Segregace Romů v Česku trvá, zlobí se Rada Evropy. Sobotka dostal vytýkací dopis

Štrasburk/Praha - Komisař Rady Evropy opět kritizuje Českou republiku za přístup k Romům. V dopise pro premiéra Bohuslava Sobotku také žádá, aby Česko urychlilo integraci zdravotně postižených a zajistilo odškodnění pro oběti nucených sterilizací.

Dopis je datován 7. říjnem letošního roku, ale dnes byl spolu s odpovědí premiéra z tohoto týdne zveřejněn na webových stránkách Rady Evropy. Sobotka komisaře informoval o vývoji v jednotlivých kritizovaných oblastech a ujistil ho, že lidská práva menšin jsou jednou z priorit vlády.

Podle komisaře Nielse Muižniekse řada opatření přijatých českou vládou v posledních letech nepřinesla ve vzdělávání Romů žádnou reálnou významnou změnu. Romské děti prý stále tvoří příliš velké procento ve speciálních školách a třídách a jsou segregovány ve školách a třídách jen pro Romy.

Komisař v dopise rovněž vyjádřil obavy nad "vzrůstající xenofobií a intolerancí v české společnosti". V této souvislosti jako příklad uvedl výrok ministra financí Andreje Babiše ze začátku září. Muižnieks také vyzval českou vládu, aby konečně zrušila vepřín, který se nachází poblíž památníku romským obětem v Letech.

Psali jsme:
Babiš se ve Sněmovně distancoval od výroku o Letech. Omluvě předcházela vyhrocená debata Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech, majitelé prodej nevylučují  

Komisař připomněl, že již v roce 2013 vyjádřil obavy z územní segregace Romů, kteří jsou prý ve velké míře ubytováváni na předměstích měst a v sociálních bytech nižší kategorie. Podivil se také nad tím, že provozovatelé ubytoven pro Romy stanovují přemrštěné nájemné, které pak inkasují od státu ze sociálních dávek.

Také zopakoval svůj návrh na zřízení mimosoudního mechanismu pro kompenzace romských žen, které byly v minulých desetiletích oběťmi nucených sterilizací.

Komisař uvítal změny občanského zákoníku týkající se osob se zdravotním postižením, nicméně vyzval ČR k rezolutní akci, aby tito lidé byli integrováni do společnosti.

Související

Více souvisejících

Romové Bohuslav Sobotka Rady Evropy (PACE)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy