ANKETA - Pět let uplynulo od úmrtí prvního českého prezidenta Václava Havla. Server EuroZprávy.cz proto zjišťoval, jak na něj vzpomínají politici a jaká negativa nebo pozitiva jeho role hlavy státu českému lidu přinesla. Ve většině případů však převládá kritika Havlovy osoby.
"Byl výjimečnou morální autoritou, z hlediska mezinárodní pozice ČR jsou jeho zásluhy nedocenitelné. Mozna byl až příliš laskavý ke svým oponentům," uvedla pro EuroZprávy.cz poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová.
Poslanec za ČSSD Karel Foldyna na otázku jak na Havla vzpomíná a co dobrého či zlého vykonal odpovědět odmítl. "Říká se, že o mrtvylch jen dobře. Proto nechci na vaši otázku odpovídat. Snad jen na vaše, co pro mě znamenal? Zklamání," podotkl.
Podle 1. místopředsedy hnutí Úsvit - Národní demokracie Marka Černocha přišel Havel v době, kdy lidé věřili v pozitivní změny. "Bohužel 90. léta pak přinesla korupční aféry a zlodějiny a víra lidí pomalu přechazela v rozčarování. Myslel to dobře, ale jsou chvíle, kdy je potřeba "na hrubý pytel hrubá záplata". A to nedokázal. Dnes se myšlenkami dobra často zaštiťují lidé, kteří vedou naši zem do záhuby," uvedl pro EuroZprávy.cz.
"Taky věřím v to, že lidé mají pracovat ve prospěch druhých lidí, že svoboda je důležitá, že se lidé mají mít rádi. Ale tyto hodnoty nejsou zadarmo. Musí se o ně velice tvrdě bojovat," dodal Černoch.
"Záleží na každém z nás, jestli jeho odkaz bude žít i v dalších letech. Moc bych si to společně s vámi přál," uvedl na sociální síti 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
Psali jsme:"V prosinci roku 1989 zvolilo stále ještě dílem komunistické federální shromáždění disidenta, kterého opakovaně komunistický režim věznil a perzekuoval, presidentem. Krátce na to měl president Václav Havel svůj první novoroční projev. Stal se posledním presidentem Československa. Od roku 1993 byl po deset let presidentem České republiky. V neděli, před pěti lety nás opustil. Nikdy na ten den nezapomenu..." napsal na sociální síti europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.
"Václav Havel chybí nejen u nás, ale jak vidím jasně s postojů svých kolegů z mnoha jiných zemí, chybí všem. Takže vlastně tento poněkud rozhádaný a tápající svět zase tak úplně neopustil. Vzpomínky na něj nám mohou pomoci dělat ho lepší..." dodal.
"Disident Václav Havel se stal romantizující ikonou sametové revoluce, jako garanta mocenského kompromisu při předání moci ho však v roce 1989 volil také ještě komunistický parlament. Z éry jeho prezidentování je jistě zač ho kritizovat. Ale například jako podporovatel politiky NATO nebyl sám," uvedl pro EuroZprávy.cz poslanec za KSČM Jiří Dolejš.
"Nenávistný antikult tzv. Pravdy a lásky, rozšířený v řadách extremistů, je ovšem silně iracionální - není proč pro nadávání na Havla relativizovat problémy prezidentování ultrakonzervativce Klause či opomíjet vliv Klause jako člena vlády a zakladatele ODS na charakter transformace. Směšné je označování Havla jako židáckého kosmopolitního levičáka a neomarxisty v krajně pravicovém, nahnědlém prostředí. Byl charismatická, ale rozporná osobnost. Havel byl zastánce současného systému v jeho liberálnější podobě, projevy jeho mocenských imperiálních struktur ovšem akceptoval - vznikal tak rozpor mezi jeho moralizující dikcí a politickou praxí," dodal.
"Václav Havel byl jedním z těch, kteří v listopadu oklamali naše občany, slibovali modré z nebe a výsledek bylo rozkradení a privatizace republiky, nezaměstnanost, propad mnohých rodin do chudoby, žebráctví, bezdomovectví a kriminalita. Omluvil se sudetským Němcům, kritizoval Benešovy dekrety, a tím nejenom že plivnul do tváře všem bojovníkům proti fašismu, ale zároveň otevřel vrátka pro hanebné požadavky SL. Významně přispěl ke vstupu ČR do válečnického paktu NATO a obhajoval bombardování Jugoslávie. Zájmy ČR byly na posledním místě," uvedla pro EuroZprávy.cz poslankyně za KSČM Marta Semelová.
"Václav Havel se nesporně zasloužil o rychlé přijetí postkomunistické CŠFR a později ČR do mezinarodního povědomí i zásadních mezinárodních struktur, jako například NATO. Příliš jsem na druhé straně nesouzněl s jeho 'nepolitickou politikou'. Byl silnou osobností, které si vážím," napsal nám místopředseda Poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek.
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se zamýšlí, z jaké pozice lze Havla soudit. "Světoznámý dramatik, vězeň komunismu, disident a politik, myslitel. Jako každý, měl chyby. Stal se však i symbolem boje za lidská práva a demokracii," uvedl pro EuroZprávy.cz.
Poslanec za ČSSD Stanislav Huml upozornil, že o mrtvých by se mělo mluvit jen v dobrém. "Proto osobní odpověď zni: netruchlím," dodal.
Nezařazený poslanec Karel Fiedler se netají tím, že nepatřil a nepatří mezi fanoušky a obdivovatele Václava Havla. "Pro mě byl spíše symbolem promarněné příležitosti a především rozporu mezi slovy a činy. Právě proto, že byl na domácí scéně spíše vybranou loutkou, nezabýval se proto tolik domácím politickým děním a alibisticky se vyjadřoval hlavně k zahraničním událostem," uvedl pro EuroZprávy.cz.
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky byl Havel člověk, který i ve vysoké politice zůstal stále člověkem a snažil se svým laskavým způsobem spojovat a hledat v lidech jejich lepší já. "Věřil ze pravda a láska zvítězí nad lži a nenávisti a za tím vždy v životě šel. Měl své chyby, ale pokud si jich byl vědom uměl se mluvit a poučit se z nich, vzácná vlastnost, které není v politice nikdy dost," doplnil pro EuroZprávy.cz ministr.
"Poté, co rok co rok vyplouvají na povrch nová svědectví a fakta, která ukazují i negativní pohledy na jeho práci, tak je zřejmé, že ho uz rozhodně nelze nekriticky oslavovat. Havla nelze zatím definitivně vyhodnotit, protože neznáme ještě všechna fakta. Ale jeho podpora bombardování Jugoslávie byla strašný omyl, tak jako jeho amnestie - obojí přineslo utrpení a smrt mnoha lidem," tvrdí předseda SPD Tomio Okamura.
"Například rodičům holčicky znásilněné a zavražděné amnestovaným vrahem se Havel omluvil a chybu uznal. Za mrtvé a zmrzačene v bestiálně bombardované Jugoslavii se neomluvil - pouze po letech začal kličkovat a rozporovat vlastní výrok, že bombardování plní humanitární účely. Jako človek bohužel Havel neplnil to co občanům nasliboval, a zrazoval své blízké a dokonce i sama sebe," dodal pro EuroZprávy.cz.
Související
Týdenní výhled filmů: Návrat Krotitelů duchů, nástrahy učitelských autorit nebo sicilská retro queer romance
Do ulic Prahy vyjede tramvaj připomínající zvolení Václava Havla prezidentem ČR
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
před 2 hodinami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 3 hodinami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 4 hodinami
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 4 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 6 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 7 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 8 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 9 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 10 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.
Zdroj: Libor Novák