Sobotka byl varován, že jeho vláda může rychle skončit. Jak to bylo s prohlášením o Číně? Tady jsou informace z kuloárů

Praha – Dlouholetý komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v pořadu Události, komentáře mluvil o tom, jaké skryté motivy mohly stát za vznikem prohlášení nejvyšších ústavních činitelů o Číně, které reagovalo na schůzku některých politiků, včetně ministrů, s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

Hojně diskutovaný text, který podepsali prezident republiky Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch, říká mimo jiné, že „naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky."

Psali jsme: Ministr kultury Herman přijal dalajlamu, hovořili o soucitu a marxismu Nejvyšší ústavní činitelé: Politici, kteří se setkali s dalajlámou, nezastupovali ČR. Vztahy s Čínou jsou velmi přínosné Skupina zákonodárců se sešla v Senátu s dalajlamou, jeho návštěva rozhádala politiky Prohlášení o Číně? Patetické, v ČR těžko přijatelné, tvrdí odborník. Dalajlamu řeší i Slovensko Mynář hájí prohlášení ústavních činitelů k Číně: Peking by mohl uvalit na ČR sankce  

„Já jsem to slyšel tak, že po tom setkání pana ministra kultury s dalajlámou, které se i některým významným politikům, kteří přišli na to setkání poslanců a senátorů s ním, zdálo nešikovné, protože se konalo na půdě ministerstva kultury, tedy státní instituce, se údajně dostavila velvyslankyně Čínské lidové republiky na Pražský hrad. Tam údajně vyjádřila důrazné výhrady vůči tomu, co se tady v souvislosti s dalajlámou objevuje. A poté nastal výrazný politický tlak z té krásné budovy nad Vltavou, z Pražského hradu, a to všemi možnými směry. Ministerstvo zahraničí zformovalo ten text, neboť to je jeho úkol a rutinní práce," vysvětloval komentátor.

Tím to prý ale neskončilo. „A pokud je mi známo, tak odkudsi přišlo jisté varování, říkám odkudsi, i panu premiéru Sobotkovi, aby zmobilizoval ty další pány, kteří pak podepsali to prohlášení, protože v opačném případě by mu mohla vláda brzy skončit. Říkám jenom to, co jsem jako novinář, který se politikou zabývá odjakživa, a má nějaké kontakty, z nejrůznějších zdrojů posbíral," uvedl Nováček.

Pak se prý stalo, co se stalo. „A nedá se prý říci, že by to všichni ti čtyři nesli dobře. Co se týče těch důvodů, o těch se opět můžeme jenom domnívat, jaké jsou. Bývají uváděny velmi zajímavé, ale já nevím, jestli si mám dovolit to tady říct," zaváhal komentátor. Moderátor Událostí, komentářů Daniel Takáč jej poté vyzval, aby to zkusil.

„No, to je samozřejmě, politici mi řeknou, spekulace, a jak si to může ten Nováček dovolit, ale já se jich často nedopouštím. Už někdy před mnoha měsíci, v souvislosti s chystanou návštěvou čínského prezidenta u nás a s ohlášeným podpisem řady dohod, se v takzvaných politických kuloárech hovořilo o tom, že je takový spěch na to, aby čínský prezident přijel a aby ty dohody se podařilo uzavřít proto, že pokud se tady uskuteční ty ohlášené velké čínské investice, tak že se sem tam najde nějaký drobný peníz, který by mohl jedné politické straně pomoci konkurovat hnutí Andreje Babiše, jehož rozpočtové možnosti jsou, vzhledem k těm našim stranám, nekonečné, a také by mohl pomoci v příští prezidentské volbě, protože ti, kteří pomáhali před pěti lety, patrně prostřednictvím Lukoilu, už znovu nepomohou," dodal Nováček s tím, že neví, co je na tom pravdy.

„Byl jsem ale opakovaně ujištěn, že to tak je. A to může být také důvod, proč byl teď obrovský zájem tu záležitost, která nastala kolem dalajlámy, urovnat," dodal s tím, že mu to jako historikovi připomíná dobu, kdy psávala protektorátní vláda do Berlína.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka H. H. Dalajlama Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev

Mír na Ukrajině je v nedohlednu kvůli pokračující agresi Ruské federace, varovali v pátek evropští ministři obrany. Zatímco Spojené státy pokračují v jednáních s Moskvou, evropské hlasy zaznívají stále silněji.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy