Praha - Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová by mohla požadovat po exekutorech, aby zajistily omluvu Kanceláře prezidenta republiky, i když kancelář podá proti rozhodnutí dovolání, řekl Jan Kysela, odborník na ústavní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
Prezident Miloč Zeman připsal článek o Hitlerovi a některé výroky Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal a že autorem citátu "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky" je novinář Jan Stránský. Prezident trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu.
Včerejškem vypršela zákonná lhůta, ve které se měl Hrad omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky. Podle rozsudku odvolacího soudu, který na Hrad dorazil už minulý pátek, na to měla Kancelář prezidenta republiky sedm dní.
Dnes Hrad omluvu definitivně odmítl - a to přesto, že hradní kancléř Vratislav Mynář ujišťoval, že omluvu zveřejní poté, co obdrží písemný rozsudek, ze kterého bude patrno, kdo má za prezidentskou kancelář omluvu podepsat. Hrad to zveřejnil na svých webových stránkách.
Hrad podle Kysely používá stejnou taktiku, kterou letos uplatnila ČSSD, když až do rozhodnutí NS o odkladu odmítala zaplatit zhruba 338 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za právní služby v případu Lidového domu, i když byl rozsudek pravomocný. "Sociální demokraté taky neplatili," řekl ČTK Kysela. Slabinou zákonné konstrukce totiž podle Kysely je, že Nejvyšší soud nestihne o odkladu vykonatelnosti rozhodnout dříve, než nastane. "Kdybyste omluvu měl zveřejnit, tak nemá žádný smysl žádat o odklad," rozumí Kysela argumentaci Hradu.
Psali jsme: Hrad se neomluví za Peroutku, prý by to poškodilo ČR. Kauza míří k Nejvyššímu souduTo však neznamená, že by Kaslová musela čekat na verdikt Nejvyššího soudu a na omluvě netrvat. "Že strana povinná má pocit, že z toho vyklouzla, neznamená, že ten pocit musí mít i strana oprávněná," řekl Kysela. Kaslová by tak mohla požádat o výkon pravomocného rozhodnutí. Hrad také nese riziko, že v případě neúspěchu u NS bude s omluvou v prodlení.
Nutit kancelář k omluvě by mohly podle Kysely exekuční úřady pokutami. "Paradoxně, když prezident řekne svému kancléři, ať se za žádnou cenu neomlouvá, tak pokuty za to bude platit Česká republika," uvedl Kysela. Myslí si, že bylo na začátku sporu možné žalovat přímo Zemana, a nikoliv jeho kancelář.
Kancelář prezidenta své dovolání opírá o to, že by bylo precedentem, kdyby stát byl odpovědný za prezidentova slova. Proti Česku by pak podle ní mohla směřovat řada žalob. "Konstrukce kanceláře je podle mě neudržitelná. Říká, že prezidenta nemůžete žalovat, protože má indemnitu, a zároveň nemůžete žalovat ČR, protože by to bylo absurdní. To nejde. Nemůžete být v situaci, že se někdo nedomůže svého práva, protože nemůže žalovat ani jednoho, ani druhého," řekl.
Z politiků se ke kauze vyjádřil například místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka, podle něhož nikdo nemá křivě někoho obvinit ani lhát. "A pokud se splete, má uznat chybu a omluvit se, to platí i pro prezidenty," napsal Jurečka na twitteru.
Související

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
Miloš Zeman , Pražský Hrad , Ferdinand Peroutka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Letní počasí se tento týden nevrátí. Místo toho teploty klesnou až k nule
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
včera

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
včera

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
včera

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
včera

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno včera

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
včera

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
včera

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
včera

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
včera

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
včera

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
3. května 2025 22:02

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
3. května 2025 21:07

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
3. května 2025 20:10

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
3. května 2025 18:19

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno 3. května 2025 18:08

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
3. května 2025 16:40
80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.
Zdroj: Jakub Jurek