Našich politiků jsme se zeptali, koho by volili za prezidenta USA. A padala i hodně ošklivá slova

ANKETA – Američané dnes vyrazili k urnám, aby si zvolili svého vůdce na dalších pět let. Jeho jméno by mělo být známo v noci na středu. Český prezident Miloš Zeman se netají tím, že by svůj hlas odevzdal Donaldu Trumnovi. A jak by volili další politici a osobnosti? Právě na to jsme se jich zeptali.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek má jasno, hlas by nedal Hillary Clintononé ani Donaldu Trumpovi. Na otázku, koho by volil, nám odpověděl: „Ronald Reagan."

„Volil bych Clintonovou, ale nebyla by to volba z přesvědčení, ale nutnost. Je podle mě předvídatelnější," říká europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Jsem rád, že se mě ty volby opravdu netýkají. Z těch dvou bych vybírat nechtěl. Clintonovou ale opravu NE!" napsal v SMS zprávě pro EuroZprávy.cz nezařazený poslanec a člen hnutí Řád národa Karel Fiedler.

„Já i naše hnutí Svoboda a přímá demokracie podporujeme Donalda Trumpa," řekl nám předseda SPD Tomio Okamura.

„Bohužel nejsem občanem USA," posteskl si v textové zprávě pro EuroZprávy.cz senátor ODS Jaroslav Kubera.

„Hlasoval bych nohama. Zdržel bych se," řekl nám poslanec ČSSD Stanistav Huml. Stejně to vidí i bývalý senátor Zdeněk Škromach, který by dal přednost někomu třetímu a tak by ani nešel volit.

„Donald Trump je jistá naděje změny. Jinak oba kandidáti jsou nejslabší, co si volby v USA pamatuji," přiznává jejich spolustraník Jaroslav Foldyna.

„Samozřejmě bych dal hlas Donaldu Trumpovi. A modlím se, aby se Amerika opět stala velkou a nebyla v rukou šílené ženy, takže bez diskuze držím palce Trumpovi," uvedl pro EuroZprávy.cz poslanec sociální demokracie Vítězslav Jandák.

„Hillary Clintonová má velké zkušenosti, ale její působení jako ministryně zahraničí bylo provázeno spoustou fatálních chyb. A jako prezidentka by dělala ještě nebezpečnější kroky. Tedy – Donald Trump," řekl nám Marek Černoch z Úsvitu.

„V žádném případě bych hlas nedal Donaldu Trumpovi, který se nelíbí ani mnohým republikánům, kteří ho nominovali. Sebestředný šovinista s chaotickými představami o geopolitice. Jeho představy, jak nastartovat americkou ekonomiku izolacionismem mám za nedomyšlené. Pokud se ho snaží prodávat jako mírotvůrce, jde o iluzi. Mluvčí extremizovaných amerických středních vrstev v Bílém domě je pro mě problém. Demokraté jsou mi programově bližší, ale Clintonová není člověk potřebné změny a mám problém aplikovat na ni princip menšího zla – americkým voličům tohle dilema nezávidím. Jít k volbám a volit vyžaduje asi víc sebezapření než jindy, Rozhodně výsledek neovlivní svět nijak zvlášť pozitivně, odrazí to složitou situaci, do které se USA dostávají," uvedl pro náš server Jiří Dolejš (KSČM).

„Dnes je velké volební úterý v USA, jehož výsledky ovlivní životy nejen Američanů, ale budou mít zásadní význam i pro nás. Přestože mi Hillary není na první pohled sympatická, reprezentuje program, který bych volil. Líbí se mi důraz na podporu střední třídy a heslo společně jsme silnější. Už jinde jsem řekl, že skuteční lídři, kterým jde o prosperitu jejich země a nikoli o prospěch úzké skupiny, musí spojovat. Štvaní lidí proti sobě byla vždy cesta do pekel. Přeji Američanům, aby se rozhodli dobře," uvedl na sociálních sítích jeden z prezidentských kandidátů Marek Hilšer.

„Kdybych byla já Američanka, byla bych oběma nabízenými možnostmi tak otrávená, že bych možná k volbám vůbec nešla. Těžko říct, co je horší. Jsem ráda, že se mezi nimi nemusím rozhodovat. Víte, Trump bývá často označován za jakéhosi „libertariána" – tedy za pravicového a současně svobodomyslného politika. Jenomže to je hluboké nedorozumění, k tomu má velmi daleko! Jeho program není v pravém slova smyslu programem, je to snůška oportunistických roztříštěných nápadů, které jsou sice celkem pravicové, ale současně ohromně proregulační. Tahle kombinace je pro mě sice možná o něco málo přijatelnější než clintonovská kombinace levice & regulace, ale stejně ji nesu velmi těžce," uvedla pro EuroZprávy.cz ekonomka Markéta Šichařová.

„Volila bych Bernieho Sanderse, který ve své neobvykle úspěšné kampani oslovil především mladý elektorát. Ale protože byl Demokratickou stranou řekněme, „zneutralizován", zůstává výběr mezi dvěma rekordně nepopulárními kandidáty. Je skutečně pozoruhodné, jaké dva kandidáty vygeneroval americký, nesmírně volebně komplikovaný systém, dominantně spočívající na penězích. Ukazuje to na jasnou štěpnou linii, kterou vidíme do určité míry i v jiných vyspělých zemích – mezi establishmentem a anti-establishmentem. A výběr závisí na tom, jestli si myslíte, že je možné pokračovat dál stylem „business as usual", nebo jestli už ze zoufalství raději zvolíte to kladivo, které má šanci ten establishment rozmlátit na kusy. Já patřím k těm, kteří se domnívají, že opravit ten současný systém už nelze," řekla naší redakci ekonomka Ilona Švihlíková.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Komunisté se nezmění, budou lhát a překrucovat historii, patří na smetiště, říká opozice pro EZ

ANKETA – Uctí památku obětí a uvědomí si, že jsme před 52 lety definitivně přišli o naději na svobodu. Opoziční politici, které EuroZprávy.cz v anketě oslovily, si připomenou, jakým útrapám byl národ 21. srpna 1968 i o rok později vystaven. „Srpen 1968 pro nás všechny znamená okupaci, obsazení naší země a pokračování represe i útlaku ze strany komunistického režimu. Velké starosti mně dělá, že dnes komunisté mají vliv na vládu. Je to odpovědnost Andreje Babiše a sociálních demokratů, kteří je k moci vrátili. Pro mě je to nepřijatelné,“ říká exkluzivně předseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala.
Milada Horáková

Anketa: Komunisté pošlapávají odkaz Horákové, říkají opoziční političky

ANKETA - Je pro ně vzorem a nedotknutelnou ženou. České opoziční političky, které EuroZprávy.cz oslovily, bez frází a patosů vzhlížejí k doktorce Miladě Horákové, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu nechali 27. června 1950 popravit. „Milada Horáková je pro mě především symbolem odvahy, obrovské vnitřní síly a oddanosti demokratickým ideálům,“ říká pro EuroZprávy.cz poslankyně za ODS Jana Černochová. Úctu k jejímu odkazu v sobě nosí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „ Nevzdala se ani v těch nejtěžších chvílích. Málokdo by v takové zkoušce obstál. Ona to dokázala.“ Bývalá politička za Českou stranu národně sociální fascinuje i poslankyni za hnutí STAN Věru Kovářovou. „Měla neuvěřitelně nezdolnou sílu i v té nejhorší hodině svého života.“ Političky rovněž rozčiluje, že současnou vládu podporují komunisté, kteří Horákovou nechali před 70 lety oběsit.

Více souvisejících

anketa Prezident USA

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy