Multikulturní spiknutí, totalita. Reakce k opakování rakouských voleb jsou hodně ostré

Praha – Rakousko čeká opakovaná volba hlavy státu. V prvním kole sice zvítězil zelený Alexander van der Bellen, teď ale vše může být jinak. Na problémy poukazuje i čestný šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Schwarzenberg se k dění v Rakousku vrátil na sociálních sítích. „Rakouský ústavní soud rozhodl podle zákona a druhé kolo prezidentských voleb se bude opakovat. Volební zákon byl bezpochyby porušen zejména tím, že korespondenční volební lístky byly předčasně otevřeny a výsledky byly publikovány. Situace je ovšem ještě méně přehledná než dříve, neboť se volby budou muset opakovat v době, kdy velké množství Rakušanů bude už na dovolené, to za jedno," píše někdejší ministr zahraničí.

Nikdo podle něj také neví, jak rozhodnutí soudu zapůsobí na rakouské voliče. „Jsou opět nejméně dvě možnosti. Buď budou reagovat otráveně, že je Svobodomyslní přinutili jít ještě jednou k volbám a ubyde voličů Norberta Hofera, nebo si naopak někteří lidé řeknou „Aha, očividně zde byla snaha o podvod ve prospěch Van der Bellena" a přikloní se větší počet voličů k Hoferovi. Ta reakce je těžko vypočitatelná, právě proto, že mnoho lidí bude mimo svůj domov," vysvěluje.

„Prezidentské volby v Rakousku mají jistou podobnost s volbami v Polsku a referendem ve Velké Británii v tom, že chování voličů bylo odlišné ve velkých městech a na venkově. V Rakousku také velká města hlasovala spíše pro Van der Bellena, venkov z velké části Hofera. Obávám se, že v době dovolených je opakování stejného výsledku voleb nanejvýš nejisté," posteskl si Schwarzenberg.

Novou volbu rakouského prezidenta okomentoval také novinář České televize Jan Moláček. „Druhé kolo prezidentské volby v Rakousku se zopakuje. OK, soud dospěl k verdiktu, nic se neděje, země funguje, rozhodnou voliči. Ovšem nabízí se dvě poznámky k naší, české veřejné debatě: Ne, volby a referenda se v demokraciích neopakují „dokud se výsledek nelíbí elitám." Opakují se, pokud tak rozhodnou instituce k tomu určené. Dle ústavy a zákonů. Ne dle toho, komu se to líbí." vysvětluje.

„Prakticky všichni rakouští politici v čele s Van der Bellenem se vyjádřili ve smyslu „rozhodnutí soudu je třeba respektovat, tečka." Přesně totéž píšu i já. Ale - jaké by byly reakce všech těch našich Bloků, Přímých demokracií a Alternativ, kdyby soud nařídil opakování voleb, v nichž by vyhrál Norbert Hofer?" ptá se.

Místo respektu k verdiktu by prý některá mádia přetékala jejich slovy o „totalitě," „okrajování svobody" nebo „multikulturním spiknutí". „Vysvětlení je jednoduché a měli bychom ho mít pořád na paměti. Demokratičtí politici respektují demokracii, i když zrovna nemají navrch. Extremisté se demokracie halasně dovolávají, když jim hraje do karet, a snaží se ji zpochybnit a vyřadit ze hry, v níž cítí neúspěch," dodal novinář.

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg Rakousko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy