V bruselských alejích bude nablito od všech 'Evropanů'. Juncker a Schulz už dostali vyrážku, raduje se Zahradil

Praha/Londýn – Davida Camerona ve středu ve funkci premiéra vystřídala jeho stranická kolegyně Theresa Mayová. Tak hned začala úřadovat a sestavovat svou vládu. Poprask vyvolalo především jmenování někdejšího Londýnského starosty a jednu z tváří brexitu Borise Johnsona do funkce ministra zahraničí. Český europoslanec Jan Zahradil k tomu přidal na sociálních sítích pár postřehů.

Europoslanec ODS přiznal, že je pro něj Cameronův odchod emocionální záležitost. „S žádným světovým státníkem jsem nikdy nespolupracoval blíž než s ním, během posledních 10 let. Vzpomínám na jeho první dvě, téměř inkognito návštěvy v Praze, když jsme dávali dohromady ECR (při druhé návštěvě ho ale poznala skupina britských turistů v hotelovém baru a bylo po inkognitu)," vzpomíná na založení frakce Evropských konzervativců a reformistů v Evrpském parlamentu, jejíž součástí je jak ODS, tak i britská konzervativní strana.

Psali jsme:
Británie má novou premiérku: Mayová má v plánu jít v Cameronových stopách Mayová jmenovala nového ministra financí
Mayová vede Británii a ministrem zahraničí bude lídr brexitu Boris Johnson  

„Na zasedání IDU v Paříži, kde jsme seděli u jednoho stolu a Sarkozy se ho snažil neúspěšně přemluvit, aby neodcházel z EPP (čímž se tak vyčerpal, že si pak musel jít s ochrankou místo jednání zaběhat). Na to, jak jsme Cameronovi na Kongresu ODS v roce 2007 věnovali zarámovanou korespondenci jeho prastrýce Duffa Coopera s prezidentem Benešem (Duff Cooper byl jediný ministr Chamberlainovy vlády, který rezignoval na protest proti Mnichovu)," popisuje Zahradil

Připomněl také Cameronovu jednodenní účast v eurokampani ODS v roce 2009. „Po procházce po Karlově mostě konstatoval, že potkal víc vlastních britských voličů než těch našich. Na četné návštěvy v Downing Street No.10 poté, co se stal premiérem. Články a analýzy jeho premiérství teď budou vycházet jak na běžícím páse, určitě se dočkáme i nějakých memoárů. Přitom teprve letos v říjnu bude Cameronovi padesát. Je ho škoda," posteskl si.

Změny, které Theresa Mayová ve vládě udělala, však politik ODS velmi ocenil. „Boris Johnson ministr zahraničí, skvělé. Ta nová paní premiérka je profík. To zas bude v bruselských alejích - a hlavně tady na českém fb - nablito od všech 'Evropanů'. Juncker a Schulz už dostali vyrážku," potměšile se raduje Zahradil.

Nová premiérka podle něj staví silný tým. „BoJo ministrem zahraničí je výborná provokace, výchovná lekce a zároveň zasloužená druhá šance v jednom. Brexit bude dojednávat tvrdý euroskeptik David Davis. Další zkušený euroskeptik Liam Fox je ministrem obchodu. Kontinuitu představují hlavně Philip Hammond, který přešel ze zahraničí na finance a Michael Fallon, který zůstává na obraně. Ženský element na vnitru je zachován v podobě Amber Rudd. Jsem ještě hodně zvědavý na Priti Patel, Justine Greening a na to, kdo bude nový Party Chairman (tedy výkonný předseda). I vzhledem k tragické situaci v Labour party má premiérka zatím trumfy v rukou," domnívá se Zahradil.

Související

Jan Zahradil Komentář

Bonzování na sociálních sítích, aneb Jan Zahradil znovu zasahuje

Dnes se podíváme na to, co je to takový online virtue signalling. Bude řeč o mávání ctností nebo také signalizaci ctností, což je pejorativní neologismus pro okázalé předvádění morálních hodnot. Jako příklad si vezmeme europoslance Jana Zahradila a jednu jeho reakci.

Více souvisejících

Jan Zahradil Boris Johnson Theresa Mayová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy