Korytáři jako Juncker, Sobotka, Špidla se drží politiky jako vši... Čeští politici se opřeli do Farage, jeden jde proti proudu

ANKETA - Na začátku týdne oznámil Nigel Farage, jedna z tváří boje za brexit, odchod z čela Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Podle kritiků je jde o zbabělost, sám politik však uvedl, že dosáhl, čeho chtěl. Jak na jeho krok reagují čeští politici?

„Rozbít cokoliv je půlka práce, pokud je třeba postavit náhradu. Vnímám jeho odchod jako ubohost," reagoval v SMS zprávě pro server EuroZprávy.cz poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Jeho stranický kolega a senátor Zdeněk Škromach naopak považuje Farageovo rozhodnutí za logický krok. „Odchází poražený Cameron, musí odejít i vítěz. Rozpoutané emoce by brzy změnily vítěze i poraženého. Jejich politická frakce musí najít nového lídra, který nebude přímo spojován s výsledkem brexitu. A který bude schopen stranu sjednotit. O společnosti ani nemluvě. Ale bude to mít hodně těžké," řekl nám.

„Mám obavy, že splnil svůj úkol přispět k destabilizaci EU. Evropské země by měly ještě větší pozornost věnovat tomu, kým jsou podobné strany a hnutí v Evropě financovány," uvedla pro EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Potvrzuje se, že kampaň před referendem cílila na emoce. To nelze označit za dobře vykonanou práci. Přímá demokracie je nástroj, který lze využít, ale i zneužít. Základem by měla být vždy objektivní (ne jednostranné) informování a pak také jasné scénáře, co potom (krok B). Něco rozvrtat a zbořit umí každý hňup, odpovědnost je také v tom něco vytvořit s jasnou perspektivou a nedělat krok do tmy. V tomto ohledu Farage, ale i Johnson i Cameron selhali a uvedli zemi do zbytečných zmatků. I v ČR není čas na šílení kolem iracionálních návrhů na czexit, ale ujasnění postupu v hlavních souvislostech, aby to nepoškodilo zájmy občanů ČR. A také naplnit slib této vlády, aby přijala zákon o referendu, který dá přímé demokracii jasná pravidla," uvedl pro náš server komunista Jiří Dolejš.

„Myslím, že bylo chybou odejít. I když Británie odešla z EU, bude dál součástí Evropy jako takové, a odchod je útěkem z boje. Nevím, co ho opravdu vedlo k odchodu, ale teď čeká Británii vyjednávání smluv a další kroky, které nebudou jednoduché. Odejít teď je chybou," řekl serveru EuroZprávy.cz šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch.

„Považuji to za zbabělost, protože Farage se s Johnsonem zbavili politické zodpovědnosti, kterou nyní měli nést. Bohužel, tady se krásně ukázaly politické charaktery obou pánů," reagoval pro EuroZprávy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jeho stranický šéf Pavel Bělobrádek nám pak v SMS zprávě napsal, že je „mu to lhostejné".

„Na jednu stranu mě život (i život politika) naučil zdržet se silných prohlášení a komentářů, pokud neznám pozadí věci, na druhou stranu postrádám od Nigela Farage – této významné postavy evropské politické scény, alespoň nějaké zdůvodnění tohoto kroku. A tím sám zavdává k dohadům a kritice. Nebudu mu nic podsouvat a počkám na jeho zdůvodnění. V každém případě však brexit, doufám, napomůže k zásadní diskuzi o (ne)fungování EU, ať už skončí odchodem Británie nebo ne. Poněkud se zapomíná na to, že se může stát, že odchodem nakonec skončit nemusí. V každém případě však Britům díky za brexit, tento impuls byl nanejvýš potřeba!" řekl nám nezařazený poslanec a člen hnutí Řád národa Karel Fiedler.

Někteří ale jeho jednání chápou a podporují. „Je to ukázka neuvěřitelné ubohosti bruselistů – ihned po referendu média i politici psali, že například UKIP a Farage splnili svůj program a měli by skončit, respektive spekulovalo se, jaké téma si Farage vybere, aby kariéru politika prodloužil. Ovšem Farage se zachoval tak, jako se zachovám i já, až plně plně prosadím náš program přímé demokracie. Jen političní korytáři jako Juncker, Sobotka, Špidla, a spol. se drží politiky jako veš košile, protože se jinak neumí živit. Farage je přece ukázkový příklad, jak by měl politik jednat, když splní program. Aby bylo jasno, Farage není premiér a jeho strana ani nemá šanci cokoli v britském parlamentu ovlivnit, takže nemá od čeho utíkat. Navíc, pokud vím, v politice jako europoslanec nadále zůstává, takže veřejně pracovat bude dál," uvedl pro EuroZprávy.cz předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Související

Více souvisejících

Brexit Poslanecká sněmovna Nigel Farage

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy