Praha - Současný prezident Václav Klaus byl v Občanském fóru jednou z prvních osobností z jiného okruhu než disidentského či uměleckého. V podstatě ihned se dostal do názorových střetů s vedoucí osobností Občanského fóra Václavem Havlem, které provázely celou jeho další politickou kariéru.
Václava Klause přivedla v listopadu 1989 na schůzi Občanského fóra Rita Klímová, matka budoucího ministra informatiky a šéfa týdeníku Respekt Vladimíra Mlynáře. Představila ho jako odborníka na ekonomii, kteří mezi humanitně zaměřenými disidenty chyběli. Od počátku se názorově střetával s Václavem Havlem, který byl zvolen ještě koncem prosince 1989 prvním nekomunistickým prezidentem po 40 letech. Disidenti se pokusili Klause zbavit tím, že jej odsunou do křesla šéfa centrální banky.
Guvernérem centrální banky se nikdy nestal, do první popřevratové vlády vedené Mariánem Čalfou nastoupil jako ministr financí a ve funkci pokračoval i po prvních svobodných volbách v červnu 1990, které drtivě vyhrálo Občanské fórum v českých zemích a Verejnosť proti nasiliu na Slovensku jako politická hnutí reprezentující odpor proti komunistům a vůli ke společenské změně.
Klausův pohled na politiku se ostře lišil od disidentského, respektive Havlova, pojetí 'nepolitické' politiky. Na počátku 90. let se proto stále častěji s Václavem Havlem střetával. Klaus požadoval změnit Občanské fórum z beztvarého širokého hnutí na klasickou politickou stranu. Vnitřní neshody v OF nakonec vedly v dubnu 1991 k jeho zániku, respektive k rozštěpení na Klausovu Občanskou demokratickou stranu (ODS) a Občanské hnutí (OH). Klaus začal stranu budovat s jasnou strukturou a pravicovým politickým programem, naopak OH bylo spíše levicově-liberální hnutí.
V říjnu roku 1991 byl Václav Klaus jmenován místopředsedou vlády ČSFR. ODS pod jeho vedením a s programem reforem Svoboda a prosperita zvítězila ve volbách v červnu 1992 a Klaus se stal předsedou vlády, tehdy ještě v rámci československé federace. Na Slovensku vyhrálo nacionalistické Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara. V obou částech federace propadla hnutí bývalých disidentů a česká a slovenská část společného státu vykročily každá jiným směrem.
Spolu s novým slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem se významně podílel na dojednání rozdělení Československa, ke kterému došlo k 1. lednu 1993.
V letech 1993 až 1997 byl Klaus premiérem vlády už samostatné České republiky.
Pod jeho vedením, zpočátku jako ministra financí, později jako premiéra, proběhla transformace socialistického plánovaného hospodářství k tržní ekonomice. Významnou částí tohoto procesu byla privatizace, největší část státního majetku byla privatizována kupónovou metodou.
Václav Klaus vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Při studiu se seznámil se svou pozdější manželkou Livií. Po úspěšném absolvování studia dostal tzv. umístěnku do podniku zahraničního obchodu a nastoupil na základní vojenskou službu – jako ligový basketbalista ovšem do Dukly Praha, takže běžnou vojenskou službou projít nemusel. V té době se také přihlásil do konkursu na místo v Ekonomickém ústavu ČSAV a uspěl. V roce 1968 získal titul kandidát ekonomických věd. Koncem 80. let, přesně v roce 1987, začal pracovat v Prognostickém ústavu ČSAV.
Související
Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu
Václav Klaus kvůli euru školí "laika" Pavla. Mluví o obrovském útoku na Česko
Václav Klaus , sametová revoluce , 1989
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Dohoda mezi Izraelem a Hamásem je na spadnutí
před 1 hodinou
Požáry v Kalifornii už spálily plochu o velikosti Paříže. LA může začít vypínat elektřinu
před 3 hodinami
Výhled počasí do února. Meteorologové očekávají pokračování trendu
před 6 hodinami
Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat
včera
Meghan má katastrofu v LA před očima. S Netflixem udělala nelehké rozhodnutí
včera
Zemětřesení v Česku. Otřesy pocítili lidé v Aši či Františkových Lázních
včera
Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?
včera
Tragický požár restaurace v Mostě: Je několik vyšetřovacích verzí, pomáhají znalci
včera
Ledecká po sjezdu ve Svatém Antonu získala bronz. Zazářila i Lindsey Vonnová
včera
Chřipková epidemie v Česku začíná, potvrzují odborníci
včera
Ficovo gesto. Zelenského vyzval k jednání o tranzitu plynu
včera
Vlny jsou favoritem Českých lvů, s Amerikánkou mají nejvíce nominací
včera
OBRAZEM: Pavel a Fiala se setkali na novoročním obědě. Možná naposledy
včera
Kreml se chce vyhnout mobilizaci za každou cenu. Cizinci jezdí do Ruska za prací, končí v armádě
včera
Jak vypadá běžný život v Afghánistánu? Tálibán mě odvedl a provdal na policejní stanici, popisuje dívka
včera
Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí
včera
Mrazivé počasí sevře Česko. Meteorologové varují i před náledím
včera
Jak dlouho budou hořet požáry v Los Angeles?
včera
Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli
včera
Ruská jména, falešné doklady. Poslali nás na výcvik, ne do boje, tvrdí zajatí severokorejští vojáci
Ukrajinská armáda zajala dva severokorejské vojáky, kteří bojovali na straně Ruska, což vrhá nové světlo na spolupráci mezi Moskvou a Pchjongjangem v rámci probíhající války na Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že tato událost poskytuje cenný pohled na rostoucí závislost Ruska na podpoře autoritářských režimů, jako je Severní Korea.
Zdroj: Libor Novák