Politici promluvili k událostem roku 2016. A je to skutečně pikantní

ANKETA – S koncem blížícího se konce roku nastal čas na malé bilancování. Našich politiků jsme se zeptali, jaké události roku 2016, ať už zahraniční nebo domácí, považují za klíčové a důležité. A některé odpovědi jsou opravdu ostré.

„Nejvýznamnějšími světovými událostmi byly Brexit a volba Donalda Trumpa, což obojí svědčí o hlubokém rozdělení společnosti. Polovina lidí se cítí být existenčně ohrožena a je nespokojena s politickým statusem quo. Je to výstraha i pro nás, i u nás je velká část voličů nespokojena, chce razantní změnu a proto volí ANO Andreje Babiše, či SPD Tomia Okamury. A na co by lidé neměli zapomínat? Že změna nemusí být vždy k lepšímu. KDU-ČSL se v každém případě bude snažit ony příkopy mezi lidmi zasypávat, nikoli prohlubovat. Být změnou k lepšímu," uvedl pro EuroZprávy.cz předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

„Za uplynulý rok považuji za velmi silný moment kauzu Brady. Myslím, že podobné rozdělení české společnosti tu hodně dlouho nebylo," řekl nám lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Podle exministra zahraničí a obrany Alexandra Vondry (ODS) byl zásadní hlavně začátek prosince. „Zejména 'černý pátek' 9.12. kdy parlament zakázal kouření ve všech barech a hospodách. Babiš a Sobotka se stali hrobaři tradiční české hospody. Ty na venkově kvůli EET a protikuřáckému tažení nepřežijí. Začátek konce liberální demokracie v naší zemí," uvedl pro naši redakci.

„Rok 2016 nebyl nijak přelomový. Mírná valorizace platů a důchodů jistě občany ČR po letech půstu potěšila, jen škoda, že šlo stále jen o drobečky ve srovnání s růstem bohatství elit. V ČR jsme pak především prošli na podzim volbami – v krajích sice vyhrálo ANO, ale má jen 5 hejtmanů. Levice nedopadla nejlépe, ale KSČM udržela hejtmana v Ústeckém kraji. Otázka, zda se v ČR proměňuje struktura moci, je otevřená a ukáže se v roce 2017. Ze světových událostí nás nepochybně dlouhodobě ovlivní volba Trumpa v USA a brexit – teprve se ale ukáže jak. V sousedství mě potěšila nová koalice v berlínském sněmu. Die Linke tam vládne s SPD a Zelenými – je to signál, že situace v Německu se dramaticky neposouvá ke krajní pravici. Podobně mě potěšilo, že se v Rakousku stal prezidentem Van der Bellen a ne populista Hofer," sdělil serveru EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Za nejdůležitější považuji brexit a volbu Donalda Trumpa americkým prezidentem. I když jsou to zahraniční události, které se našich občanů přímo nedotýkají, tyto události jasně ukazují změny, ke kterým dochází. Lidé mají dost elitářů a byrokratických politiků. V Bruselu, v Americe, ale je to vidět i u nás, na naší politické scéně. Mezi další události řadím chování Turecka, které po pokusu o převrat a výhrůžkách prezidenta Erdogana může být spouštěčem další migrační krize. U nás to pak bylo zavedení EET a kauza udělení (ne)vyznamenání pana Bradyho. To, co z toho vzniklo za frašku, bylo vůči panu Bradymu nedůstojné," řekl naší redakci předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Nejzásadnější událost je jednoznačně zvolení Donalda Trumpa, a to nejen roku, ale půlstoletí. Přišla naděje na konec agresivní válečné politiky USA a a naděje na smír zápasu s východem, naděje, že nedojde k válce s Ruskem, kterou západní elity po léta připravovaly. Pro nás v České republice, v malé zemi ve střední Evropě, musí být na prvním místě mír – a o to se snažím v politice usilovat," reagoval v SMS zprávě pro naši redakci předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

„V uplynulém roce bylo několik významných událostí, ale žádná podle mne nebyla natolik vyčnívající, aby byla jednoznačně tou top-událostí. Bezesporu k těm významným na mezinárodní scéně patří dosud stále v praxi neodstartovaný brexit, volba amerického prezidenta, resp. spíše vítězství Donalda Trumpa a opakování prezidentských voleb v Rakousku. Tyto jmenované události mají jedno (vlastně dvě) společná pojítka: Jednak to, že lidé už se nedají tolik manipulovat mainstreamem, průzkumy a mediální masáží (což je bezesporu pozitivní) a dokáží v uplatnění svého názoru jít "proti proudu". A jednak (bohužel - a to je velmi negativní) i to, že výsledek volby je zpochybňován a jsou konány velmi konkrétní kroky nebo alespoň pokusy o zvrácení výsledku volby lidí. Dosud nejvlivnější skupiny nemíní akceptovat výsledky voleb. A to je jev velmi nebezpečný," domnívá se nezařazený poslanec Karel Fiedler.

„Na domácí politické scéně bych vyzdvihl okamžik až opravdu z posledních dnů. V tom, že jej pokládám za velmi významný, budu nejspíš (ale docela dobře je možné, že jen zatím) osamocený. A to je sdělení ČSSD s jakými tématy hodlá jít do sněmovních voleb a s jakými tématy hodlá (dle jejich názoru a přání) porazit ANO a Andreje Babiše. Tedy výrazný posun vlevo a prosazování vyloženě socialistických návrhů. Za velmi nebezpečné vnímám populistické návrhy na výrazné zvýšení zdanění a současně výrazné zvyšování mandatorních výdajů státu. Nejširším vrstvám líbivé rozdávání a rozhazování může krátkou dobu fungovat. Je na čem stavět a pomyslně z čeho brát (z dalšího zadlužování). Právě totiž asi končí doba ekonomicky příhodných a pozitivních výsledků. Že tyto socialistické nápady mohou výrazně aktuálně slušně fungující hospodářství a ekonomiku zadusit, je pro ČSSD nepodstatné. Chtějí vyhrát a vládnout, ať to stojí, co to stojí...a to je hodně špatná a nebezpečná možnost. Doufám, že občané na tyto sliby už znovu neskočí a nezapomenou na to, jak je ČSSD podvedla v minulých volbách s církevními restitucemi..." dodal pro EuroZprávy.cz Fiedler.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Komunisté se nezmění, budou lhát a překrucovat historii, patří na smetiště, říká opozice pro EZ

ANKETA – Uctí památku obětí a uvědomí si, že jsme před 52 lety definitivně přišli o naději na svobodu. Opoziční politici, které EuroZprávy.cz v anketě oslovily, si připomenou, jakým útrapám byl národ 21. srpna 1968 i o rok později vystaven. „Srpen 1968 pro nás všechny znamená okupaci, obsazení naší země a pokračování represe i útlaku ze strany komunistického režimu. Velké starosti mně dělá, že dnes komunisté mají vliv na vládu. Je to odpovědnost Andreje Babiše a sociálních demokratů, kteří je k moci vrátili. Pro mě je to nepřijatelné,“ říká exkluzivně předseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala.
Milada Horáková

Anketa: Komunisté pošlapávají odkaz Horákové, říkají opoziční političky

ANKETA - Je pro ně vzorem a nedotknutelnou ženou. České opoziční političky, které EuroZprávy.cz oslovily, bez frází a patosů vzhlížejí k doktorce Miladě Horákové, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu nechali 27. června 1950 popravit. „Milada Horáková je pro mě především symbolem odvahy, obrovské vnitřní síly a oddanosti demokratickým ideálům,“ říká pro EuroZprávy.cz poslankyně za ODS Jana Černochová. Úctu k jejímu odkazu v sobě nosí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „ Nevzdala se ani v těch nejtěžších chvílích. Málokdo by v takové zkoušce obstál. Ona to dokázala.“ Bývalá politička za Českou stranu národně sociální fascinuje i poslankyni za hnutí STAN Věru Kovářovou. „Měla neuvěřitelně nezdolnou sílu i v té nejhorší hodině svého života.“ Političky rovněž rozčiluje, že současnou vládu podporují komunisté, kteří Horákovou nechali před 70 lety oběsit.

Více souvisejících

anketa politici Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy