ROZHOVOR | Babiš chce být premiérem, Zeman nechce skončit jako ČSSD. Ptali jsme se politologa na to, co se děje

ROZHOVOR - Reorganizace policejních útvarů se silně dotkla i koaliční vlády. Ministr financí Andrej Babiš původně hovořil o odstoupení z koalice, pokud šéf resortu vnitra Milan Chovanec reorganizaci podepíše, nakonec ale změnil názor a osočuje sociální demokracii z porušení koaliční smlouvy. Podle známého politologa a autora několika odborných publikací Jana Kubáčka totiž Babiš pád vlády nechce, po dalších řádných parlamentních volbách se ale vidí na křesle premiéra. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také prozradil, že i prezident Miloš Zeman má své plány, nechce prý dopadnout jako pravicové strany a ČSSD.

Českou politikou aktuálně hýbe kauza týkající se reorganizace policie. Na kolik jde o politickou záležitost a na kolik například o snahu o získání dozorující moci nad elitními útvary?

Především jde o boj o vliv nad strategickými informacemi, které „tečou" a bohužel i často „účelově vytékají" z policie ven do médií a prostředí politického lobbingu. Právě touto strategií se zdevalvovala řada vyšetřování, znemožnilo se jejich dotažení do úspěšného konce a řádné vyšetření, avšak mediálním výkladem a „účelovými titulky" se kauzy posunuli zcela jinam a odsoudili mnohé bez reálné příčiny. Tuto strategii bohužel v minulosti využívaly oba tábory, proto tak usilovně bojují o udržení své kontroly. Řady policie jsou vedlejším „produktem" a spíše obětí než aktivním aktérem této krize.

Podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ministr vnitra Milan Chovanec podpisem reorganizace porušil koaliční smlouvu. Požaduje proto možnost vymahatelnosti jejího plnění. Je to vůbec reálné?

Není. Jde jen o situační tanečky. Reálné vymáhání koaliční smlouvy jde pouze skrze ochotu opustit vládu a tím ukončit její životnost a kariéru daného premiéra. Tím se poměřuje váha a „reálný vydírací potenciál" každého vládního aktéra resp. dané koaliční strany. Minulé dny ukázaly, že obojí Andrej Babiš nemá a tím je nucen pouze licitovat a hrát o maximalizaci popularity svého veřejného obrazu a zisk preferencí. Proto využívá různé nové požadavky, které jsou však ryze kosmetického charakteru, avšak garantují vyvolání dojmu aktivity a roli oblíbené „opozice ve vládě".

Role hnutí ANO je v celé věci zajímavá tím, že Babiš nejprve hovořil o požadavku na rezignaci Chovance a o možném odchodu z koalice, následně ale otočil a nežádá ani jedno z toho. Neoslabil tím svou pozici?

Oslabil. Reaguje však na situaci, kdy si prezident republiky nepřeje předčasné volby a jejich přesun z podzimu 2017 na mimořádné dřívější datum. Jejich plánované podzimní termínování v příštím roce je pro prezidenta výhodné svou blízkostí k prezidentským volbám na začátku roku 2018 a zejména tím, že Miloš Zeman v závěru svého končícího (prvního?) prezidentského mandátu bude spolurozhodovat o novém premiérovi a tím i o aranžmá nové vlády. Což garantuje jeho jistou převahu nad předáky hlavních politických stran a de facto i jediný „bič" na Andreje Babiše. Andrej Babiš chce být premiérem a udělá pro to maximum.

Miloš Zeman nechce dopadnout jako pravicové strany a aktuálně ČSSD, nechce být Babišem kanibalizován a jediné, co Zemana před mocenskou rozpínavostí Andreje Babiše chrání je prezidentská výsada jmenovat premiéra. Čím později bude Miloš Zeman spolurozhodovat o premiérovi nové vlády, tím déle je chráněn před ataky Andreje Babiše a tím i má Miloš Zeman případné výhodnější podmínky pro případnou obhajobu prezidentského mandátu. Z toho důvodu Zeman nepřipustí „jiná řešení spojená s mimořádnými volbami", čímž i nepřímo posiluje kariérní perspektivu premiéra Sobotku, který by případným odchodem Andreje Babiše z vlády nepadl a s velkou pravděpodobností by získal i limitovanou podporu od mnohých opozičních stran.

Andrej Babiš by tak ztratil možnost ovlivňovat chod vlády, prosadit si v mnohých ohledech svou a dostal by se do nepříjemné opoziční role. Ta je vždy nevděčná, mediálně spíše neatraktivní a mohla by ho stát potenciální vítězství v příštích volbách. Navíc by odchodem do opozice ztratil vliv na FAÚ, Finanční úřady, podobu EET, audity evropských projektů, včetně Čapího hnízda..., tedy klíčový vliv na pověst politické konkurence a pověst svou. To vše více než rok a půl před řádným termínem sněmovních voleb. Zkrátka jde o příliš rizik.

Babiš také čelil výsměchu například šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska za to, že chtěl odejít z koalice, ale zůstat ve vládě. Kalousek to označil za „výrok, který vstoupí do historie". Bylo by to ale v praxi vůbec možné?

Nebylo. Šlo by jen o předstupeň k odchodu z vlády a pokus o „vyvázání se" z odpovědnosti z rozpadu této vládní sestavy. To český volič dlouhodobě nesnáší a trestá za to. Své o tom ví Jiří Paroubek a to napomohl pádu spíše nepopulární Topolánkovy vlády.

Mírně stranou aktuálního dění stojí lidovci, kteří jsou v celé kauze zdrženliví. Jde o chytrou taktiku, nechat dva velké koně, ať se poperou, nebo by uklidnění situace napomohlo, kdyby se striktně postavili na jednu stranu, v tomto případě asi zřejmě za hnutí ANO?

Pro lidovce je to nejvhodnější strategie. Neušpinit se střetem, z něhož nemohou příliš vyzískat. V obou znesvářených táborech by pouze sekundovali a přesto by nesli plnou spoluzodpovědnost za zbytečnou hašteřivost. Místo toho jako neutrálové občas podpoří premiéra Sobotku, občas vícepremiéra Babiše, tím budou potřební pro obě strany. Navíc doufají, že „válka policistů" oba svárlivé tábory vysílí a lidovci si budou moci vydupat více ve vládě než by mohli v časech „politického míru".

Politici teď získali čas na to, aby se dohodli na případných úpravách koaliční smlouvy. Babiš ale vystoupení z koalice nevyloučil. Je podle Vás vůbec schopen z koalice odejít, nebo jde o plané výhrůžky?

Zde bych odkázal na dřívější odpověď, kde jsem vzpomínal, že svou strategii musí odvodit od prezidentovy neochoty podpořit konání předčasných voleb. Spíše bych proto vsadil, že vláda bude fungovat dál až do řádných sněmovních voleb, avšak formou otevřené „občanské války" a věčné koaliční revanše. Už budeme svědky jen sporů, msty a propojování vládnutí s předvolební kampaní. Doposud byl Andrej Babiš pouze „opozicí ve vládě", teď bude „nepřátelskou jednotkou ve vládě – de facto alternativní vládou ve vládě". Jako první to bezesporu pocítí ministr vnitra, zdravotnictví, průmyslu, ministryně školství, sociálních věcí...

Související

KSČM

KSČM se distancuje od vlády, vláda ale vydrží do voleb, míní politologové

Komunisté se vypovězením dohody o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD snaží distancovat od činnosti kabinetu, a získat tak nerozhodnuté nebo některé své bývalé voliče. Myslí si to politologové, které oslovila ČTK. Podle nich ale vláda i bez podpory komunistů vydrží až do řádného termínu voleb.
Jan Hamáček /ČSSD/

Politologové komentují znovuzvolení Hamáčka. Čeká ho velká výzva

Dnešní znovuzvolení vicepremiéra Jana Hamáčka do čela sociální demokracie je určité potvrzení konzervativnějšího pojetí strany, míní politolog Ladislav Mrklas. Sjezd podle něj rozhodoval o tom, jestli se strana pustí před říjnovými sněmovními volbami do většího rizika, které by mohlo znamenat dynamičtější nárůst volebních preferencí, anebo vsadí na "jistotu v nejistotě". ČSSD se rozhodla pro to druhé a pro Jana Hamáčka to bude velká výzva, uvedl Mrklas.

Více souvisejících

Jan Kubáček (politolog) rozhovor Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy