hospodářskou soutěž atd., vedou k nesmyslným projektům.
"To, že úspěch měříme jen tím, kolik čerpáme z evropských peněz, je úplně zcestný. Jsou to naše a nám odebrané peníze, se kterými bychom jinak bedlivě hospodařili. Jejich „zevropštěním" se s nimi ale zachází jako s něčím, co nemá žádnou hodnotu. Už jde jen o to, utratit jich co nejvíc, a tím se měří úspěch," uved na blogu na aktualne.cz a dodal, že kdyby čeští úředníci a politici nevytvořili pro využití těchto evropských peněz tak extrémně složité a neprůhledné podmínky, asi bychom se shodli alespoň na tom, že by mělo smysl investovat je do nevýdělečných, potřebných a výrazně podfinancovaných oblastí, jako je veřejná infrastruktura, kulturní památky, věda, výzkum, ale i zdravotnictví a školství.
"V Čechách se ale evropské dotace už dost zvrhly. Tam, kde je potřeba nastavit funkční systémy, které by byly dlouhodobě provozuschopné a stabilní, záplatují se potřeby krátkodobými a jednorázovými projekty, kterými se zamíří tu na Romy, tu na sociální potřeby, tu na školení, na výchovu, na boj proti korupci, na inkluzi, na asistenty kdečeho a kdekoho atd." pokračuje.
Pro složité a stále měněné podmínky, pro enormní smluvní závazky, pro nejisté a nevyzpytatelné právní prostředí a všechna rizika spojená s přidělením dotace, pak takový projekt prý spolkne až 70 % svého rozpočtu na svou vlastní administrativu. Na druhé straně pak stojí státní úředníci a koordinátoři a kontroloři a radové a tyto dvě byrokratické skupiny se vyčerpávají papírovou válkou při protichůdných interpretacích nekonečně složitých pravidel, čímž prý promrhávají nad projekty svůj život a naše peníze a energii těch, kteří v dobrém úmyslu toto vše podstoupili, aby něco reálného vytvořili, vybudovali, postavili.
"Mezi nimi pak stojí jako osiřelá popelka cílová skupina, jejíž problémy by měl takový projekt řešit, na kterou zbyde jen pár procent času a peněz z projektového rozpočtu. A když pak takový projekt za mnoho milionů, z něhož čerpají mzdy hory manažerů a který kontrolují za peníze z technické pomoci hory úředníků, za 1 až 3 roky skončí, cílová skupina je na tom stejně jako před projektem nebo ještě hůř. Funkční systém není nastavený žádný a úředníci a manažeři čekají na další dotace a další projekt. A když nepřijdou? Celý domeček se zhroutí jako z karet," vysvětlil Linhart.
Proto za těchto podmínek nepodporuje, a zejména ne masivně, projektové financování neinvestičních záměrů. Přednost podle něj musí mít koncepční přístupy, protože dlouhodobé provozní věci se nemohou nastavovat skrze EU fondy. "Pokud není ochota zavádět stabilní systémy jinak než prostřednictvím dotací, není vůle k zjednodušení podmínek pro využívání fondů a zredukování oblastí podpory a pravidel a tím i množství zbytečných úředníků, pak než demontovat společnost takto nezvládnutými dotacemi je raději zrušme a problémové regiony a potřebné oblasti podporujme jinak, dlouhodobě přes samosprávy či např. cílenými pobídkami a lokálními daňovými úlevami," uzavřel.
Související
Nové informace o kauze inovativní linky na toasty. Už se ví, co policie zabavila
Padlo obvinění v kauze inovativní linky na toasty. Kvůli Babišovi ji řeší i Politico
dotace , EU (Evropská unie) , Zbyněk Linhart
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě