ROZHOVOR | Půjde Česko proti Evropě? Politolog má obavy z budoucnosti

ROZHOVOR - Předseda vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že bohumínské usnesení přijaté v roce 1995 zakazující spolupráci s KSČM je přežitek. Sám by si podle svých slov takovou spolupráci na vládní úrovni dokázal představit. Politolog a vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně Vít Hloušek v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ale upozornil, že v takovém případě by spojenectví obou stran jen horko těžké shánělo dalšího partnera a v ohrožení by byla například zahraniční politika České republiky.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky by případná povolební koalice s KSČM nebyla problém. Proč se rozhodl k něčemu, na co dlouhých 22 let neměl nikdo odvahu?

Je potřeba si uvědomit, že Bohuslav Sobotka se ještě nerozhodnul, je to deklarace, která je součástí předvolební kampaně, přičemž zůstává otázka, zda bude vůbec ČSSD po volbách v postavení, aby rozhodovala o složení koalice. Navíc to není úplně tak, že by nikdo v minulosti o koalici v minulosti neuvažoval nebo nemluvil, vzpomeňme Miroslava Kalouska ještě coby lidoveckého politika po volbách 2006, který navrhoval vytvoření vlády ČSSD tolerované KSČM.

Nelze brát Sobotkova slova jako snahu o zastavení ministra financí Andreje Babiše, aby po volbách jeho hnutí ANO nebylo v koalici? Tedy snahu o to najít co nejvíce partnerů, kteří půjdou proti Babišovi?

Úvaha o spolupráci s komunisty rozhodně nemůže sloužit jako základ nějaké širší koalice proti Babišovi. Spíše je za tím snaha odpoutat ČSSD od vnímání jako strany, která je s ANO v koaliční vládě. Představit voličům perspektivu, že by to mohlo být jinak a že by Sobotka překročením Rubikonu Bohumínského usnesení mohl nabídnout voličům koncept čistě levicové vlády. Odpovídá to ostatně obratu doleva, které sociální demokracie provádí v oblasti ekonomických a sociálních politik. Sobotka je zřejmě přesvědčen, že tento levicový profil strany může otevřeností vůči komunistům posílit a přesvědčit tak důsledně levicově orientované voliče, že ČSSD je pro ně zajímavou stranou.

Psali jsme: KOMENTÁŘ: Sobotka pozval komunisty do vlády. Zapomněl už na tanky? Tohle by český volič přehlížet neměl  

Lidovci obratem koalici s komunisty odmítli. Lze to brát tak, že by Sobotka získal jednoho potenciálního partnera, ale o jiného by přišel?

Pokud by koalice ČSSD a KSČM neměla velmi solidní podporu ve sněmovně, velmi těžko by hledala nějakého partnera. Tradiční pravicové strany by neměly jediný důvod takovou vládu podporovat. KDU-ČSL je sice poměrně pružná ve svých postojích k formování koalic, ale minimálně v této fázi námluv se Starosty do spolupráce s KSČM nemá žádný důvod jít a naopak může získat drobné politické body, když takovou představu jednoznačně odmítne. ČSSD by nemohla věrohodně spolupracovat ani s Okamurou, pokud by se do sněmovny dostal. Paradoxně jediná možná trajektorie spolupráce těchto stran by vedla směrem k ANO, které je pragmatické a mohlo by spolupracovat v podstatě s kýmkoliv. Ale to skutečně spekulujeme, protože dlouhodobé rozložení voličské podpory prostě ČSSD neumožňuje, aby hrála roli strany, která bude po volbách formovat vládu. V současné ekonomické situaci není ani razantní obrat doleva zárukou stoupajících preferencí.

Jak se můžeme dnes dívat na bohumínské usnesení? Opravdu je přežité a veřejnosti na něm nezáleží?

Na to jsou dvě odpovědi. Z hlediska významu pro většinu veřejnosti je již bohumínské usnesení skutečně poněkud „vyhaslé“. Antikomunismus již nemá onen mobilizační potenciál, který měl v první dekádě demokratické transformace. To nicméně neznamená, že by důvodem byla nějaká transformace komunistické strany, že by komunisté nějak podstatně změnili svůj program a cíle. K ničemu takovému nedošlo, a když budeme pozorně sledovat projevy některých komunistických politiků i materiály, které strana publikuje, zjistíme velmi rychle, že jejich představy nejsou nutně vázány na demokracii. KSČM ale již není vnímaná veřejností jako významné nebezpečí.

Psali jsme: Sobotka by uzavřel koalici s KSČM. Bohumínské usnesení pokládá za přežité  

Dokážete si představit koalici s komunisty? Jak by reálně vypadala?

To je představa poněkud divoká. Zejména v oblasti zahraniční politiky si spolupráci moc představit nedovedu. V tomto směru působí Sobotkovo vyjádření vlastně dost alibisticky. Když tvrdí, že podmínkou takové koalice by musel být souhlas KSČM s proevropskou politikou, je si jistě dobře vědom, že by to bylo pro komunisty velmi komplikované akceptovat. O NATO a našich závazcích nemluvě. Ale český volič volí především s ohledem na ekonomické a sociální politiky stran a v tomto ohledu by koalice sociálních demokratů a komunistů šla hodně doleva například v otázce progresivního zdanění a zvýšení korporátních daní a zjevně by byla schopna dosáhnout konsensu.

V řadě krajů koalice ČSSD s KSČM probíhala nebo probíhá a takovou bouři nikdy nevyvolala. V čem je tato představa na vládní úrovni horší?

Horší je v tom, že komunisté v celostátní vládě by získali možnost ovlivňovat nastavení českého politického systému či zahraniční politiku. A tady vnímám KSČM jako skutečně nebezpečnou stranu. V současném kontextu je představa nějaké další bolševické revoluce nesmyslná, ale například představa komunistů ve vládě poškozujících již tak pošramocené renomé Česka v EU a NATO zcela reálná.

Prezident Miloš Zeman by podle svých slov s KSČM v koalici neměl problém. Dala se tato reakce očekávat, nebo je překvapivá?

Dalo se to očekávat, vzpomeňme na jeho postoj před volbami 2013, kdy mluvil o konceptu menšinové vlády ČSSD tolerované komunisty. Ale zároveň si také musíme uvědomit, že Zemanovi nezáleží ani na dobrém volebním výsledku ČSSD a ani na dobré povolební pozici této strany.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka rozhovor Vít Hloušek (politolog)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 1 hodinou

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 6 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe

Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy