Praha - Senátor Zbyněk Linhart tvrdí, že česká dotační politika je zvrhlá. Úspěch prý měříme jen tím, kolik čerpáme z evropských peněz, to je ale úplně zcestné, protože jde o naše a nám odebrané peníze, se kterými bychom jinak bedlivě hospodařili.
Linhart připomíná, že premiér Bohuslav Sobotka opět svolává na červen mimořádné jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, protože není spokojen s tempem „čerpání" evropských peněz. To květnové totiž nebylo usnášeníschopné, protože chyběli dokonce i ti ministři, co mají EU fondy přímo na starosti.
"V únoru jsem panu premiérovi opakovaně psal, že úspěšně čerpat znamená nikoli utratit co nejvíce peněz, ale naplňovat cíle kohezní politiky, a v tom že Česká republika opakovaně a naplno selhává, protože stav postižených regionů, Ústeckého kraje zejména, je i po tzv. „vyčerpání" evropských dotací v celkovém kontextu nakonec ještě horší, než byl před tímto hurá čerpáním," napsal na svém blogu Linhart.
Mnozí ekonomové už podle něj léta upozorňují na to, že četné dotace poškozují v důsledku ekonomiku a v zásadě mnohému dlouhodobě moc nepomohly. Často prý totiž korumpují, zavazují, narušují hospodářskou soutěž atd., vedou k nesmyslným projektům.
"To, že úspěch měříme jen tím, kolik čerpáme z evropských peněz, je úplně zcestný. Jsou to naše a nám odebrané peníze, se kterými bychom jinak bedlivě hospodařili. Jejich „zevropštěním" se s nimi ale zachází jako s něčím, co nemá žádnou hodnotu. Už jde jen o to, utratit jich co nejvíc, a tím se měří úspěch," uved na blogu na aktualne.cz a dodal, že kdyby čeští úředníci a politici nevytvořili pro využití těchto evropských peněz tak extrémně složité a neprůhledné podmínky, asi bychom se shodli alespoň na tom, že by mělo smysl investovat je do nevýdělečných, potřebných a výrazně podfinancovaných oblastí, jako je veřejná infrastruktura, kulturní památky, věda, výzkum, ale i zdravotnictví a školství.
"V Čechách se ale evropské dotace už dost zvrhly. Tam, kde je potřeba nastavit funkční systémy, které by byly dlouhodobě provozuschopné a stabilní, záplatují se potřeby krátkodobými a jednorázovými projekty, kterými se zamíří tu na Romy, tu na sociální potřeby, tu na školení, na výchovu, na boj proti korupci, na inkluzi, na asistenty kdečeho a kdekoho atd." pokračuje.
Pro složité a stále měněné podmínky, pro enormní smluvní závazky, pro nejisté a nevyzpytatelné právní prostředí a všechna rizika spojená s přidělením dotace, pak takový projekt prý spolkne až 70 % svého rozpočtu na svou vlastní administrativu. Na druhé straně pak stojí státní úředníci a koordinátoři a kontroloři a radové a tyto dvě byrokratické skupiny se vyčerpávají papírovou válkou při protichůdných interpretacích nekonečně složitých pravidel, čímž prý promrhávají nad projekty svůj život a naše peníze a energii těch, kteří v dobrém úmyslu toto vše podstoupili, aby něco reálného vytvořili, vybudovali, postavili.
"Mezi nimi pak stojí jako osiřelá popelka cílová skupina, jejíž problémy by měl takový projekt řešit, na kterou zbyde jen pár procent času a peněz z projektového rozpočtu. A když pak takový projekt za mnoho milionů, z něhož čerpají mzdy hory manažerů a který kontrolují za peníze z technické pomoci hory úředníků, za 1 až 3 roky skončí, cílová skupina je na tom stejně jako před projektem nebo ještě hůř. Funkční systém není nastavený žádný a úředníci a manažeři čekají na další dotace a další projekt. A když nepřijdou? Celý domeček se zhroutí jako z karet," vysvětlil Linhart.
Proto za těchto podmínek nepodporuje, a zejména ne masivně, projektové financování neinvestičních záměrů. Přednost podle něj musí mít koncepční přístupy, protože dlouhodobé provozní věci se nemohou nastavovat skrze EU fondy. "Pokud není ochota zavádět stabilní systémy jinak než prostřednictvím dotací, není vůle k zjednodušení podmínek pro využívání fondů a zredukování oblastí podpory a pravidel a tím i množství zbytečných úředníků, pak než demontovat společnost takto nezvládnutými dotacemi je raději zrušme a problémové regiony a potřebné oblasti podporujme jinak, dlouhodobě přes samosprávy či např. cílenými pobídkami a lokálními daňovými úlevami," uzavřel.
Související
Nové informace o kauze inovativní linky na toasty. Už se ví, co policie zabavila
Padlo obvinění v kauze inovativní linky na toasty. Kvůli Babišovi ji řeší i Politico
dotace , EU (Evropská unie) , Zbyněk Linhart
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě