Potvrzeno: Protokolář Forejt skončil na Hradě, čelil kritice ze všech stran

Praha – Hrad dnes potvrdil to, o čem média spekulovala už několik dní. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček dnes informoval, že ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt se vzdal z osobních a zdravotních důvodů k dnešnímu dni svého místa. Ke konci roku skončí také na Hradě jeho pracovní poměr. 

„Jindřich Forejt se k dnešnímu dni, tedy k úterý 6. prosince 2016, z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno," uvedl dnes Ovčáček. Šéf protokolu patřil k blízkým spolupracovníkům prezidenta Miloše Zemana. Jeho místo zatím obsazeno nebylo, nikdo ani nebyl pověřen řízením odboru.

Už na konci minulého týdne se v médiích objevila informace, že Forejtova kancelář na Hradě byla zapečetěna. Vedení Pražského hradu ale záležitost nekomentovalo s tím, že jde pouze o spekulace.

Prezident Zeman se Forejta v minulosti několikrát zastal. Podle některých informací ale má na Hradě spory s kancléřem Vratislavem Mynářem a hlavním poradcem prezidenta Martinem Nejedlým. O sporech Forejta s ostatními zaměstnanci Pražského hradu se mluví dlouhodobě.

Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Vysvětlovat musel třeba pozdní příjezd Zemana na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče nebo kauzu s neudělením vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Na základě informace z hradního protokolu také Zeman nepravdivě obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října.

Psali jsme:
To byl fofr. Pražská derniéra Ovčáčka čtveráčka byla vyprodána za osm minut Český umělec se utrhl ze řetězu. Poslal prezidenta i politiky do míst, kam slunce nesvítí  

Na veřejnosti se navíc objevily informace o kompromitujícím videu, na kterém je údajně Forejt zachycen. Server Hlídací pes z nahrávky publikoval několik fotografií, celé video zveřejnit odmítl. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Oslovena byla i další média, že mohou záběry koupit.

O nástupci Forejta zatím rozhodnuto není. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář informoval, že bude jednat s někdejším hradním protokolářem Miroslavem Sklenářem o možné „částečné spolupráci" v rámci hradního protokolu. Nemyslí si ale, že by Sklenáře jmenoval přímo ředitelem hradního protokolu. Mynář zároveň řekl, že byl podle něj odbor protokolu Forejtem po celou dobu „velmi dobře veden" a zbylí pracovníci odboru nyní zvládnou bez problémů po nějakou dobu zajišťovat jeho chod.

Konec Forejta ve funkci nechtěl Mynář příliš komentovat. „Je to jeho rozhodnutí, my to respektujeme, já jsem mu v tomto vyšel vstříc a myslím si, že to není potřeba dále komentovat," poznamenal. Server EuroZprávy.cz oslovil také samotného Forejta, ten však na dotazy zatím nezareagoval.

Podle dostupných informací Forejt nedokončil vysokou školu, ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu a učí se italštinu. V protokolu prezidentské kanceláře byl zaměstnán od roku 2002, od roku 2004 odbor řídil. Forejt studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Mnichovské univerzitě Ludvíka Maxmiliána; podle vyjádření škol ani jednu nedokončil, podle některých médií neoprávněně užíval titul JUDr.

Psali jsme: Velitel Hradní stráže Prskavec byl odvolán z funkce. Neshody s Mynářem? Bezpečnostní rámy do sv. Víta nejspíš nedáme, vzkázal Mynář
 

Podle deníku Mladá fronta Dnes víc než půl roku pracoval zdarma jako stážista, tehdejšímu protokoláři Miroslavu Sklenářovi ho doporučil dlouholetý vatikánský diplomat Erwin Josef Ender, kterému Forejt tlumočil z němčiny. Forejt na Hradě po půl roce dostal poloviční úvazek, v roce 2004 už měl plný a protokolu začal šéfovat.

V médiích občas býval kritizován za to, že na rozdíl od ostatních protokolistů se nedrží v pozadí, ale je vždy přímo u politiků. To kritizovali často fotoreportéři, kterým se "dostával do záběrů".

V prosinci 2013, kdy média psala o Forejtově nepravdivých údajích o vzdělání, se Forejta zastal bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj to byl "nejlepší protokolista, jakého za sto let tato země měla" a je jedním z nejvzdělanějších lidí, jaké v životě potkal.

Jeho budoucnost zůstává nejasná. Dlouholetý ředitel protokolu je nadále zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí, kterým se stal kvůli budoucí kariéře v diplomatických službách. Má takzvané služební neplacené volno a pokud o to požádá, má nárok na pozici odpovídající jeho kvalifikaci, řekla dnes ČTK Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Prezident Miloš Zeman už dříve otevřeně hovořil o tom, že Forejt se má stát velvyslancem ve Vatikánu. Vláda už měla jeho vyslání do Vatikánu schválit. Jestli získá svolení vatikánské strany, však není jisté.

Související

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

Více souvisejících

Pražský Hrad Jindřich Forejt Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy