Praha - Současný prezident Václav Klaus byl v Občanském fóru jednou z prvních osobností z jiného okruhu než disidentského či uměleckého. V podstatě ihned se dostal do názorových střetů s vedoucí osobností Občanského fóra Václavem Havlem, které provázely celou jeho další politickou kariéru.
Václava Klause přivedla v listopadu 1989 na schůzi Občanského fóra Rita Klímová, matka budoucího ministra informatiky a šéfa týdeníku Respekt Vladimíra Mlynáře. Představila ho jako odborníka na ekonomii, kteří mezi humanitně zaměřenými disidenty chyběli. Od počátku se názorově střetával s Václavem Havlem, který byl zvolen ještě koncem prosince 1989 prvním nekomunistickým prezidentem po 40 letech. Disidenti se pokusili Klause zbavit tím, že jej odsunou do křesla šéfa centrální banky.
Guvernérem centrální banky se nikdy nestal, do první popřevratové vlády vedené Mariánem Čalfou nastoupil jako ministr financí a ve funkci pokračoval i po prvních svobodných volbách v červnu 1990, které drtivě vyhrálo Občanské fórum v českých zemích a Verejnosť proti nasiliu na Slovensku jako politická hnutí reprezentující odpor proti komunistům a vůli ke společenské změně.
Klausův pohled na politiku se ostře lišil od disidentského, respektive Havlova, pojetí 'nepolitické' politiky. Na počátku 90. let se proto stále častěji s Václavem Havlem střetával. Klaus požadoval změnit Občanské fórum z beztvarého širokého hnutí na klasickou politickou stranu. Vnitřní neshody v OF nakonec vedly v dubnu 1991 k jeho zániku, respektive k rozštěpení na Klausovu Občanskou demokratickou stranu (ODS) a Občanské hnutí (OH). Klaus začal stranu budovat s jasnou strukturou a pravicovým politickým programem, naopak OH bylo spíše levicově-liberální hnutí.
V říjnu roku 1991 byl Václav Klaus jmenován místopředsedou vlády ČSFR. ODS pod jeho vedením a s programem reforem Svoboda a prosperita zvítězila ve volbách v červnu 1992 a Klaus se stal předsedou vlády, tehdy ještě v rámci československé federace. Na Slovensku vyhrálo nacionalistické Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara. V obou částech federace propadla hnutí bývalých disidentů a česká a slovenská část společného státu vykročily každá jiným směrem.
Spolu s novým slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem se významně podílel na dojednání rozdělení Československa, ke kterému došlo k 1. lednu 1993.
V letech 1993 až 1997 byl Klaus premiérem vlády už samostatné České republiky.
Pod jeho vedením, zpočátku jako ministra financí, později jako premiéra, proběhla transformace socialistického plánovaného hospodářství k tržní ekonomice. Významnou částí tohoto procesu byla privatizace, největší část státního majetku byla privatizována kupónovou metodou.
Václav Klaus vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Při studiu se seznámil se svou pozdější manželkou Livií. Po úspěšném absolvování studia dostal tzv. umístěnku do podniku zahraničního obchodu a nastoupil na základní vojenskou službu – jako ligový basketbalista ovšem do Dukly Praha, takže běžnou vojenskou službou projít nemusel. V té době se také přihlásil do konkursu na místo v Ekonomickém ústavu ČSAV a uspěl. V roce 1968 získal titul kandidát ekonomických věd. Koncem 80. let, přesně v roce 1987, začal pracovat v Prognostickém ústavu ČSAV.
Související
Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu
Václav Klaus kvůli euru školí "laika" Pavla. Mluví o obrovském útoku na Česko
Václav Klaus , sametová revoluce , 1989
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě