ROZHOVOR | Půjde Česko proti Evropě? Politolog má obavy z budoucnosti

ROZHOVOR - Předseda vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že bohumínské usnesení přijaté v roce 1995 zakazující spolupráci s KSČM je přežitek. Sám by si podle svých slov takovou spolupráci na vládní úrovni dokázal představit. Politolog a vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně Vít Hloušek v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ale upozornil, že v takovém případě by spojenectví obou stran jen horko těžké shánělo dalšího partnera a v ohrožení by byla například zahraniční politika České republiky.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky by případná povolební koalice s KSČM nebyla problém. Proč se rozhodl k něčemu, na co dlouhých 22 let neměl nikdo odvahu?

Je potřeba si uvědomit, že Bohuslav Sobotka se ještě nerozhodnul, je to deklarace, která je součástí předvolební kampaně, přičemž zůstává otázka, zda bude vůbec ČSSD po volbách v postavení, aby rozhodovala o složení koalice. Navíc to není úplně tak, že by nikdo v minulosti o koalici v minulosti neuvažoval nebo nemluvil, vzpomeňme Miroslava Kalouska ještě coby lidoveckého politika po volbách 2006, který navrhoval vytvoření vlády ČSSD tolerované KSČM.

Nelze brát Sobotkova slova jako snahu o zastavení ministra financí Andreje Babiše, aby po volbách jeho hnutí ANO nebylo v koalici? Tedy snahu o to najít co nejvíce partnerů, kteří půjdou proti Babišovi?

Úvaha o spolupráci s komunisty rozhodně nemůže sloužit jako základ nějaké širší koalice proti Babišovi. Spíše je za tím snaha odpoutat ČSSD od vnímání jako strany, která je s ANO v koaliční vládě. Představit voličům perspektivu, že by to mohlo být jinak a že by Sobotka překročením Rubikonu Bohumínského usnesení mohl nabídnout voličům koncept čistě levicové vlády. Odpovídá to ostatně obratu doleva, které sociální demokracie provádí v oblasti ekonomických a sociálních politik. Sobotka je zřejmě přesvědčen, že tento levicový profil strany může otevřeností vůči komunistům posílit a přesvědčit tak důsledně levicově orientované voliče, že ČSSD je pro ně zajímavou stranou.

Psali jsme: KOMENTÁŘ: Sobotka pozval komunisty do vlády. Zapomněl už na tanky? Tohle by český volič přehlížet neměl  

Lidovci obratem koalici s komunisty odmítli. Lze to brát tak, že by Sobotka získal jednoho potenciálního partnera, ale o jiného by přišel?

Pokud by koalice ČSSD a KSČM neměla velmi solidní podporu ve sněmovně, velmi těžko by hledala nějakého partnera. Tradiční pravicové strany by neměly jediný důvod takovou vládu podporovat. KDU-ČSL je sice poměrně pružná ve svých postojích k formování koalic, ale minimálně v této fázi námluv se Starosty do spolupráce s KSČM nemá žádný důvod jít a naopak může získat drobné politické body, když takovou představu jednoznačně odmítne. ČSSD by nemohla věrohodně spolupracovat ani s Okamurou, pokud by se do sněmovny dostal. Paradoxně jediná možná trajektorie spolupráce těchto stran by vedla směrem k ANO, které je pragmatické a mohlo by spolupracovat v podstatě s kýmkoliv. Ale to skutečně spekulujeme, protože dlouhodobé rozložení voličské podpory prostě ČSSD neumožňuje, aby hrála roli strany, která bude po volbách formovat vládu. V současné ekonomické situaci není ani razantní obrat doleva zárukou stoupajících preferencí.

Jak se můžeme dnes dívat na bohumínské usnesení? Opravdu je přežité a veřejnosti na něm nezáleží?

Na to jsou dvě odpovědi. Z hlediska významu pro většinu veřejnosti je již bohumínské usnesení skutečně poněkud „vyhaslé“. Antikomunismus již nemá onen mobilizační potenciál, který měl v první dekádě demokratické transformace. To nicméně neznamená, že by důvodem byla nějaká transformace komunistické strany, že by komunisté nějak podstatně změnili svůj program a cíle. K ničemu takovému nedošlo, a když budeme pozorně sledovat projevy některých komunistických politiků i materiály, které strana publikuje, zjistíme velmi rychle, že jejich představy nejsou nutně vázány na demokracii. KSČM ale již není vnímaná veřejností jako významné nebezpečí.

Psali jsme: Sobotka by uzavřel koalici s KSČM. Bohumínské usnesení pokládá za přežité  

Dokážete si představit koalici s komunisty? Jak by reálně vypadala?

To je představa poněkud divoká. Zejména v oblasti zahraniční politiky si spolupráci moc představit nedovedu. V tomto směru působí Sobotkovo vyjádření vlastně dost alibisticky. Když tvrdí, že podmínkou takové koalice by musel být souhlas KSČM s proevropskou politikou, je si jistě dobře vědom, že by to bylo pro komunisty velmi komplikované akceptovat. O NATO a našich závazcích nemluvě. Ale český volič volí především s ohledem na ekonomické a sociální politiky stran a v tomto ohledu by koalice sociálních demokratů a komunistů šla hodně doleva například v otázce progresivního zdanění a zvýšení korporátních daní a zjevně by byla schopna dosáhnout konsensu.

V řadě krajů koalice ČSSD s KSČM probíhala nebo probíhá a takovou bouři nikdy nevyvolala. V čem je tato představa na vládní úrovni horší?

Horší je v tom, že komunisté v celostátní vládě by získali možnost ovlivňovat nastavení českého politického systému či zahraniční politiku. A tady vnímám KSČM jako skutečně nebezpečnou stranu. V současném kontextu je představa nějaké další bolševické revoluce nesmyslná, ale například představa komunistů ve vládě poškozujících již tak pošramocené renomé Česka v EU a NATO zcela reálná.

Prezident Miloš Zeman by podle svých slov s KSČM v koalici neměl problém. Dala se tato reakce očekávat, nebo je překvapivá?

Dalo se to očekávat, vzpomeňme na jeho postoj před volbami 2013, kdy mluvil o konceptu menšinové vlády ČSSD tolerované komunisty. Ale zároveň si také musíme uvědomit, že Zemanovi nezáleží ani na dobrém volebním výsledku ČSSD a ani na dobré povolební pozici této strany.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka rozhovor Vít Hloušek (politolog)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy