Populisté, lháři, Rusko... Čeští politici si připomínají rok 1968, někteří nezůstali jen u toho

Praha - Česká republika si dnes připomíná 48. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Oběti okupace uctili i politici a někteří toho využili, aby poukázali na problémy dnešního světa.

"Je to 48 let, co tanky zemí Varšavské smlouvy začaly násilnou likvidaci pražského jara 68'. Čas připomenout si odvahu všech, kdo se proti nim tehdy v ulicích našich měst a vesnic postavili, a riskovali často životy, i těch, kdo se nenechali zlomit následnou normalizací. Na pražské jaro 1968 můžeme být hrdí, byl to jeden z nejdůležitějších pokusů reformovat komunistický systém, spojit myšlenky sociální spravedlnosti s demokracií. V rámci tehdejšího sovětského bloku se to sice ukázalo jako nemožné, ale násilné ukončení pražského jara ve skutečnosti definitivně zdiskreditovalo kasárenský socialismus sovětského typu a přispělo i k následnému návratu demokracie, i když to ještě trvalo dlouhých 20 let..." vzpomíná na sociální síti premiér Bohuslav Sobotka.

"Pražské jaro 1968 bylo odrazem touhy našeho národa po svobodě a demokracii. Vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa však snahy o demokratizaci tehdejšího režimu zničil. Vzpomeňme na památku obětí srpnových událostí roku 1968," uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"21. srpna 1968 vpadla do naší země okupační armáda Varšavské smlouvy, aby nás pod hlavněmi tanků na dlouhá léta udržela v nesvobodě. Dnes se o svobodu připravujeme sami. Tím, že necháváme populisty, lháře a oligarchy, aby nám z ní den za dnem ukrajovali stále víc a víc. Strhávají na sebe stále víc moci, a místo aby sloužili občanům, slouží jenom svým osobním zájmům, nebo dokonce zájmům Ruska. Dnes uctíme památku všech, kteří během sovětské okupace přišli o život, a připomeneme si, že svoboda není zadarmo a není samozřejmá," říká šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Dobré ráno z Brna zkrápěného deštěm,poklonili jsme se společně s ministryní školství Kateřinou Valachovou památce dvou mladých lidí zavražděných komunistickým bezpečnostním aparátem 21.srpna 1969,kdy si připomínali smutné výročí okupace Československa armádami Varšavské smlouvy 21.srpna 1968, položili jsme květiny u pamateční desky Danuše Muzikářové na Moravském náměstí a Stanislava Valehracha na ulici Orlí. Jejich nevinná oběť,stejně jako dalších mrtvých československých občanů jen podtrhuje tragické datum 21.srpna 1968 i 1969," zvzpomínal na sociální síti jihomoravský hejtman Michal Hašek.

"Nezapomínejme, nejen dneska, prosím... PS: Karlu Strachotovi a podobným lidem patří obrovský dík. Připomínají nám nejen naše stále ještě nedávné časy (s jejichž důsledky bojujeme dodnes), ale hlavně to, v jakém světě žijeme. Je potřeba nejen nezapomínat, ale taky občas se i nad současností zamyslet.... Těch pár minut, co film na stránce trvá, pomůže..." uvedl europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

"21.8.1968. Okupace, zmaření mnoha nadějí a lidských životů. Čest jejich památce. Bojujme stále za svobodnou společnost, více než kdy jindy," napsal předseda STAN Petr Gazdík.

"Invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 nanesla na naší společnost šrámy, které v mnohých zůstaly dodnes. V tento pochmurný den a několika následujících byly přidušeny poslední zbytky svobody. Mnozí tyto zbytky neváhali bránit a zaplatili za to životem. Celkem od tohoto dne do konce roku '68 zemřelo 108 Čechů a Slováků. Nezapomeňme na tento den a nezapomínejme na to, jak se k nám tenkrát "ruský medvěd" zachoval. Stejně se chová totiž i dnes ke svým sousedům. Proto hrdě tvrdíme, že patříme na Západ, ne na Východ," stojí v prohlášení, které zveřejnila ODS.

"Na dnešek připadá 48. výročí Sověty vedené invaze do Československa. Přál bych si, aby po tolika letech oficiální ruská historiografie a propaganda začaly věci konečně nazývat pravými jmény. Invazi invazí a okupaci okupací. Žádnou bratrskou pomocí! Obávám se ale, že moje přání zůstane bohužel ještě dlouho nevyslyšeno..." posteskl si někdejší europoslanec Libor Rouček.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Bohuslav Sobotka Miroslav Kalousek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy