ROZHOVOR | Babiš má styky s detektivy od vraždy Mrázka, a Rittig... Známý novinář Kmenta o politickém podsvětí

ROZHOVOR - Osoba ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše působí na politické scéně zemětřesení už více než dva roky. Zatím poslední aktuální kauza týkající se reorganizace policejních útvarů není výjimkou a i v ní jde podle známého investigativního novináře Jaroslava Kmenty o snahu minimalizovat Babišův mocenský vliv. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz ale prozradil, že spojení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a osoby Andreje Babiše se datuje do roku 2006, kdy došlo k vraždě kmotra Františka Mrázka.

Spor ČSSD a ANO kvůli policejní reformě, jejíž součástí je převedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupčního útvaru pod jedno vedení, vytváří napětí ve vládě od minulého týdne. Změny podporují ministr vnitra Milan Chovanec a premiér Bohuslav Sobotka, lidovci opakovaně mluví o potřebě zachovat stabilní vládu a zajistit, aby reorganizace policie neovlivnila aktuálně vyšetřované případy. ANO tvrdí, že reorganizace je nepřipravená a vedená snahou odstranit šéfa ÚOOZ Šlachtu, který rezignoval minulý týden.

Českou politickou scénou rezonuje spor o reorganizaci policie, kdy na jedné straně stojí ČSSD s Milanem Chovancem jako hlavním aktérem, na straně druhé hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, který tvrdí, že jde o popravu šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Vnímáte to podobně, tedy že je za snahou o sloučení elitních útvarů něco víc, například údajný tři roky starý plán na odstranění Šlachty?

Ano, reorganizaci je možné vnímat jako akutní politický prostředek ČSSD k tomu, aby minimalizovala mocenský vliv Andreje Babiše v bezpečnostních složkách státu. Jde o to, že ÚOOZ pod vedením Šlachty dlouhodobě pracuje na kauzách, které víceméně odkrývají lumpárny všech ostatních – jen ne Babiše a jemu nakloněných přátel. Z toho plyne obava ČSSD, že ÚOOZ Babišovu hnutí pomůže – byť nepřímo – v příští volební kampani. Proto ta snaha dostat Šlachtu z ÚOOZ, proto ta reorganizace. V tuto chvíli tu ale nejde primárně o nezávislost policie. Je to jen politický boj. Jde jen o to, kdo tu bude tahat za silnější konec provazu. Protože ten bude mít větší šanci vyhrát volby. Na druhou stranu není možné reorganizaci jako takovou odsuzovat. Věcně má totiž logiku.

Dobře. Když se tedy oprostíme od politického dopadu, je reorganizace skutečně dobrý nápad? Například prezident Miloš Zeman tvrdí, že konkurenční prostředí elitním útvarům neuškodí, na druhou stranu se spekulovalo o tom, že Šlachta překračoval své pravomoci právě na úkor ÚOKFK...

Jsem přesvědčen, že reforma policie je nutná. Musí se reagovat na nová bezpečnostní rizika. Ať je to terorismus, nebo migrace. Větší akcent na boj proti terorismu, na problémy plynoucí z nelegální migrace, nebo na boj proti kyberzločinu má podle mého názoru logiku. Česko už prostě neohrožuje jen korupce a organizovaný zločin.

Reportér magazín upozornil na to, že Andrej Babiš udržoval kontakty s vyšetřovateli ÚOOZ, s Ivanem Langerem, ale i přímo se Šlachtou. Co bylo předmětem těch to schůzek a proč k tomu docházelo?

Pokud jde o ÚOOZ a Babiše, tak vše začalo vraždou kmotra Františka Mrázka v roce 2006. Policie v této souvislosti prověřovala i vztahy Mrázka v byznysu a odposlouchávala také Andreje Babiše. V ÚOOZ měl kontakty s Babišem na starosti detektiv Marek Foglar. Babiš se s ním scházel a zřejmě mezi nimi zafungovala jakási „chemie". Pak už se nebavili jen o kauzách spojených se Setuzou a Mrázkem, ale také o novodobých kmotrech spojených s ODS – Janouškem, Rittigem. Babiš odmítá, že by s policisty byl v nějakém častém kontaktu a velmi to bagatelizuje, ale já si myslím, že právě tam můžeme hledat prazačátky kauzy Nagyová a takzvaných modrých kmotrů... Marek Foglar byl hnací motor těchto kauz.

V souvislosti s těmito kontakty je zajímavý i fakt, že se Babiš osobně zná s lobbistou Ivo Rittigem, což se na mediálním poli řešilo i o víkendu. Babiš tvrdí, že čeští podnikatelé se zkrátka znají, není ale za jejich známostí podle Vás něco víc?

Zajímavé je, že Ivo Rittig na twitteru prohlásil, že se s Andrejem Babišem zná už 21 let. Když to spočítáme, tak jsme někde kolem roku 1995. Co mohli mít tito dva už tehdy společného? Vždyť Babiš byl v té době nevýznamný podnikatel v zemědělství, který se specializoval na obchod s průmyslovými hnojivy? Kladu si tedy otázku, zda Babiš nevyužíval klientelistickou síť pozdějších kmotrů také, a to už v devadesátých letech? Rittig na můj přímý dotaz s jistou mírou nadsázky odpověděl, že „ho Babiš nezbavil mlčenlivosti". Babiš nijak nereagoval.

Psali jsme:
Na Babiše si došlápne inspekce. Ministr ví něco, co by neměl? Jak na trhu: Debata v ČT s účastí Babiše byla plná hádek a překřikování
 

Vraťme se ještě k samotné reorganizaci. Podle Babiše jde o porušení koaliční smlouvy, což je de facto důvod, kterým se ohání proti chystanému sloučení elitních útvarů. Jde podle Vás skutečně o ten hlavní důvod, proč se ministru financí reorganizace nelíbí? V souvislosti s koncentrací moci a řadou kontaktů totiž nejednoho napadne řada dalších důvodů, proč by se Babišovi reorganizace nemusela líbit.

Babišova priorita byla, udržet v sedle „svého" Roberta Šlachtu. Teď už hraje s ČSSD jen „poziční válku". Tím strašením, že vystoupí z vlády, nebo z koalice, chtěl dosáhnout jen lepších vyjednávacích pozic. Aby ho koaliční partneři úplně nevyšachovali z případných personálních rošád v rámci policie. Jak říkám, jde o politiku. A politikům tu v prvé řadě nejde vůbec o zachování svobody a vlastní integrity policie.

„Pan Šlachta byl neposlušný policista a střet zájmů má ČSSD, protože ten útvar vyšetřuje Škodu Arbitration, Škodu Transportation, což je blízká firma panu Chovancovi." Touto větou pronesenou v Televizních novinách dal Babiš najevo, že má informace o údajném vyšetřování Škody Transportation, ačkoliv by je podle ministra vnitra Milana Chovance mít neměl. Co na to říkáte?

No, je to taková, řekl bych „babišovina". Když scházejí věcné argumenty, tak útočí, a často nemístně. Ale máte pravdu: pokud se v té jeho odpovědi skrývá ještě jeden závažnější podtext, tak je to síla. Tedy, zda má Babiš nějaké nadstandardní informace ze živých kauz. Ale to je jen spekulace. On to vzápětí popřel. A jiné důkazy, než ta jeho neslaná nemastná věta v televizi není.

Ostré kritice byl podroben také šéf resortu vnitra Milan Chovanec, který byl titulován „kmotrem kmotrů" a který reorganizaci podepsal bez ohledu na přání a stížnosti hnutí ANO. Je možné, že je Babišovi křivděno, a pokud je informace o údajném šetření Škody pravdivá, že právě ze strany Chovance může jít o snahu koncentrovat moc, zejména tu policejní?

Neřekl bych, že je Babišovi křivděno. On to zbytečně moc personifikuje na střet s Chovancem. Přitom za Chovancem stojí premiér Sobotka, který všechny kroky – včetně reorganizace policie – minimálně uvnitř v ČSSD Chovancovi musel posvětit. Jinak by se za něj nepostavil. Ale aby bylo jasno: já se Chovance nezastávám. V žádném případě. Mně je každý politik svým způsobem ukradený. Jako novinář si od nich dělám odstup, na každého pohlížím s vyšší mírou kritiky. Chovanec určitě není žádný apoštol morálky v politice. Má své chyby, ale o tom není ta současná debata s reorganizací. Babiš jen využívá jakoukoli příležitost, aby svého koaličního partnera dostal do kouta. To je celé.

Jednou za čas se spekuluje o tom, zda by chtěl Babiš vládnout v pozici premiéra, méně se ale hovoří o tom, jaký by byl premiér. Vy jste o něm s Vašimi kolegy z Reportér magazínu napsali řadu článků, proto si dovolím tuto hypotetickou otázku směřovat právě Vám. Takže, pokud by se naplnil onen spekulovaný scénář a Babiš by se v dohledné době stal premiérem, jaký by to podle Vás mělo dopad na českou společnost a politiku?

Nejsem prognostik. Ale v nadsázce si dovolím říct, že by tu byly plné věznice. Samozřejmě těch kdo, kdo mají jiný názor než Andrej Babiš. :-)

Související

Více souvisejících

Jaroslav Kmenta Andrej Babiš rozhovor

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy