ROZHOVOR | Čeká TOP 09 konec ve Sněmovně? A co se honí hlavou Zemanovi? Politolog komentuje současné dění

ROZHOVOR - Uplynulé dny se nesly v duchu tahanic kolem vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše - ať už šlo o nejasnosti kolem jeho majetku, nebo spory o závěrečnou zprávu komise pro policejní reorganizaci. To a mnohá další aktuální témata jsme rozebírali s politologem a ředitelem agentury Phoenix online research Janem Kubáčkem.

Uplynulé dny se nesly ve znamení hádek mezi ANO a ČSSD. Přestřelka se strhla kvůli majetku šéfa hnutí ANO, nejen premiér Bohuslav Sobotka Babiše ho vyzval, aby své příjmy vysvětlil. Koalice už přežila mnohé spory, nemůže být tenhle posledním hřebíčkem do rakve? Co by se muselo stát, aby to znamenalo definitivní konec?

Muselo by dojít ke skutečně vleklé krizi a paralýze vlády. Toto je zatím pouhé “taktické ostřelování”, v porovnání s krizí loňského léta okolo policejní reformy méně napjaté. Navíc by s koncem tohoto vládního kabinetu musel souhlasit prezident Zeman. Ten už ANO i ČSSD před pár dny (preventivně) postrašil, že pokud by došlo k pádu vlády, nepodpoří dřívější termín voleb, ale naopak jmenuje úřednickou přechodnou vládu. Ta je však hrozbou všem stávajícím předákům vládního kabinetu, mohla by totiž ubrat popularitu, jak hnutí ANO, tak straně oranžové růže - ČSSD. I toto prezidentské varování může být jedním z tmelů, sice “rozvodového”, ale přesto soužití Sobotkovy vlády. Hádek neubude, ale konec vlády pravděpodobně nenastane.

Psali jsme: ROZHOVOR: Ze Západu k nám nikdo pracovat nepřijde, zaměstnejte důchodce, navrhuje ekonom  

Babiš se kvůli otázkám o majetku dostal do sporu s Českou televizí. Padla dokonce slova o „zkorumpované pakáži", Šéf hnutí ANO oznámil, že si bude oficiálně stěžovat. Podle opozice je to důkaz toho, že Babiš nemá čisté svědomí. O čem podle vás jeho výpady svědčí?

Tyto ostré výpady svědčí o Babišově snaze odvést pozornost, zastínit podstatu celé kauzy a vedle nepřehledného účetního ptydepe, kdy se ve vysvětlování celé kauzy běžný člověk neorientuje, chce Andrej Babiš připojit i lapidární a “emoční linku” o neférových novinářích a snaze vytlačit Andreje Babiše všemi prostředky z politiky. Proto cíleně Andrej Babiš do kauzy připojuje výši každoměsíčních poplatků ČT, aby navodil téma, kterému každý běžný občan rozumí, vadí mu a tím odvedl pozornost od svého problému. Navíc si je vědom své mediální moci, proto je ochoten riskovat krátkodobé zhoršení vztahů s ČT, do doby volby nového generálního ředitele ČT, což bude zanedlouho.

Sobotka doslova řekl, že Babiš „důkladně ojebal český stát". Na taková slova od něj určitě nejsme zvyklí. Mohou jeho výroky naznačovat, že mu dochází trpělivost?

Spíš jde o cílené prohlášení, které má přitáhnout pozornost, být zapamatovatelné, na rozdíl od dosavadních účetních a daňařských argumentů, jimž málokdo rozumí. Navíc jde o snahu premiéra udržet kauzu “daňové optimalizace z dílny Andreje Babiše” co nejdéle ve veřejném hledáčku a bodovat anti-babišovskou rétorikou. Ta je cílená především na levicové voličstvo, které ČSSD začalo před dvěma roky opouštět ve prospěch Babišova hnutí. S jediným důvodem – přesvědčit je, ať se zase vrátí od miliardáře do “sociálnědemokratického lúna”. Neméně důležitým adresátem jsou i straníci ČSSD, kteří dlouhodobě volají po ofenzivnějším vystupování vůči ANO. Nesmíme zapomenout, že za měsíc se uskuteční pro premiéra Sobotku osudový sjezd ČSSD, kde bude bojovat o sílu volebního mandátu a o další vedení strany. Toto “peprné” vyjádření má stmelit řady sociální demokracie ve prospěch Bohuslava Sobotky.

Psali jsme: ROZHOVOR: Neexistující uprchlíci a cenzura v Česku? Politolog zhodnotil uplynulý týden  

Druhou třecí plochou je závěrečná zpráva vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Diskuse o reorganizaci byla podle ČSSD divadlem, ANO prý toto téma pouze využilo jako téma v krajských volbách. Andrej Babiš pak zprávu i komisi zpochybnil a hovořil v souvislosti s ní o výsměchu či šaškárně. Opravdu mohla policejní reorganizace ovlivnit výsledek voleb?

Bezesporu ano, zvláště ve skupině levicového středu a městských voličů. Tím, že se toto téma stalo agendou celého léta, jeho odezvu navíc znásobil i svou propagací dopravce Jančura a Babišova dvorní média, tak řadu potencionálních voličů ČSSD odradila od účasti u podzimních voleb. Tato kauza v nich zasela skepsi, zklamání a většinově voličskou neúčast, v menší míře podporu ANO.

Pozornost na sebe poutají Starostové a nezávislí, kteří ukončili spolupráci s TOP 09 a jednají mimo jiné s lidovci. Mluví se o možnosti vytvoření integrační strany, to se ale KDU-ČSL příliš nelíbí Má vůbec taková „nová“ strana šanci získat nové voliče?

Má, protože profese starostů dlouhodobě požívá poměrně vysoké veřejné podpory, navíc je může posílit jakýkoliv problém Andreje Babiše a vnitrostranická řevnivost v ČSSD. Ku pomoci jim je i roztříštěnost pravicových stran, což jim rovněž nabízí řadu potencionálních voličských skupin, které aktuálně “nemají svou pevnou preferenci a tápou koho volit”. Navíc v České republice je poměrně oblíbenou taková ta nepolitická politika, s minimální ideologičností, postavená na “věcných profesních rozhodnutích”, které často voliči ztotožňují právě s komunální politikou. Platí okřídlené, dva se perou, třetí se směje, proto, čím se více budou hašteřit ANO s ČSSD, tím více to může posilovat pověstnou “třetí vyvažující sílu”.

Psali jsme: ROZHOVOR: Politici a média odvádí špatnou práci. Půlka zpráv o znásilnění uprchlíky je falešná  

Bouřlivé reakce vyvolal průzkum agentury STEM, podle kterého by se momentálně TOP 09 do Poslanecké sněmovny vůbec nedostala. Znamená to snad, že strana přichází o své voliče a že opravdu může vypadnout ze hry?

TOP 09 je na rozhraní a Karel Schwarzenberg s Miroslavem Kalouskem ji už přestávají postačovat. TOP 09 chybí další výrazná politická generace, s charisma a nábojem, navíc s důvěryhodností, že skutečně prosadí svá politická témata a především, že dokáží být v některých závazcích vůči voličům skutečně kategoričtí a “nevyhandlují to za účast”. Dnes se zdá, že topce zůstal pouze program anti-babiš, anti-zeman a přetransformování se v takové “pražské a městské lidovce”. A to voličstvu už nestačí. TOP 09 je ve složité situaci, oslabila a postrádá své klíčové téma, ale rozhodně bych Miroslava Kalouska nepodceňoval. Umí překvapit, je velmi houževnatý a svou „politickou smrt“ přežil již několikrát. Má svým způsobem „kočičí“ houževnatost o sedmi životech, proto si myslím, že TOP 09 zasedne i v další sněmovně, ale už ve skromějším počtu.

Pozornost na sebe Sobotka upoutal také tím, když se otevřeně vzepřel Miloši Zemanovi a odmítl jmenovat Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Zeman však trvá na svém. Je podle vás možné říci, kdo z tohoto přetahování odejde jako vítěz?

Tipoval bych, že nikdo, protože pro veřejnost to není žádné ústřední téma zájmu, pouhá “pěna dní” a soustavné okopávání kotníků.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka konečné rozhodnutí o tom, zda Miloš Zeman bude obhajovat svůj post zatím nepadlo. V médiích se ale tento týden objevila zpráva, že Zeman kandidovat bude. Je možné, aby prezident měsíc před oznámením svého rozhodnutí stále ještě neměl jasno? A jak pravděpodobné podle vás je, že Zeman do boje o Hrad opět zasáhne?

Myslím, že skutečně finální rozhodnutí prezidenta Zemana se právě rodí. Vedle zdraví, jde především o vymýšlení “vítězné strategie” a pokus odhadnout všechny možné taktiky nevyzpytatelného Andreje Babiše. Právě on (a jeho případná podpora/nepodpora) a případně výrazný levicový kandidát může ohrozit vítězství Miloše Zemana. A Zeman nechce znovu prožít neúspěch z nepřímé volby prezidenta. Nechce riskovat zakončení kariéry prohrou, proto odhaduji, že si v současnosti lustruje potencionální kandidáty na české prezidentství, jejich šance a slabiny a své odvislé případné šance. Karel Schwarzenberg prohlásil, že pokud se Miloš Zeman rozhodne znovu kandidovat na prezidenta, porazí ho pouze kandidát, který si tvrdě půjde za svým cílem. Oficiálně zatím kandidaturu oznámilo jen několik lidí. Je podle vás mezi nimi někdo, kdo by této charakteristice odpovídal?

Reálného vyzyvatele, který by měl šanci Miloše Zeman porazit, zatím mezi stávajícími oficiálními kandidáty nevidím.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jan Kubáček (politolog)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy